مرجع اطلاعات پزشكي و بهداشت
مطالب علمي و بهداشتي-پزشكي


ساري خبرنگار وبدا در شهرستان ازنا : به همت  كارشناس مسئول جلب مشاركت‌هاي مردمي شبكه بهداشت و درمان ازنا و  به مناسبت روز جهاني داوطلب سلامت ، همايش اين روز برگزار شد.
بر اساس همين گزارش ، اين همايش روز يكشنبه7 دي ماه در سالن  اجتماعات كانون آفرينش شهرستان ازنا  با حضور فرماندار جناب آقاي عبدالهي،دكتر عباسي سرپرست شبكه بهداشت شهرستان ازنا،و ساير همكاران شبكه برگزار شد..
و در ابتداي همايش دكتر عباسي ، سرپرست شبكه، ضمن خيرمقدم به حاضرين و تبريك اين روزبه داوطلبين سلامت در خصوص تاريخچه برنامه رابطين  ودر مورد اهميت نقش رابطين  به عنوان سفيران سلامت و ارتقاء برنامه‌هاي مرتبط با سلامت  سخنراني كرد.
 
 در ادامه عبدالهي فرماندار شهرستان ازنانكاتي در خصوص طرح تحول نظام سلامت كه در دولت تدبير اميد آغاز شده و يكي از برنامه هاي اصلي دولت مي باشد و از خدمات اجرا شده اين طرح درسطح دانشگاه علوم پزشكي لرستان و شهرستان ازنا تقدير و تشكر نمود و از خدمات رابطين سلامت  مراكز بهداشتي درماني شهري و روستائي شهرستان نيز تشكر نمودند.
 در ادامه اين مراسم كارشناسان واحدهاي ستادي مركز بهداشت شهرستان ازنا  نيز در مورد "خود مراقبتي "بيماري ايدز،الگوي صحيح مصرف نمك درخانواده ها،سرطانها و راههاي پيشگيري و درمان آنهاو  تغيير الگوي راه‌هاي انتقال بيماريها و وظايف و نقش مهم رابطين بهداشت در پيشگيري از موارد فوق آموزش‌هاي لازم را ارائه دادند.

در پايان از مربيان ، مسئولين و رابطين شهرستان با اهداي كارت هديه و لوح سپاس از خدمات ارزنده آنها در حوزه سلامت تقدير و تشكر شد.
خاطر نشان مي گردد آيين تجليل از خدمات ارزنده رابطين سلامت همواره در نيمه اول آذرماه انجام ميگرديد كه با توجه برپايي واجراي طرح بيمارستان صحرايي شهداي بسيج استان لرستان در شهرستان اين مراسم در دي ماه1393 صورت پذيرفت .

چهارشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۹۳ | 16:54 | مجيد ساري |


روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: اين بيماري با اينكه در سنين سالمندي شايع‌تر است اما گاهي آسيب‌هاي چشمي، بيماري‌هاي متابوليكي و يا حتي اشعه‌هاي مضر ممكن است سبب ابتلاي فرد به كاتاراكت در سنين قبل از سالمندي گردد.


ادامه مطلب
یکشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۳ | 7:59 | مجيد ساري |

اجرای بخشی از برنامه‌های وزارت بهداشت به تخصیص اعتبارات حاصل از درآمد هدفمندی یارانه‌ها وابسته است و بخشی هم در بودجه سال ١٣٩٣ دیده شده.


ادامه مطلب
جمعه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ | 17:22 | مجيد ساري |

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي  در خصوص عوارض جبران ناپذير تبلیغ شده در ماهواره از جمله داروی هربال اسلیمینگ HERBAL SLIMMING هشدار داد.

مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:این داروها اغلب با ادعای دارا بودن مجوز وزارت بهداشت، و تنها از طریق اعلام شماره همراه به فروش می رسد که ضمن عدم تایید وزارت بهداشت ، فروش آنها توسط تلفن همراه بیانگر بی پشتوانه بودن و عدم صحت اطلاعات ارائه شده است.
طبق این اطلاعیه از آنجا که نظارت وزارت بهداشت بر داروهای ارائه شده از طریق داروخانه ها و بیمارستانها به واسطه کنترل دائمی شرکت های تولید کننده، وارد کننده و شرکت های پخش دارو صورت می گیرد، شهروندان بدون نگرانی مجاز هستند داروی مورد نیاز خود را صرفا از طریق این مراکز تهیه و مصرف کنند.
وزارت بهداشت تاکید کرد: مسئولیتی را در قبال عوارض ناشی از تهیه و مصرف خودسرانه این فرآورده ها که با هدف سود جویی به فروش می رسد برعهده نخواهد گرفت.
در اطلاعیه این وزارتخانه آمده است خانواده ها با کسب اطلاعات لازم خود را به عنوان طعمه در دام این گونه تبلیغات که با سلامت جان آنها مرتبط است، گرفتار نکنند.
در همین خصوص رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در نخستین نشست خبری خود در سال 93، از مرگ سه تن از هموطنان‌مان در فروردین ماه جاری براثر مصرف داروی ماهواره‌ای لاغری با عنوان ( HERBAL SLIMING) خبر داد.

این اتفاق تلخ در حالی رخ داده که پیشتر هم داروهای لاغری دیگری با نام تجاری مختلف، مشکلات بسیاری برای هموطنان‌مان به وجود آورده و مرگبار ظاهر شده بودند.

از جمله این داروها، فرآورده‌ای به نام اکسی‌الایت (oxyelite) بود که آذرماه سال گذشته خبرساز شد؛ دارویی که تولید آمریکا بود و برای کاهش وزن توصیه می‌شد اما موجب ابتلا به نارسايي کلیوی 50 هموطن شد و معلوم شد که پیشتر، دستگاه قضایی آمریکا نیز دستور جمع‌آوری آن را صادر کرده است.

دوشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۳ | 0:32 | مجيد ساري |

قائم مقام ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی گفت: امروز مهندسی جدیدی در حوزه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد شروع شده است


ادامه مطلب
پنجشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۲ | 16:31 | مجيد ساري |

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان :
  داوطلبان سلامت پیشتازان همیاری عمومی هستند

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تجربه ثابت کرده است که برای دستیابی به توسعه ی اجتماعی پایدار به همیاری تک تک افراد جامعه نیاز است داوطلبان سلامت در راه مشارکت مردم در تامین و توسعه سلامت جامعه قدم گذاشته اند .

به گزارش وب دا؛ دکتر طباطبایی در کارگاه اهدای خون ویژه داوطلبان سلامت اظهار داشت: در برنامه داوطلبان سلامت ما به دنبال توانمند سازی مردم برای مشارکت بیشتر آنان در بهبود سلامتی خودشان هستیم و یکی از اصول اساسی در تغییر رفتار بهداشتی مردم این است که به آنان نقش بیشتری برای بهبود سلامت خودشان بدهیم.

 وی تصریح کرد: یکی از مواردی که داوطلبان سلامت می توانند در جهت ارتقاء سلامت جامعه گام بردارند ترویج فرهنگ اهدای خون در سطح جامعه است .

براساس این گزارش، مدیر کل سازمان انتقال خون استان سیستان و بلوچستان نیز ضمن تقدیر از همیاری داوطلبان سلامت در مشارکت و ترویج اهدای خون سالم خاطر نشان کرد، خون ماده زنده ای است که نجات دهنده زندگی است و بسیاری از بیماران در صورت دریافت خون می توانند سلامت خود را باز یابند .

دکتر صانعی بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور، آسیب دیدگان ناشی از حوادث و سوانح، بیمارانی که تحت عمل جراحی های بزرگ قرار می گیرند، بیماران سرطانی و مادران مبتلا به خونریزیهای شدید را از جمله افرادی ذکر کرد که نیازمندان  اصلی تزریق خون می باشند.

وی تصریح کرد: مهارتهای داوطلبان سلامت و نقش مشارکتی آنان جهت ارتقاء سلامت در بین مردم به ما کمک خواهد کرد تا شاهد اهدای خون توسط مردم در سطح استان باشیم

چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | 0:24 | مجيد ساري |

 

يک پزشک متخصص نسبت به تغذيه نوزادان با آب قند هشدار داد.

به گزارش وب دا؛ دکتر مهناز دهقان نيري با بيان اين که دادن آب قند به نوزادان آن ها را با عواقب و مشکلات زيادي مواجه مي کند، گفت: دادن آب قند به نوزادان زمينه نفخ شديد و افزايش قند خون آن ها را فراهم مي آورد.

وي افزود: مصرف آب قند هم چنين باعث مي شود نوزاد به تغذيه با شيشه عادت کند و تمايلي به تغذيه با شير مادر نداشته باشد.

این پزشک تأکيد کرد: در روزهاي نخست پس از تولد، تا به جريان افتادن شير مادر، نگران گرسنگي نوزادان نباشيد و به طور خودسرانه به آن ها آب قند ندهيد زيرا در صورت نياز، سرم دکستروز به نوزادان تجويز مي‌شود که وابستگي به شيشه را در آن ها ايجاد نمي کند و انتخاب بهتري است.

وي تصريح کرد: با توجه به آن که مکيدن، شير مادر را افزايش مي دهد، مصرف آب قند با شيشه ميزان ترشح شير را به حداقل مي رساند و مادر نمي تواند شيردهي موفقي داشته باشد./116/205/201

 
 شنبه ١٤ دی ١٣٩٢- ١٠:٤٥ / شماره خبر: ١٠٠٤٨٩

شنبه چهاردهم دی ۱۳۹۲ | 23:59 | مجيد ساري |

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بازار دارو آرامش نسبی حکم‌فرماست و زمینه ترخیص کالاها از گمرک فراهم شده است.

خبرگزاری فارس: آرامش نسبی در بازار دارو حکم‌فرما شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه اظهار داشت: انتخابات 24 خرداد حماسه سیاسی را تحقق بخشید و رئیس جمهور دولت تدبیر و امید را تشکیل داد و مردم گفتمانی را انتخاب کردند که بنای آن بر عقلانیت و اعتدال است.


ادامه مطلب
پنجشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۲ | 21:34 | مجيد ساري |

 رئیس سازمان غذا و دارو:
  امسال آرامش دارویی به کشور بازمی گردد

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در سال 92 آرامش دارویی را به کشور باز می گردانیم.

به گزارش خبرنگار وب دا؛ دکتر رسول دیناروند ضمن اعلام این خبر گفت: دولت، شخص رئیس جمهور و معاون اول ایشان، وزارتخانه های اقتصادی و بانک مرکزی، همگی حامی جدی حرکت به سمت حل مشکلات دارویی در کشور هستند.

 وی با بیان این که دسترسی مردم به داروهای موردنیاز اولین و مهمترین هدف کوتاه مدت سازمان غذا و دارو است گفت: تمام تلاشمان را برای بازگرداندن آرامش دارویی به کشور به کار خواهیم گرفت.

دکتر دیناروند که در مراسم تودیع رئیس سابق سازمان غذا و دارو سخن می گفت، بحث غذا و ایمنی مواد غذایی را از جمله برنامه های بلندمدت این سازمان عنوان کرد و گفت: در حوزه غذا وضعیت نامناسبی داریم و چون در زمینه ایمنی و سلامت مواد و فرآورده های غذایی اثر فوری دیده نمی شود ممکن است در این امر غفلت صورت گیرد.

وی در ادامه به موضوع تجهیزات پزشکی و واکسن اشاره کرد و گفت: هدف اول ما در این زمینه سلامت محوری است و حمایت سازمان غذا و دارو از تولیدکنندگان صرفاً نگاه اقتصادی نیست بلکه تآمین سلامت مردم و سلامت محوری است و هیچ چیز را برای این هدف فدا نخواهیم کرد.

رئیس جدید سازمان غذا و دارو با اشاره به وجود تحریم ها در کشور گفت: در دورانی قرار داریم که تحریم ها جدی است و باید به نحوی مدیریت کنیم که تحریم ها را دور بزنیم تا آسیبی به مردم نرسد.

گفتنی است؛ مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان غذا و دارو پیش از ظهر امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر حاجی آخوندی رئیس سابق و مدیران این سازمان برگزار شد. در این مراسم وزیر بهداشت با اهدای لوح از زحمات دکتر حاجی اخوندی تقدیر و حکم ریاست دکتر دیناروند را به وی ابلاغ کرد.

شنبه نهم شهریور ۱۳۹۲ | 19:42 | مجيد ساري |

 
  واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی انتظار ثبات و شفافیت دارند/ دکتر دیناروند مورد حمایت رییس جمهور و وزرای اقتصادی است

وزیر بهداشت گفت: رییس جمهور و همه وزرای اقتصادی دولت از دکتر دیناروند و تیم وی حمایت می کنند به خصوص این که در این حوزه بحث توانمندی نظام مطرح است.

به گزارش خبرنگار وب دا؛ دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان غذا و دارو ضمن بیان این مطلب گفت: همه ما در خدمت حوزه غذا و دارو خواهیم بود تا مشکلات دارو در کشور هر چه سریع تر سر و سامان یابد.

وی با بیان این که مردم انتظار دارند دارو ی مورد نیازشان با قیمت مناسب و متعادل در اختیارشان باشد، گفت: وارد کنندگان دارو نیز انتظار ثبات و شفافیت دارند و عملکرد و بخشنامه های ما باید شفاف و باثبات باشند.

وزیر بهداشت در ادامه خواستار کمک و حمایت های متخصصان و انجمن های علمی در این حوزه شد و بیان داشت: با توجه به منابع محدودی که در کشور داریم باید داروهای ضروری و مورد نیاز را وارد کنیم.

دکتر هاشمی در ادامه ضمن تشکر از تلاشهای دکتر حاجی آخوندی رییس سابق سازمان غذا و دارو که در شرایط سخت و دشوار مسئولیت این سازمان را بر عهده گرفتند از وی و مدیران او خواست تا برای رفع مشکلات این حوزه همکاری کنند.

وزیر بهداشت همچنین ضمن آرزوی موفقیت برای دکتر دیناروند رییس جدید سازمان غذا و دارو گفت: امیدواریم ایشان در سنگری که قرار می گیرند مثل گذشته تحول آفرین باشند و شاهد خدمات ارزنده و ارزشمند وی در کارنامه درخشان وی باشیم.

 گفتنی است: مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان غذا و دارو پیش از ظهر امروز با حضور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، دکتر رسول دیناروند رییس جدید سازمان غذا و دارو ، دکتر حاجی آخوندی معاون سابق و کلیه مدیران این سازمان در محل سازمان غذا و دارو برگزار شد.

شنبه نهم شهریور ۱۳۹۲ | 19:34 | مجيد ساري |

 طی حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
  معاون وزیر و رییس سازمان غذا و داروی کشور منصوب شد

طی حکمی از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر رسول دیناروند به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان غذا و داروی کشور منصوب شد.


ادامه مطلب
پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۲ | 15:26 | مجيد ساري |


سوختگي و جراحت دست و صورت شايعترين آسيب ديدگي در چهارشنبه پاياني سال

سوختگي و جراحت دست و صورت شايعترين علت مراجعه به بخشهاي اورژانسي در چهارشنبه پاياني سال به شمار مي رود


.

به گزارش خبرنگار وب دا؛ رئيس اورژانس بيمارستان امام رضا(ع) مشهد با اشاره به این که مراسم چهارشنبه پايان سال براساس یک سنت دیرینه سمبلی از شادی و نشاط جامعه  به شمار می رود که با روشن کردن آتش و پریدن از روی آن همراه بوده و در سالهای اخیر با انفجار نارنجک و مواد محترقه دیگر همراه شده است اظهار داشت: بیشترین قربانیان این حوادث کودکان و نوجوانان هستند که به علت عدم آگاهی و دور از چشم والدین به اقدامات خطرناک دست می‌زنند و هر ساله مصدومین و قربانیان زیادی در مراکز اورژانس و بیمارستانهای کشور بستری می شوند.


ادامه مطلب
چهارشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۱ | 0:29 | مجيد ساري |

در صورت تجويز پزشك، داروهاي مسكن وابستگي چنداني ايجاد نمي‌كنند.

 به نقل از نشريه آنلاين  اديكشن گروهي از محققان با انجام مطالعات خود دريافتند اگرچه تحقيقات صورت گرفته بر ايجاد وابستگي به داروهاي مسكن در صورت استفاده زياد از آنها بيان مي‌كند كه آنها ايجاد وابستگي مي‌كنند اما اين مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه امكان بروز اعتياد به آنها كمتراز 5 درصد بوده است.

براساس اين گزارش محققان با بازنگري مطالعات قبلي امكان ابتلا به اعتياد را در صورت استفاده از داروهاي مسكن مانند كدئين و مورفين به هشتاد و هشت هزار فرد با دردهاي مزمن را در حدود 3 درصد و يا حتي كمتر از آن مي‌دانند.

نتايج حاصل از اين يافته‌ها همچنين افزود: بروز اين درصدهاي پايين در افرادي ديده شده است كه فقط تحت تجويز پزشك از اين مسكن‌ها بهره مي‌برند.

گفتني است: آلرژي اين مطالعه تأثير داروها را روي بيماران مبتلا به دردهاي مزمن غيرسرطاني بررسي كرده است.

جمعه بیستم بهمن ۱۳۹۱ | 14:38 | مجيد ساري |

رييس دانشكده داروسازي تهران از كسب رتبه نخست دو مركز تحقيقات نانوفناوري و علوم دارويي در ارزيابي هاي وزارت بهداشت خبر داد و گفت: امسال براساس ارزيابي هاي انجام شده مراكز تحقيقاتي نانوفناوري و علوم دارويي حائز رتبه نخست در كشور شده اند و به زودي در جشنواره رازي معرفي مي شوند


ادامه مطلب
دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ | 18:23 | مجيد ساري |


مسموميت هاي دارويي عمدي يا تصادفي يكي از علت هاي عمده آسيب، مرگ و مير و هزينه هايي است كه به سيستم بهداشت و درمان تحميل مي شود. با اینکه آمار دقيقي از مسموميت هاي دارويي وجود ندارد، اما طبق گزارش های ارائه شده در کشورمان نرخ مرگ و مير كلي ناشي از مسموميت هاي دارويي 50 درصد است، اما نرخ مرگ و مير بيماران بستري تقربياً 1 الي 2 درصد گزارش شده است.


ادامه مطلب
پنجشنبه نهم آذر ۱۳۹۱ | 21:23 | مجيد ساري |
جمعه دوازدهم آبان ۱۳۹۱ | 14:39 | مجيد ساري |سلامت نیوز:  مطالعات اخیر نشان می دهند که خوردن قرص روغن ماهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته ها را کاهش نمی دهد. این مطالعه در ژورنال انجمن پزشکی امریکا چاپ شد و بر پایه ی مشاهدات بیست کلینیک بود که شصت و هشت هزار نفر را بررسی کرده بودند.ادامه مطلب
پنجشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۱ | 19:50 | مجيد ساري |

 به منظور پيشگيري از مسموميت در كودكان؛
  والدين گياهان خانگي سمي را نگهداري نكنند

والدين بايد دقت كنند كه گياهان خانگي سمي را نگهداري نكنند زيرا ممكن است برگ هاي گياه روي كف اتاق ريخته شود.

كارشناس آموزشي مركز پيشگيري از حوادث و فوريت هاي پزشكي اورژانس كشور در گفت وگو با خبرنگار وب دا، ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: سم گياه اغلب باعث تاول،‌ زخم در دهان و يا زبان كودك مي شود و ممكن است با ورم كردن شروع شود.

آرزو دهقاني با بيان اين كه داروها، مواد آرايشي، كرم ها و لوسيون ها حاوي مواد مضر مانند الكل هستند،‌گفت: اين مواد براي بچه ها سمي است و موجب مسموميت در آنها مي شود.


ادامه مطلب
جمعه هفتم مهر ۱۳۹۱ | 20:16 | مجيد ساري |

سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از داروخانه‌ها به‌علت پایبند نبودن به تعهدات خود مبنی ‌بر دادن مشاوره به بیماران، گفت: دستگاه‌های نظارتی باید کنترل خود را بر این مراکز افزایش دهند تا از بروز تخلف و کم‌کاری در داروخانه‌ها جلوگیری شود.


ادامه مطلب
یکشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۰ | 14:13 | مجيد ساري |

پنجشنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ | 16:24 | مجيد ساري |
پنجشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۰ | 14:49 | مجيد ساري |
پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ | 17:15 | مجيد ساري |
سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ | 0:38 | مجيد ساري |
یکشنبه بیست و هفتم دی ۱۳۸۸ | 19:8 | مجيد ساري |
شنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۸ | 10:10 | مجيد ساري |
جمعه بیست و پنجم دی ۱۳۸۸ | 16:43 | مجيد ساري |
جمعه بیست و پنجم دی ۱۳۸۸ | 15:45 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 22:48 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 22:44 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 22:41 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 22:29 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 21:59 | مجيد ساري |

چه صابوني براي پوست، خوب است؟


ادامه مطلب
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 17:41 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 9:16 | مجيد ساري |

خوب است بدانيد اين ميوه خوشمزه و شيرين سرشار از ويتامين‌هايC ،B وA است و خون را تصفيه مي‌كند.

از ديگر فوايد مصرف انبه برطرف كردن سردرد، تنگي نفس و سرفه است.ادامه مطلب
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 9:10 | مجيد ساري |
پنجشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۸ | 9:7 | مجيد ساري |

راه اندازي مركز اطلاع رساني داروها و سموم  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي (هزينه تماس رايگان است )
با شماره تلفن09646
چهارشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۸ | 11:38 | مجيد ساري |
سه شنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۸ | 10:0 | مجيد ساري |
چهارشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۸ | 9:51 | مجيد ساري |
چهارشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۸ | 9:45 | مجيد ساري |

دانشمدان معتقدند كه (آناناس) بهترين وسيله جلوگيري از سرما خوردگي است.محققان فرانسوي ميگويند يك قطعه آناناس تازه ،خشكي ودرد را كه از عوارض سرماخوردگي وآنفو لانزا است كاهش مي دهد . كارشناسان تغذيه اضافه مي كنند كه اناناس حاوي مقدار زيادي قندو مواد غذايي مفيد براي بدن است كه به راحتي جذب مي شود و آنزيم هايي دارد كه به هضم غذا كمك مي كند . پزشكان در صورت احساس درد گلو ،خوردن سه تكيه آناناس تازه با 1.5 فنجان آب را توصيه ميكنند . متخصصان تغذيه معتقدند كه كنسرو آناناس اين خاصيت خود را از دست مي دهد .

www.aaos.org

دوشنبه نهم آذر ۱۳۸۸ | 9:37 | مجيد ساري |
یکشنبه یکم آذر ۱۳۸۸ | 9:41 | مجيد ساري |
دوشنبه هجدهم آبان ۱۳۸۸ | 20:30 | مجيد ساري |

گردو درختی است زیبا و سایه افکن که بعنوان درخت زینتی بکار می رود . این درخت در مناطق معتدل دنیا رشد و پرورش می یابد .  گلهای نر و ماده روی یک پایه قرار دارند سنبله گلهای نر بصورت آویخته است ولی گلهای ماده آن بوضع قائم روی شاخه قرار دارد . میوه گردو ، گرد و در درون مغز قرار دارد و در فاصله های پدره های نازکی قرار گرفته است . قشری که روی مغز گردو است سبز رنگ و کمی گوشتی می باشد


ادامه مطلب
چهارشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۸ | 10:49 | مجيد ساري |

دانشمندان نشان داده اند که ماده ای شیمیایی در ادویه زردچوبه وجود دارد که می تواند سلول های سرطانی را نابود کند.   ادامه مطلب
یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ | 12:14 | مجيد ساري |

مصرف زياد مكمل ويتامين A براي بدن مضر است

نتايج يك تحقيق نشان داد: مصرف بيش از حد ويتامين A براي بدن مضر است و تاثيرات منفي بر جاي مي‌گذارد.


ادامه مطلب
یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ | 12:11 | مجيد ساري |
سه شنبه سی ام تیر ۱۳۸۸ | 9:37 | مجيد ساري |
سه شنبه سی ام تیر ۱۳۸۸ | 9:24 | مجيد ساري |
شنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۸ | 14:13 | مجيد ساري |
چهارشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۸ | 10:19 | مجيد ساري |
سه شنبه بیست و سوم تیر ۱۳۸۸ | 17:58 | مجيد ساري |
یکشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۸۸ | 13:14 | مجيد ساري |

يک متخصص تغذيه باليني گفت: رژيم غذايي حاوي فيبر زياد، ويتامين سي و کاروتين، احتمال ابتلا به سرطان آندومتر را در زنان کاهش مي دهد.

ادامه مطلب
جمعه نوزدهم تیر ۱۳۸۸ | 15:54 | مجيد ساري |
جمعه نوزدهم تیر ۱۳۸۸ | 15:50 | مجيد ساري |

محققان به یافته های جدیدی درباره فواید “اسید فولیک” به ویژه در دوران بارداری دست یافتند.ادامه مطلب
جمعه نوزدهم تیر ۱۳۸۸ | 15:47 | مجيد ساري |
سه شنبه شانزدهم تیر ۱۳۸۸ | 0:44 | مجيد ساري |

کلمه  OTC  مخفف  over-the-counter  است یعنی فروش دارو بدون نسخه  که شما حتی بدون تجویز و نسخه پزشک هم می توانید از داروخانه ها تهیه نمایید. این داروها عموما برای تسکین درد  و یا برطرف کردن علائم سرماخوردگی  -  آنفلوآنزا و حساسیت بکار میرود. در این قسمت ما شایعترین داروهای   OTC   را همراه با نحوه کاربرد آنها برایتان توضیح می دهیم .

Pain relievers   مسکن ها
Antihistamines  آنتی هیستامین - ضد حساسیت ها
Decongestants   دکونژستانها - ضد احتقانها
Cough medicines     داروهای ضد سرفه
* مسکن ها
این دسته از داروها  برای  برطرف کردن سردرد و تب  یا دردهای عضلانی و استخوانی بکار می روند . البته هرکدام از این داروها  و نحوه کاربرد آنهای متفاوت است  - گروهی از داروها که تحت عنوان داروهای  ضد التهاب غیر استروئیدی  ( NSAIDs)   نام گذاری شده اند شامل آسپیرین  -  ایبوبروفن  - ناپروکسن - باکلوفن  می باشند و گروه دیگر ترکیبات استامینوفن هستند که  هر کدام کاربرد مخصوص به خود دارند . 

 داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی  ( آسپیرین - ایبوبروفن  - دیکلوفناک - ناپروکسن  )

 این گروه از داروها بدلیل  جلوگیری از تولید پروستاگلاندین ها سبب کاهش درد می شوند .  پروستاگلاندین ها موادی هستند که بطور طبیعی در بدن وجود دارند و سبب تحریک انتهای اعصاب و بوجود آمدن  احساس درد در انسان می شوند .

Acetaminophen استامینوفن

این دارو سبب کاهش درد و تب می شود . ما بطور کامل مکانیسم تاثیر ضد درد استامینوفن را نمی دانیم   اما این مطلب مشخص است که  بر عکس داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی  که در سطح پوست و عضلات و مفاصل و استخوانها تاثیر می گذارند  - استامینوفن  با  مهار حس درد در مغز و نخاع سبب کاهش درد می شود .

 Antihistamines   آنتی هیستامین ها
آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که با مها ر گیرنده های مربوط به خارش - تحرکات بینی  - ترشح خلط  و عطسه سبب کنترل آنها می شوند   - این داروها عموما بعنوان ضد حساسیت در بین مردم شناخته می شوند -  با توجه به شیوع آلرژی در بین مردم  - هر سال آنتی هیستامین ها ی جدیدی ساخته و وارد بازار دارویی کشور ها می شوند که از مهمترین آنها می توان از داروهای زیر نام برد :

دیفن هیدرامین  -  کلرفنیرامین  -  کلماستین  - هیدروکسی زین - پرومتازین - لوراتادین -  زادتین  - سیتیریزین - کتوتیفن    - پیریلامین مالئات و …

Decongestants  دکونژستانها ( ضد احتقانها )
 دکونژستانها داروهایی هستند که باعث تنگی رگهای مخاط بینی شده و سبب فروکش کردن التهاب و ورم و احتقان  در این ناحیه می شوند از داروهای  ضد احتقان  بدون نسخه  می توان ازپزودو افدرین و فنیل افرین نام برد. که فنیل افرین در بازار دارویی ایران درترکیب قرص آنتی هیستامین دکونژستان وجود دارد .

 Cough Medicines    داروهای سرفه 
 داروهایی که برای سرفه تجویز می شود دو دسته هستند : یکی  داروهای ضد سرفه Antitussives و دیگری اکسپکتورانت ها   -  داروهای ضد سرفه  سبب مهار رفلکس سرفه می شوند که از جمله آنها می توان از دکسترومتورفان و کلوبوتینول نام برد .  گروه دیگر این داروها اکسپکتورانت ها هستند که سبب رقیق شدن خلط شده وبدین وسیله باعث می شوند که با هر بار سرفه مجاری تنفسی از خلط و ترشح پاک شود. که در این گروه گایافنزین قرار دارد که هم بصورت مجزا و هم درتركيب اكسپكتورانت ساده و كدئين وجود دارد

 * جدول زماني  علائم سرماخوردگي و راههاي كنترل آن با داروهاي OTC

هنوز درمان قطعي براي درمان سرماخوردگي وجود ندارد  و  داروها فقط سبب كنترل علائم و بهبودي حال عمومي بيمار مي گردند تا زماني كه مقاومت خود بدن سبب از رفتن ويروس گردد . اما داروها هيچگاه نمي توانند حتي سبب بهبودي كامل علائم سرماخوردگي و آنفلوآنزا گردند . در اينجا ما بطور خلاصه روشهايي را برايتان بازگو مي كنيم تا شما بتوانيد از داروهاي ضد سرماخوردگي فوايد  بهتر و بيشتري را ببريد .

در منزل بمانيد و استراحت كنيد - بخصوص اگر تب داريد
سيگار نكشيد و در معرض دود سيگار ديگران قرار نگيريد

مايعات فراوان مانند آب - آب ميوه - و سوپ رقيق ميل نماييد

در اين مدت از مشروبات الكلي استفاده ننماييد

تا زمان بر طرف شدن التهاب گلو آب نمك ولرم غرغره كنيد مي توانيد از آب نبات ها يا   قرصهاي مكيدني مربوط به التهاب گلو استفاده نماييد كه مي تواند سبب تخفيف درد گلو گردد .

اگربيني شما درد ناك و متورم شده است مي توانيد از قطره هاي كلرور سديم براي رقيق شدن ترشحات بيني استفاده نماييد كه سبب كاهش حساسيت بيني مي گردد .

چگونگي  استفاده كردن از مطالب برشور داروها ي بدون نسخه OTC
هرچند براي تهيه و خريد داروهاي بدون نسخه نيازي به تجويز پزشك نيست اما اين داروها نيز همانند داروهاي تجويزي توسط پزشكان مي تواند سبب بروز عوارض جانبي ناخواسته  و گاهي بسيار جدي در استفاده كنندگان گردد . در طي سطور آينده شما را با چگونگي استفاده از بروشورهاي داروهايOTC ويا مطالبي كه شما از داروسازان محترم يا پزشك خانوادگي خود  بايد پيرامون اين داروها سوال كنيد آشنا خواهيم كرد:

۱ - تركيبات دارويي : شامل ماده موثر موجود در دارو است كه سبب كاهش علائم در شما مي گردد - معمولا ممكن است يك دارو از چند جزء موثر تشكيل شده باشد كه در ابتداي بروشورهاي دارويي اين مطالب درج شده است .  و بوضوح اين تركيبات توضيح داده شده است .

۲ - انديكاسيونها يا موارد مصرف دارو كه مصرف آن سبب بهبودي آنها در بيمار مي گردد

۳- هشدارها كه شما هنگامي كه اين دارو را استفاده مي كنيد بايد بدانيد شرايط استفاده از غذاهاي همراه - دارو ها و يا رانندگي همراه با  استفاده از آنها چيست ؟

۴ - چگونگي مصرف كه در چه زماني مصرف آنها بهتر است .

۵ - ساير اطلاعات مهمي كه ممكن است لازم باشد بدانيد ( همانند روش نگهداري و …)

۶ - مواد نگهدارنده و رنگهاي خوراكي و ساير مواد شيميايي كه همراه دارو وجود دارد - دانستن اين نكات بخصوص براي افرادي مهم است كه به  ماده يا رنگ خاصي حساسيت دارند .

۷ - آدرس يا تلفن سازندگان آن كه اگر نياز به اطلاعات بيشتري داشتيد باآنها تماس بگيريد .

چگونه ازدرمان با اين داروها بهترين نتيجه را بگيريم ؟
همانطور كه داروهاي  بدون نسخه ممكن است در بسياري از موارد مفيد باشد در مواردي نيز ممكن است مضراتي داشته باشد براي استفاده صحيح از اين دارها به اين راهنمايي ها توجه كنيد:

با پزشك خانوادگي خود مشورت كنيد

در زماني كه روش استفاده يا تاثير يك دارو را بدرستي نمي دانيد از پزشك خانوادگي يا داروساز داروخانه اي كه دارو را از آنجا تهيه مي كنيد همه اين اطلاعات را سوال كنيد - اگر بيش از يك دارو مصرف مي كنيد از نامبردگان بخواهيد كه تاثيرات متقابل آنها را بر همديگر به روشني براي شما توضيح دهند تا شما هم از واكنشهاي متقابل داروهايي كه مصرف مي كنيد آگاهي يابيد.

در زير ليستي از سوالاتي كه در اين موارد بايد از پزشك يا داروسازتان سوال كنيد را برايتان مي آوريم :

اين دارو چه كاري انجام مي دهد؟
اين دارو را چه موقع بايد مصرف كنيد ؟
اثرات جانبي و واكنشهاي ناخواسته اين دارو در بدن چه چيزهايي مي تواند باشد ؟
اين دارو با چه غذاها يا نوشيدني هايي تداخل دارد؟
در زمان مصرف دارو چه نوع فعاليتهايي بايد كم شود يا با احتياط انجام شود؟
چگونه مي توانيم بفهميم كه دارو اثر كرده است ؟
 آنچه بايد راجع به داروهايي كه تهيه مي كنيم . بدانيم ؟
نام ژنريك و تجارتي دارو

دليل تهيه اين دارو
چه زماني و به چه مقداري بايد از اين دارو تهيه كنيم ؟

عوارض جانبي دارو و طريقه مقابله با بروز عوارض احتمالي

تا چه مدت بايد اين دارو را مصرف كنيم

زمان مصرف آن ( موقع خواب - قبل يا بعد از غذا و…)

در زمان مصرف دارو چه چيزهايي ممنوع است ؟
بعضي از دارها يا شرايط خاص تداخل با مصرف دارو دارند - مصرف بعضي از غذاها يا نوشابه ها الكلي و غير الكلي مي تواند سبب بروز واكنشهاي شديدي در بيمار گردد - لذا دانستن آنها و ممانعت از مصرف انها بسيار ضروري است - همچنين مصرف برخي از داروها سبب حساسيت به نورآفتاب مي گردد كه در زمان مصرف آنها بايد از در معرض نور خورشيد قرار گرفتن پرهيز نمود .

قبل از مصرف دارو ببنيد آيا موارد زير را انجام داده ايد ؟
آيا برشور آن را بدقت خوانده ايد ؟
آيا دقيقا همان دارويي كه پزشك شما راهنمايي كرده است تهيه نموده ايد؟

آيا اگر پزشك شما چند قلم دارو توصيه نموده - همه آنها را تهيه نموده ايد؟

آيا قبل از آنكه داروهاي بدون نسخه را با داروهايي كه پزشكتان تحويز كرده باهم مصرف كنيد پزشكتان اجازه داده است ؟

آيا از سالم بودن بسته بندي داروها و سالم بودن خود داروها مطمئن شده ايد ؟

آيا تاريخ انقضاي داروها را قبل از استفاده چك كرده ايد؟

آيا داروهاي مصرفي تغير رنگ يا طعم يا بو نداده است ؟

نام ژنريك و تجارتي چيست و شما چه وظيفه اي در قبال آن داريد؟
نام ژنريك دارو همان نام ماده موثره موجود در دارو است - ولي نام تجارتي نامي است كه ممكن است هر كارخانه سازنده اي براي يك دارو يك نام خاص استفاده نمايد كه البته در بازار دارويي ايران اين نامها حذف شده ولي از ابتداي سال ۱۳۸۰ مجددا اين نامها بتدريج در حال وارد شدن به بازار دارويي ايران است -  اگر نام دارو همان نام ژنريك دارو است كه مي توانيد بدون دغدغه آن را مصرف كنيد ولي اگر دارويي با نام تجارتي تهيه نموده ايد قبل از مصرف بايد حتما مطمئن شويد كه اين دقيقا همان داروئي است كه مورد نظر شماست .

‌  « در مصرف داروهاي بدون نسخه دقت كنيد حتما و حتما  داروي اضافه بر نياز خود مصرف نكنيد - مثلا اگر شما درجريان سرماخوردگي تنها آبريزش بيني  داريد  فقط براي  آن دارو مصرف كنيد و  ديگر نيازي به مصرف دارو براي سردرد يا سرفه نيست. »
  در هنگام سرماخوردگي و مصرف داروهاي بدون نسخه چه زمان بايد به پزشك مراجعه نمود؟
 ۱ - هنگامي كه از مصرف داروهاي سرماخوردگي سودي نبرديد و تاثيري در حال شما نداشت .

۲ -  هنگامي كه احساس مي كنيد شدت بيماري در شما زياد است و شما را خيلي ناراحت كرده است .

۳ - هنگامي كه پس از گذشت دوره درمان هنوز هم احساس ناراحتي داريد .

۴ - زماني كه بدليل مصرف داروهاي بدون نسخه دچار عوارض جانبي آن شديد .

مهمترين عوارض جانبي داروهاي بدون نسخه
آسپيرين و ساير داروهاي  ضد التهاب  غير استروئيدي

عارضه جانبي اصلي اين داروها مشكلات گوارشي است. كه اين مشكلات مي تواند از يك ناراحتي ساده معده تا خونريزي ها ي گوارشي باشد كه مورد اخير بيشتر در سنين بالاتر اتفاق مي افتد . هرچه مقدار مصرف اين داروها و طول دوره درمان با اين داروها بيشتر باشد  احتمال بروز خونريزي هاي گوارشي بيشتر است  ۰ اما از ياد نبايد برد كه حتي با مصرف يك عدد قرص آسپيرين يا ساير داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي  نيز ممكن است خونريزي گوارشي اتفاق بيافتد .

از عوارض جانبي ديگر اين داروها آسيبهاي كليوي است  كه از يك التهاب قابل  برگشت ساده كليه تا آسيب هاي پايدار جدي مي تواند متغير باشد.
از جمله عوارض ديگر آسپيرين و ساير مسكن هاي  ضد التهاب غير استروئيدي بالا رفتن فشار خون بخصوص در كساني است كه از  داروي فشار خون استفاده مي كنند و اين بدليل تاثر آنها بر داروهاي ضد فشار خون است .

دوز بالاي اين داروها  در كسانيكه بيماري كبدي دارند و يا مبتلا به آرتريت جوانان و يا تب روماتسمي ( روماتيسم قلبي ) هستند مي تواند ريسك آسيبهاي كبدي را بالا ببرد .
 
استامينوفن
هر چند اين دارو در بسياري از افراد داروي بي خطري است  اما  در هنگام مصرف طولاني مدت  اين  دارو بخصوص  در انواعي كه حاوي كافئين يا كدئين است  مي تواند مخاطراتي را براي كبد و كليه  بوجود آورد  (  analgesic nephropathy  ) . كافئين در قرصهاي آكسار ( آ سي آ -   A.C.A  ) وجود دارد اين موارد اكثرا پس از سالها مصرف مداوم و يا در مسموميت هاي دارويي ممكن است اتفاق بيافتد .

آنتي هيستامين ها
آنتي هيستامين ها بدليل حالت خواب آلودگي و رخوتي كه در انسان ايجاد مي كنند ممكن است  در هنگام رانندگي يا كاركردن با ماشين آلاتي كه نياز به هوشياري دارند  مخاطراتي را براي بيمار بوجو آورند .

از عوارض ديگر آنها خشكي  دهان و چشم است  كه گذرا است  و با قطع دارو برطرف مي شود.

ضد احتقان ها  Decongestants
از عوارض اين داروها  و بخصوص پزودو افدرين  بي خوابي  - حالتهاي عصبي و بي خوابي و افزايش  فشارخون يا افزايش  قند خون است كه البته همه اينها گذرا و موقتي  است  و با قطع دارو به حالت اوليه برمي گردد .

داروهاي ضد سرفه
كدئين كه در داروهاي ضد سرفه بكار ميرود ممكن است بطور موقت  سبب خواب آلودگي   - يبوست - و يا حالت تهوع گردد  دكسترومتورفان اثر خواب آلودگي كمتري نسبت به ساير داروها دارد و به ميزان كمتري نيز ممكن است سبب مشكلات گوارشي گردد . هر چند ممكن است علائم عصبي و بي قراري  و تحريك پذيري در فرد ايجاد نمايد.

الكل و داروهاي بدون نسخه
مسكن ها
از آنجائيكه مصرف الكل همراه با داروهاي ضد التهاب غير استروئيد باعث تشديد احتمال بروز خونريزي هاي گوارشي مي شود  - مصرف همزمان الكل با اينگونه داروها حتما بايد با نظر پزشك باشد

هرچند استامينوفن همراه با مشكلات گوارشي كمتري است اما بدليل  عوارض مختصري كه ممكن است بر روي كبد داشته باشد  بايد همراه با مشروبات الكلي مصرف نشود و همچنين بايد دقت شود در روز بيش از ۴ گرم  استامينوفن در يك انسان بالغ مصرف نشود
 
داروهاي آنتي هيستامين و ضد احتقان و ضد سرفه + الكل
از آنجائيكه مصرف همزمان الكل با داروهاي فوق اثرات خواب آوري آنها را تشديد مي كند و بخصوص در مورد دكسترومتورفان سبب كاهش كارآيي فرد و كاهش سرعت واكنشهاي خودكار و ارادي  مي گردد توصيه مي شود در مدت مصرف اين داروها چه با و چه بدون الكل رانندگي و كار با ماشين آلات خطرناك صورت نگيريد
گروههاي خاص(كودكان-سالخوردگان-زنان حامله و شيرده-افرادوبيماران آسيب پذير)


 

  كودكان
 از آنجاييكه متابوليسم داروها در كودكان  با زرگسالان متفاوت است  لذا بايد دارو در كودكان بدرستي مصرف شود تا كمترين عارضه را براي آنان داشته باشد . به همين دليل بايد قبل از مصرف دارو بدرستي بدانيد چه دارويي را مجاز هستيد بدون توصيه پزشك و در چه زماني و در چه مدتي مصرف كنيد . لذا به اين نكات توجه داشته باشيد :

استامينوفن  عموما دارويي است كه بعنوان مسكن در كودكان مصرف مي گردد

كودكاني كه با مصرف آسپيرين دچار حساسيت مي شوند و بعنوان مثال باعث تشديد آسم در آنها مي شود ممكن است با مصرف ساير داروها ي مشابه مانند ايبوبروفن نيز ممكن است دچار همان علائم گردند

از آنجائيكه مصرف آسپيرين در سنين زير ۱۸ سال ممكن است باعث بروز سندرم  ري  Reye’s syndrome   كه نوعي آسيب مغزي است شود  در اين سنين  اسپيرين بدون نسخه پزشك مصرف نشود .

بدون تجويز پزشك  از مصرف داروهاي كدئين دار در كودكان استفاده نكنيد .

چگونه دارو را در كودكان درست و به اندازه مصرف كنيم

وقتي  پزشك دستور مصرف يك دارو را هر ۶ ساعت تعيين مي كند يعني شما ۴ بار در شبانه روز بايد به كودك دارو بدهيد  ( صبح - ظهر -ابتداي غروب  و موقع خواب  ) و اين بدان معني نيست كه نصف شب كودك را براي دارو خوراندن از خواب بيدار نماييد.

در دادن ميزان دارو به كودك دقت كافي مبذول داريد  -  در مورد اندازه هاي  مصرف مايعات دارويي ( شربتها ) از پزشك يا داروسازتان سوال كنيد  - و يا با سرنگ ميزان گنجايش  قاشقهاي مرباخوري و چايخوري و غذاخوري را  يك بار اندازه بگيريد تا در هنگام دادن دارو بدانيد به چه ميزان به كودك خود دارو مي دهيد -  چون اندازه  قاشقها ي مختلف متفاوت است  اما بطور كلي  يك  قاشق چايخوري يك سي سي  - يك قاشق مرباخوري  ۲.۵ سي سي  و يك قاشق غذاخوري  استيل حدود ۵ سي سي  گنجايش دارد .

اگر دادن ميزان حداقل دارو سبب بهبودي كودكتان مي شود مقدار بيشتري به او ندهيد

اگر شربتها يا ساير مايعات دارويي را با سرنگ اندازه گرفته و به كودك خود مي دهيد  هنگام دادن دارو پيستون داخل سرنگ را خارج نماييد و بگذاريد كودكتان با مكيدن دارو را بخورد

اگر با دادن دارو   كودكتان دچار واكنشهاي ناخواسته گرديد و برايش مشكلي پيش آمد  شما بايد بيماري كودك - دارو و دوز داروي مصرفي  و عوارض بوجود آمده را يادداشت كنيد و با پزشك كودكتان تماس بگيريد

سعي كنيد  براي كودكتان شناسنامه بهداشتي داشته باشيد و در آن بيماريهاي مهم و حساسيت به داروها و غذاها  و  واكسيناسيونهاي انجام شده براي كودك را در آن ثبت نماييد .
 

سنين بالا و سالخوردگان
 از آنجاييكه اكثر سالخوردگان تحت درمان دارويي با تجويز پزشك مي باشند لذا بدليل احتراز از واكنشهاي دارويي لازم است  دادن داروهاي  بدون نسخه نيز با توجه كامل به ساير داروها ي آنها و حتي المقدور با نظر پزشك باشد .

از آنجاييكه ريسك ابتلا به خونريزي هاي گوارشي و بيماريهاي كليوي در سالخوردگان بيشتر از ساير افراد است  مصرف داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مانند آسپيرين با يد حتما با تجويز پزشك باشد

داروها ي ضداحتقان مانند پزودو افدرين و آنتي هيستامين دكونژستان ميتواند سبب افزايش فشار خون  و حتي افزايش فشار داخل چشم  و بروز گلوكوم ( آب سياه ) گردد . در افراد سالخورده اين داروها ميتواند باعث احتباس ادرار گردد - همچنين بدليل تداخل با داروهايي مانند پروپرانولول -  انسولين و ساير داروهاي پايين آورنده قند خون   و داروها ي ضد افسردگي  بايد همراه با آنها مصرف نشود.

بدليل تداخل دارويي پزودو افدرين با داروهاي  ضدافسردگي وانواع آرامبخش ها و همچنين داروهاي ضد تشنج و صرع نبايد همراه با اين داروها مصرف شود

داروي ضد سرفه دكسترومتورفان نيز  با داروهاي ضد افسردگي تداخل دارد و بخصوص در سالخوردگان نبايد با هم مصرف شود

 خانمهاي باردار  و خانمهاي شيرده
 از انجاييكه هر دارويي در خانماي باردار يا شير ده ممكن در كودكشان تاثير داشته باشد / بايد قبل از مصرف حتما با پزشك مشورت كنند  اما بطور كلي موارد عمومي مصرف داروهاي بدون نسخه را در اين گروه از بيماران ذكر مي كنيم :

حاملگي

در طول حاملگي براي  تسكين درد بي ضررترين دارو استامينوفن ساده است
از آنجاييكه مصرف آسپيرين در خانهاي حامله ممكن است سبب بروز ناهنجاري در جنين و يا مشكلاتي در زمان زايمان گردد  مصرف آن در زمان حاملگي نبايد صورت گيرد.

مصرف ساير داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي نيز بدليل احتمال بروز ناهنجاري بخصوص در سه ماهه سوم ممنوع است .

دوران شيردهي

مصرف استامينوفن و داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي مانند ايبوبروفن در طي دوران شيردهي بعنوان مسكن مجاز است و مشكلي ايجاد نمي كند .

از آنجاييكه آسپيرين در شير مادر ترشح مي شود و ممكن است سبب خونريزي و بثورات جلدي گردد بايد در دوران شيردهي بخصوص در شيردهي زير يك سال مصرف نشود .

آنتي هيستامين ها نيز در شير مادر ترشح مي شود و مصرف طولاني مدت آنها ممكن است سبب خواب  آلودگي ويا اختلال خواب   - بي قراري  و يا  گريه در نوزاد گردد.

توصيه هاي كلي

توجه به نكات زير سبب  به حداقل رسيدن  عوارض جانبي در خانم هاي باردار يا شيرده مي شود

در مورد مصرف داروهاي مجاز با پزشك خود مشورت كنيد

تحت هيچ عنوان در سه ماهه اول حاملگي دارو  بدون مصرف پزشك مصرف نكنيد

در دوران شيردهي  دارو هاي خوراكي را پس از شيردادن به نوزاد يا قبل از خواب طولاني نوزاد مصرف كنيد

در اين مدت داروهاي طولاني اثر يا  قوي را مصرف نكنيد

داروهاي تركيبي خوراكي را مصرف نكنيد

تغييرات پوستي يا جسماني نوزاد خود را كه ممكن است بدليل اثرات جانبي داروها بوجود آمده  و قبل از مصرف دارو نبوده است مد نظر داشته باشيد

ساير گروهها ي آسيب پذير
 در زمان ابتلا به بيماريهايي مانند ديابت - نقرس - بيماريهاي عروقي - فشارخون بالا  - بيماريهاي كليوي يا كبدي  - بيماريهاي قلبي  و آسم  بايد داروها با احتياط مصرف شود چون احتمال بروز عوارض جانبي در اين موارد بيشتر است

چهارشنبه دهم تیر ۱۳۸۸ | 22:33 | مجيد ساري |

گل حشره کش یا پیرتروم گیاهی است علفی و چندساله از خانواده ی کاسنی که گلهای آن به فرم گل آذین کاپیتول می باشند. گل ها شبیه به گل های بابونه دارای گلچه های زبانه ای سفید رنگ و گلچه های لوله ای زرد رنگ هستند. این گیاه دارای ریزوم های کوتاهی است که به رنگ قهوه ای دیده می شوند.

نیازهای اکولوژیکی و پراکنش
پیرتروم گیاهی است خشکی دوست و نیازمند نور فراوان که در اکثر خاک ها قابلیت رویش دارد ولی خاک هایی با pH کمی اسیدی و دارای بافت سبک برای رشد و نمو آن مناسب تر می باشد.

کاشت، داشت و برداشت
تکثیر این گیاه بوسیله ی بذر و تقسیم بوته امکان پذیر است. به دلیل رشد بسیار کم گیاهچه ها در اوایل رشد، کشت غیرمستقیم بذر توصیه می گردد. در تکثیر این گیاه بوسیله ی تقسیم بوته، معمولا از گیاهان سه تا چهار ساله استفاده می شود. برداشت شامل قطع گل ها به همراه دو تا سه سانتی متر دمگل است که در زمان بازشدن گلچه های زبانه ای زردرنگ صورت می گیرد. امروزه دستگاه های برداشت گل های این گیاه طراحی و ساخته شده است که تصاویر آن را ملاحظه می فرمائید.

ترکیبات شیمیایی و فرآوری
تمام اندام های هوایی گیاه دارای ترکیب پیرترین هستند که میزان این ترکیب در بذور و گل ها بمراتب بیشتر از سایر اندام های گیاه است. گل های خشک شده بصورت پودر، مایع و اسپری استفاده می شوند.

کاربردها
همانطور که در ابتدا اشاره شد، گل حشره کش به عنوان یک گیاه دارویی جهت ارتقای رفاه و سلامتی بشر دارای اهمیت فراوانی است. حشره کش های ساخته شده از این گیاه بر روی انسان و حیوانات تاثیر بسیار کمی دارند و در بدن انسان تجمع نمی یابند. یعنی با اینکه اثر بسیار قویی در کنترل حشرات موذی دارد، ولی برای سلامتی انسان تقریبا بی خطر می باشد.
سه شنبه دوم تیر ۱۳۸۸ | 22:13 | مجيد ساري |


ایبوپروفن گرچه نمی تواند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند اما احتمالا می تواند مانع گسترش آن شود

محققین می گویند که یک مطالعه جدید نشان داد که مسکن ها از جمله ایبوپروفن نمی توانند از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری کنند اما به نظر می رسد که مانع گسترش آن شوند .  این مطالعه همچنین نشان می دهد که آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است فشار خون را بالا ببرند، بنابراین خطر بیماری قلبی را در مردان افزایش دهند. 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  میلیون‌ها نفر هر روز برای درمان سردرد، التهاب مفاصل (آرتریت)، دردهای عضلانی و سایرها دردهای بدنی از این قرص‌های مسکن استفاده می ‌کنند.


داروهای مسکنی که در روز تعداد بسیاری از آنها توسط مردم سراسر دنیا مصرف می شود، از عوامل بالا رفتن فشار خون در افراد و همچنین بروز بیماری های قلبی در مردها هستند.
همچنین طبق یک پژوهش دیگر از سوی محققان آمریکایی مشخص شد مردانی که امروزه تعداد بیشتری مسکن نسبت به گذشته مصرف می کنند، خطر بیشتری در مورد مشکلات قلبی از جمله حملات قلبی برای آنان پدید آمده است.

شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 1:20 | مجيد ساري |
کارگاه یکروزه "کاربرد روشهای میکروبیولوژی در تحقیقات اتنوفارماکولوژی" این کارگاه در چند سرفصل شامل:

Microplate dilution method.۱
۲.serial dilution method
3.disc difution method
4.microbruth dilution method
5.تهیه سوسپانسیون استاندارد میکروبی

این کارگاه دارای امتیاز بازآموزی می باشد و در پایان دوره برای  شرکت کنندگان گواهی صادر می گردد

تاریخ برگزاری:۱۵ مردادماه ۱۳۸۸

مکان:دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

مدرس:محمود بهمنی،عضو باشگاه پژوهشگران جوان و دانشجوی سال ششم دکتری دامپزشکی

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۸۸۴۳۷۹۹۶ به نام محمود بهمنی تماس حاصل فرمائید

یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ | 16:51 | مجيد ساري |

فاموتيدين براي مهار تشرح اسيدمعده براي پيشگيري و درمان زخم هاي معده و دوازدهه و نيز بيماري پس زنش معده ـ مري تجويز مي شود. فاموتيدين يك مسدودكننده گيرنده H۲ (هيستاميني نوع دو) است .
چگونگي مصرف
فاموتيدين را مي توان با يا بدون غذا با شكم خالي مصرف كرد. معمولاً روزي يك يا دو نوبت تجويز مي شود. مقدار تجويزي بسته به شكل هاي دارويي (كه قدرت هاي متفاوتي دارند) و علت مصرف فرق مي كند.

هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. درمان با فاموتيدين معمولاً حدود ۸ هفته ادامه مي يابد، اگرچه علايم شما ممكن است پس از يك يا دو هفته رفع شود. حتي در صورت احساس بهبودي نيز مصرف دارو را دامه دهيد. در هفته اول يا دوم اگر بازهم احساس درد داشتيد، مي توانيد از آنتي اسيدها استفاده كنيد، البته مشروط به اينكه حداقل يك ساعت بين نوبت دارويي و مصرف آنتي اسيد فاصله باشد.

اگر دردتان مجدداً عود كرد پزشكتان را مطلع سازيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدي فرا رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير فاموتيدين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: بثورات جلدي ، خس خس سينه ، تنگي نفس ، احساس فشار در قفسه سينه ، گيجي ، ضربان قلب تند يا كند، گلودرد كبودي يا خونريزي غيرعادي . علايم زير ممكن است رخ دهند ولي فقط در صورت ايجاد مشكل بايد گزارش شوند: يبوست ، اسهال ، سرگيحه ، خواب آلودگي ، تهوع يا استفراغ كاهش ميل جنسي ، يا تورم پستان ها
موارد احتياط
در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف فاموتيدين ، پزشكتان را مطلع سازيد:
حساسيت به رانيتيدين ، سايمتيدين ، فاموتيدين ، يا نيزاتيدين
بارداري يا شيردهي
مصرف داروهاي ديگر، به ويژه كتوكونازول (يك داروي ضد قارچ )، داروهاي ضد ديابت (داروهايي كه قند خون را پايين مي آورند)، ضد انعقادهاي خوراكي (رقيق كننده هاي خون )، داروهاي قلبي يا پرفشاري خون (نيفديپين ، متوپرولول ، پروكايناميد)، فني توئين (يك داروي ضد صرع )، يا الكل
سابقه يا ابتلا به بيماري كبدي يا كليوي
هنگام مصرف فاموتيدين توصيه مي شود
به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بتواند بهبودتان را زير نظر داشته باشد.

از پزشكتان در مورد خوراكي هايي كه بايد در برنامه غذايي تان محدود شود راهنمايي بخواهيد. مثلاً نوشابه هاي گازدار، قهوه ، آسپيرين و محصولات تهيه شده از مركبات ممكن است براي معده شما مضر باشند.

فاموتيدين ممكن است با آزمون هاي پوستي يا آزمون هاي اندازه گيري اسيد معده تداخل ايجاد كند. دراين مورد با پزشكتان مشورت كنيد.

فاموتيدين را دور از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط فاموتيدين فاسد مي شود).

فاموتيدين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت بريزيد.

هنگام مصرف فاموتيدين نبايد الكل بنوشيد.

سيگار بكشيد. سيگار تأثير اين دارو را كاهش مي دهد.

سيگار را ترك كنيد يا حداقل بعد از آخرين نوبت مصرف فاموتيدين تا پايان روز سيگار نكشيد.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 11:9 | مجيد ساري |

فارسی زبانان از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد‌هاي خود استفاده مي‌كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي‌گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري‌‌هاي سل، اسهال‌‌هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري‌‌هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه‌ها را درمان مي‌كند.
گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي‌شود و از استرس و فشار‌هاي رواني مي‌كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت‌ها نيز به كار مي‌رود.

بيدمشك گياهي ملين و تقويت‌كننده قلب، اعصاب و محرك قواي جنسي است. اين گياه دارويي دستگاه گوارش را تقويت كرده و اشتها را افزايش مي‌دهد. جوشانده برگ يا پوست درخت بيدمشك سبب دفع انگل‌ها و كرم‌هاي معده و روده مي‌شود.

بيدمشك تقويت‌كننده دستگاه عصبي بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام مي‌كند. همچنين عرق بيدمشك، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بيدمشك همراه با شكر، ناراحتي‌هاي عصبي، افسردگي، درد‌هاي عصبي و روماتيسمي را بهبود مي‌بخشد.

عرق بيدمشك مقوي قلب بوده و براي حفظ سلامتي آن بسيار مناسب و موثر است و همچنين باعث كاهش تب مي‌شود و خاصيت تب‌بر دارد.
فارسی زبانان از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد‌هاي خود استفاده مي‌كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي‌گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري‌‌هاي سل، اسهال‌‌هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري‌‌هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه‌ها را درمان مي‌كند.
گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي‌شود و از استرس و فشار‌هاي رواني مي‌كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت‌ها نيز به كار مي‌رود.

بيدمشك گياهي ملين و تقويت‌كننده قلب، اعصاب و محرك قواي جنسي است. اين گياه دارويي دستگاه گوارش را تقويت كرده و اشتها را افزايش مي‌دهد. جوشانده برگ يا پوست درخت بيدمشك سبب دفع انگل‌ها و كرم‌هاي معده و روده مي‌شود.

بيدمشك تقويت‌كننده دستگاه عصبي بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام مي‌كند. همچنين عرق بيدمشك، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بيدمشك همراه با شكر، ناراحتي‌هاي عصبي، افسردگي، درد‌هاي عصبي و روماتيسمي را بهبود مي‌بخشد.

عرق بيدمشك مقوي قلب بوده و براي حفظ سلامتي آن بسيار مناسب و موثر است و همچنين باعث كاهش تب مي‌شود و خاصيت تب‌بر دارد.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:26 | مجيد ساري |

فندق درختچه اي است به ارتفاع تقرباً ۲ متر كه برگ هاي آن پهن و نوك تيز است. فندق داراي پوششي سبز رنگ بوده كه پس از خشك شدن تدريجاً از آن جدا مي گردد.

مغز فندق در حدود ۶۰ درصد روغن دارد كه به رنگ رزد روشن بوده و داراي طعم ملايم و بوي مطبوعي مي باشد.
از روغن فندق در تغذيه، عطر سازي و نقاشي استفاده مي شود. مغز فندق مقدار زيادي فسفر دارد.

فندق داراي خواص زيادي است و داراي پروتئين، مواد چرب، كلسيم، فسفر و پتاسيم مي باشد. فندق گرم و خشك است و براي بيماري قند مفيد است.

اين دانه روغني براي تقويت بدن، روده و معده، سرفه، درد سينه و كبد مفيد است. سموم را از بدن خارج كرده و براي ريزش مو و سوزش مجاري ادرار مفيد مي باشد ولي فشار خون را بالا مي برد.

اگر شما فعاليت فكري زيادي داريد بهتر است فندق بخوريد چون به دليل فسفر زياد مغز شما را تقويت مي كند.

ولي به خاطر داشته باشيد افراط در خوردن اين دانه روغني باعث نفخ و گاز شكم و استفراغ مي شود. اگر سرد مزاج هستيد بهتر است فندق را با آب و عسل بخوريد و اگر گرم مزاجيد با سكنجبين ميل كنيد.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:13 | مجيد ساري |


تاريخچه ترياك بوته خشخاش از گياهان آسياي صغير بوده است. (مارسل گرانيرد وايه) (Marcel Granin Doyeux) معاون سابق بخش كنترل مواد مخدر در سازمان ملل متحد، متخصص و دارو شناس و نزوئلايي در اين باره گفته است كه:

(در لوحه هاي سومري متعلق به سه يا چهار هزار سال پيش از ميلاد مسيح مطالبي پيرامون گياه ترياك نوشته شده و آن را (گياه شادي بخش) ناميده اند. متون آشوري، مصري و يوناني در مورد استفاده ترياك در زمانهاي قديم مطالب بسياري دارند).

در كتاب اديسه هومر آمده است كه (النا) (Elena) همسر شاه (منلائو) شربتي به (تلماكو) (Telemaco) داد. از جستجوي بي حاصل پدر غمگين بود، (مروفه) (Morfer) خداي رويا و خيال در داستانهاي اساطيري يونان – گل خشخاش بدست مي گيرد.

هرودت، ارسطو و هيپوكرات در كتابهايشان از ترياك بسيار سخن گفته اند. زنان مصري از شربت ترياك براي فرونشاندن خشم و تسكين غم استفاده مي كرده اند، از زمان (ارسطو) تا (ويرژيل) شاعر رومي و ديگر نويسندگان يونان و رم همواره از خشخاش و ترياك سخن گفته اند.

صحبت از آن، در قرون وسطي نيز ادامه يافت.برخي مطالعات نشان مي دهد، اين ماده در قرن هشتم (ميلادي) در هند رايج شده و عده اي عقيده دارند، سابقه استفاده از آن در هند به دروازه قرن قبل از لشكر كشي اسكندر مقدوني مي رسد.به نظر مي رسد اولين تركيب دارويي ترياك در قرن ۱۶ ميلادي به دست آمد و آن را به نام كاشف سوئيسي اش ناميدند كه دكتر پاراسلوس بود.(Claudanum Para cel si), (Dr. Paracelsus)
يك پزشك انگليسي به نام توماس سيدنهام (Thomas Sydenham) كه افلاطون انگلستان ناميده شده، نيز در قرن هفدهم م. داروي جديدي را با ترياك تهيه كرد.
در قرن نوزدهم م. بسياري ديگر از فرآورده هاي آن ( مورفين ، كدئين و… ) كشف گرديد.

گيـــــاه خشخاش از ناحيــــــه آسياي صغير به يونان منتقـــــل شده، اگـــــر چه در بعضـــي منــــابع آمــــده است كه در اروپـــــا مجـــــارها اولين ملتي هستند كه با گياه خشخاش آشنا شده اند و گياه شناسان اين كشور، اين آشنايي را از هزار و دويست سال قبل از ميلاد به بعد مي دانند.

ولي هومر شاعر نابينا و حماسه سراي يوناني كه احتمالا ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مي زيسته در آثار خود از گل خشخاش ياد مي كند كه در باغهاي شهر روم كشت مي شده و چون يونانيان زمان سقراط يعني حدود چهار صد سال قبل از ميلاد از تاثيرات طبي ترياك سخن گفته اند، مي توان گفت كه حداقل آشنايي يونانيان با تاثيرات طبي مخدرها به چند صد سال قبل از ميلاد مسيح بر مي گرددبقراط در چهار صد سال قبل از ميلاد مسيح و نئوفراست در همان تاريخ از ترياك براي درمان اسهال و رفع درد استفاده مي كرده اند.از نوشته هاي پاپيروس بر مي آيد كه مصري ها از زمانهاي قديم (اپيوم) استعمال مي كرده اند و اسم (Thebaica) مشتق از شهر (Thebes) است كه در آنجا خشخاش نيز مي كاشتند.

در ژاپن تا قرن پانزدهم ميلادي گياه خشخاش كشت نشده بود، در دايره المعارف بريتانيكا آمده كه ترياك در قرن هفتم قبل از ميلاد مسيح در چنين كشت مي شده و به وسيله تركها و عربها در قرون ۶ و ۷ به چين برده شده و تا قرن هفدهم ميلادي براي تسكين دردها و به طور محدود مورد استفاده بوده است. در قرن هيجدم م. مصرف دارويي ترياك در دنيا حدود ۱۷۰۰ تن بود.
ترياك خام (طبيعي) به صورت گلوله، چانه، قرص، قالبي، آجري و حتي به صورت پودر عرضه مي گرديد و در قديم براي تسكين درد به طور مايع و جامد استفاده مي شده است.
در ايران، پزشكان عالي قدري مانند شيخ الرييس ابوعلي سينا (۳۷۰ – ۴۲۷ ه. ق) و ابوبكر محمد بن زكرياي رازي (۲۵۱- ۳۱۳ ه. ق) از ترياك در مواد گوناگون بيماري ها استفاده كرده اند و در اشعار شعرايي كه پس از اين دو دانشمند مي زيسته اند، به موارد طبي ترياك اشاراتي شده است.
اگر چه خوردن ترياك در چيــــن معمول بود، ولي دود كردن و كشيدن ترياك از آمريكاي شمالي به چين رسيد و رايج گرديد.

بعضي از مــــردم تــــرياك را با توتون مخلوط مي كردند، و بزودي كشيدن ترياك به حدي بين مردم گسترش يافت و عمومي شد كه حتي به درباريان هم سرايت كرد و به عنوان يك مشكل بزرگ اجتماعي چين در آمد كه در سال ۱۷۲۹ م. توسط امپراطور (يانگ چينگ، ۱۷۳۵ – ۱۷۲۳ م.) ممنوع اعلام شد.فروش و كشيدن ترياك ممنوع گرديد و موقتا به تجارت ترياك لطمه زد.

با وجود اين لطمه، كمپاني انگليسي هند شرقي به كشت ترياك در ايالت بنگال هند ادامه داده و آن را در سال ۱۷۷۵ م. به وسيله (ناركي وارن هستينگ) كه از صورت يك كارمند ساده به حكمراني كليه املاك انگليس در هند رسيده بود، در انحصار خود گرفت و او اين ماده را با نرخي ارزان و مقدار فراوان عرضه مي كرد.
كمپاني ، خود مستقيما در چين فعاليت فروش نداشت و ترياك را به بازرگانان بزرگ و خصوصي چين در ساحل تحويل مي داد و بازرگانان ياد شده آن را در بازارهاي چين به فروش مي رساندند، و در ازاي فروش ترياك، طلا و نقره و گاهي هم چاي، كتان، ابريشم به نمايندگان كمپاني تحويل مي دادند.
مقدار ترياكي كه كمپاني ياد شده در سال ۱۷۲۹ م. به چين داده، ۲۰۰ صندوق بود كه در سال ۱۷۶۷ م. به ۱۰۰۰ و در سال ۱۸۲۰ م. به ۱۰۰۰۰ و از ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۸ م . به ۴۰۰۰۰ صندوق افزايش يافت.
در ماه مارس ۱۸۳۹ م. امپراطور وقت، (لين چه هسو) را كه مردي قاطع بود به كانتون فرستاد و او پس از گفتگوهاي بي نتيجه با تجار خارجي و چيني دستور داد بيش از ۲۰۰۰۰ صندوق كه حاوي حدود يك ميليون و نيم كيلو ترياك بود، مصادره شود.

صندوقها را به ساحل بردند و (لين) شخصا در ميان ابراز احساسات مردم، آنها را آتش زد، آتشي كه ۲۰ روز روشن بود.

به موازات انگليس ها و همراه با آنها پرتغاليها و ديگر كشورهاي غربي حتي ايالات متحده آمريكا از تركيه و هند ترياك تهيه كرده و به تجارت آن در چين مي پرداختند. مشكل ترياك سرانجام منجر به جنگهاي ترياك در سالهاي ۴۲- ۱۸۳۹ م . و ۶۰- ۱۸۵۶ م. شد.

در فاصله جنگ هاي اول و دوم، تجارت ترياك در چين از ۵۰۰۰۰ به ۶۰۰۰۰ صندوق افزايش يافت.در ســــال ۱۹۰۷. (چينگ) توانست جلوي ورود ترياك را به داخل چين بگيرد و تا سال ۱۹۱۷ م. ورود تــرياك از هند به چين ممنوع بود ولي چيني ها خود مبادرت به كشت خشخاش در داخل كشورشان كردند.با وجود ممنوعيت هـــاي فرمانروايان چين، در اوايل جنگ جهاني اول باز هم بيش از هفتاد ميليون كيلو ترياك وارد چين شد.

گويا در سال ۱۹۳۷ م. حدود ۴ ميليون نفر چيني به ترياك معتاد بوده اند كه نامشان ثبت شده بود و در سال ۱۹۳۸ م (مائو) رهبر حزب كمونيست چين مي شود.
در دهه هاي ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰ م مبارزه شديد عليه اعتياد و درمانهاي اساسي و گسترده براي معالجه اعتياد در چين جريان داشته و اين كشور تجربيات با ارزشي در اين زمينه دارد.

هم اكنون در ناحيه يونتان در جنوب غربي چين كه در مجاورت برمه، لائوس و تايلند (مثلث طلايي) قرار دارد، كشت خشخاش براي استفاده دارويي مجاز است و همين امر موجب بقاي اعتياد در اين ناحيه شده و ضمنا گزارش شده ترياك از اين منطقه تا حدودي به صورت غير قانوني از بنادر چين به هنگ كنگ و غيره قاچاق مي شود.تاريخچه ترياك در ايران
در ايران كشت ترياك در دوره سلسله صفويه براي مصرف داخلي كه در ايران گسترش سرسام آوري داشته، تا حدي كه بعضي از پادشاهان اين سلسله هم معتاد بودند، ولي با دقت در اشعار شعراي پيش از اين تاريخ گويا ايرانيان پيش از اين دوره هم ترياك خواري داشته اند.
تاورنيه و شاردن كه در زمان صفويه از ايران ديدن كرده اند، مي نويسند:

(خوردن ترياك و كوكنار در ايران رايج است).فرير (Freyer) طبيب و جراح كمپاني انگليسي هند شرقي كه در سال ۱۰۸۷ ه. ق از ايران ديدن كرده، در سفر نامه خود مي نويسد: “ايرانيها هر وقت بخواهند كيفور شوند، ترياك مصرف مي كنند”

و اضافه مي نمايد: ” كه معتادين مي توانند مقدار زيادي از اين ماده مصرف كنند بدون آنكه ناراحتي پيدا نمايند و آنها حالتي شبيه به مستي پيدا مي كنند و در بين آنان ضرب المثلي وجود دارد كه مي گويند: در كرمان از هر سه نفر چهار نفرشان ترياكي هستند”.استعمار انگليس پس از به زانو در آوردن هند، بر آن شد كه ميان لندن و هندوستان خط ارتباطي تلگراف برقرار كند و براي اين هدف مي بايست از ايران بهره مي گرفت.

بنابراين، موضوع را به ناصر الدين شاه گوشزد كرد و آن را عملــي ساخت و از اين رو سيم بانان و كارگران هندي خط ارتباطي، از بزرگترين عوامل گسترش و آمــــوزش ترياك كشي در ايران گرديدند و خراسان دروازه ترياك كشي شد، به طوري كه از سال ۱۲۳۰ ه. ش پيشقراولان قاچاقچيان اين ماده مخدر در لباس دراويش هندي در خراسان و كرمان پراكنده شدند و به ترياك كشي پرداختند.
اين سوداگران انگليسي بودند كه از يكسو به طور غير مستقيم سعي در تشويق كشت و توليد بيشتر ترياك نموده و از سويي ديگر ترياك كشي را در سطح گسترده اي در سراسر ايران گسترش دادند تا بتوانند سلطه خود را در كشور هاي تحت استعمار بيشتر كنند.

بنابراين همراه با رشد استعمار در جوامع در حال توسعه، كشت خشخاش و اعتياد به ترياك نيز در روستــاهاي ايران متداول گشت و خريد و فروش آن معمول گرديد و از آنجا كه انگليسي ها ترياك ايران را به قيمت خوبـــي مي خريدند، كشاورزان دست از كاشت گندم و ديگر محصولات كشاورزي كشيدند و قسمت زيادي از كشتزارهاي گندم را به كشت خشخاش اختصاص دادند، به طوري كه ترياك به صورت يكي از مهم ترين كالاهاي صادراتي ايران در آمد.
ماژوري نومي مورخ انگليسي در اين مورد در كتاب (شرق ميانه) مي نويسد: ” از ۲۶ ولايت ايران در ۱۸ ولايت آن ترياك كاشته مي شود و……..”.از طرفي براي كشت خشخاش كشاورزان و كارگران هنگام گرفتن شيره خشخاش از آن مي خوردند و به آن عادت مي كردند. سرانجام در ۱۳۲۹ ه. ش رژيم وقت به منظور كنترل ترياك و در واقع حفظ منابع مادي خود قرارداد “انحصار ترياك” را به تصويب مي رساند.

هر چند اين قانون ظاهرا در جهت كاهش ميزان مصرف اين ماده و مبارزه با آن وضع گرديده بودن ولي عملا مردم را به ترياك كشي دعوت و تشويق مي نمود، زيرا در بخشي از اين قرارداد مقرر گرديده بود كه دولت موظف است سوخته ترياك را پس از مصرف، جمع آوري كند و در ازاي هر مثقال سوخته ترياك مبلغي هم به عنوان حق الزحمه به تحويل دهنده پرداخت نمايد.

بدين گونه ملاحظه مي گردد كه چگونه استعمار خارجي و ايادي داخلي آن در تار و پود اين ملت رخنه مي كنند و مردم را به اسارت مواد مخدر در مي آورند.در سالهاي جنگ جهاني دوم و پي از آن قاچاق مواد افيوني و اعتياد به آن رواج بيشتري پيدا مي كند، تا آنكه در سال ۱۳۳۴ ه. ش قانون منع كشت خشخاش و جلوگيري از مصرف غير طبي ترياك از تصويب مجلس گذشت و در سال ۱۳۴۸ دولت وقت، قانون منع كشت خشخاش را لغو كرده و قانون كشت محدود خشخاش و سهميه كوپن ترياك را جايگزين آن نمود.

ولي كليه اقدامات دولت وقت، ظاهري بود و رژيم نه تنها سعي جدي در از بين بردن و حتي محدوديت آن اعمال نمي داشت، بلكه عوامل استعمار خارجي و داخلي نيز به نوعي در گسترش اعتياد مي كوشيدند.

آنچه قابل ذكر مي باشد اين است كه در سال ۱۳۱۱ ه. ش. (زمان سلطنت رضا خان) هشت شيره كش خانه به طور رسمي در محله باغ فردوس كنوني داير بود كه نام آنها را دارالعلاج يا شفا خانه گذاشته بودند!!خلاصه آنكه استعمال ترياك در دوران قاجاريه، در زمان خاندان (پهلوي) گسترش يافت و علاوه بر ترياك، مصرف هرويين نيز معمول شد كه اين ماده را در حدود سال ۱۹۶۰ م. (۱۳۳۹ ه. ش) يك دارو ساز ايراني از آلمان به ايران آورد.انواع ترياك
۱- ترياك خام, كه عبارت از شيره خودبخود غليظ شده گرزهاي خشخاش است كه بدون توجه به ميزان آن, جز براي بسته بندي و ارسال, دستكاري ديگري در آن نشده باشد.
۲- ترياك عمل شده (پرورده), طبق تعريف لاهه, ترياك پرورده محصولي است كه از ترياك خام با يك رشته عمليات مخصوص حل كردن, جوشاندن, بودادن و تخمير بمنظور تبديل آن به عصاره براي استعمال غير طبي تهيه مي شود.

- ترياك پزشكي, ترياكي كه مقدار آن (دوز) مشخص بوده و براي مصارف درماني و پزشكي كاربرد دارد. و در صنايع داروسازي هر كشوري آن را بصورت گرد يا دانه هاي ريز درآورده و يا با مواد بي اثر مخلوط كرده و مورد مصرف قرار مي دهند.
مشتقات ترياك در ترياك حدود ۲۵ نوع آلكالوئيد وجوددارند كه ۶ نوع آن بيشتر از بقيه در ترياك يافت مي شوند كه عبارتند از : مورفين (۳ تا ۲۳درصد), كدئين (۵/۰درصد), پاپاورين (۱/۰درصد), نارسئين(۱/۰درصد), ناركوتين (۷درصد), تبائين (۳/۰درصد).
هرچه مقدار مورفين موجود در ترياكي بيشتر باشد مي گويند آن ترياك داراي مرغوبيت بيشتري است. مقدار مورفين در ترياكهاي بازرگاني ۶ تا ۱۴ درصد مي باشد.
نحوه مصرف ترياك ترياك به صورت خوردن، كشيدن يا تزريقي مورد مصرف قرار مي گيرد. ترياك از نظر طبقه بندي فارماكولژي، تضعيف كننده فعاليتهاي سلسله اعصاب مركزي است.
علائم مصرف ترياك مهمترين علائم مصرف ترياك و مشتقات آن عبارتند از :

۱- خواب آلودگي با حضور ذهن,

۲- تسكين درد,

۳- انبساط خاطر و آرامش,

۴- احساس گنگ و مبهم به زمان و مكان,

۵- بخواب رفتن با آرامش و تخيلات مطبوع,

۶- سستي اراده و ضعف حركات فعاله

۷- كاهش اميال جنسي.

اثرات دلپذير و آرامش بخش مواد مخدر بسته به مصرف دارو و تحمل شخص بمدت چهار تا شش ساعت ادامه مي يابد و پس از آن مرحله خماري فرا مي رسد كه بصورت خميازه و آبريزش از بيني, بيقراري, بي اشتهائي, افسردگي, تهوع و استفراغ مي باشد.

بعد از كشيدن به اصطلاح چند “بست” ترياك, توجه فرد بر روي خودش متمركز شده و گرايش شديدي به آرامش پيدا مي كند. درحقيقت اعصابش آرام و اراده اش سست شده و در تفكر و خيال فرو مي رود و از معاشرت با ديگران تا حدودي پرهيز مي كند و از وزن و زمان و فضا آزاد مي شود. و دگرگوني در جهت يابي زماني- فضائي در وي ايجاد مي شود.

مصرف ترياك سبب مي شود تا گذشته وآينده فرد با هم مخلوط شده و مجموعه “حال” را برايش ايجاد نمايد و از زمان آزاد گردد.

شخص معتاد به ترياك در خيال واهي خود پس از استعمال ترياك احساس مي كند كه داراي روشن بيني زياد و قدرت فهم و قضاوت هوشيارانه و بينش و ادراك اصيل از دنياي اطرافش مي باشد و از اين كه بدون هيچ سعي و كوششي داراي اين حالت در تفكر و تصور گرديده ابتدا تعجب مي كند.

ولي رفته رفته در حالت كيف فرورفته و احساس خوشي و خوشبختي به وي دست مي دهد و درنتيجه نسبت به محيط اطراف خود بيگانه و بي تفاوت مي گردد. با توجه به مطالب ذكرشده, فرد معتاد به ترياك به سهولت مي تواند, ساعات شبانه روز را با بي خوابي و روياهاي رضايتبخش ادامه دهد.

و بتدريج در وي وابستگي و بندگي ايجاد شود و در فواصل بست يا پيپ ها اين فرد انرژي خود را از دست داده و اندوهگين و بي حوصله مي شود و حالت يكنواختي در صدا و كندي در حركاتش نمايان مي شود. لاغري و ضعف عمومي در معتادان به ترياك رفته رفته شديدتر مي شود و ضايعات فيزيكي و رواني و اجتماعي فرد بتدريج زيادتر شده و موجب زوال و نابودي فرد مي شود. يعني با گذشت زمان تحمل فرد به مقدار مصرف ترياك بيشتر مي شود و فواصل آن نيز كمتر شده و گروهي نيز در پايان به هروئين روي مي آورند.

از نظر اجتماعي, اگرچه معتادان سنتي به ترياك در هر نقطه كشور همچنان به فعاليت خود اجباراً ادامه مي دهند ولي از هم پاشيدگي خانواده در اغلب موارد نتيجه اوليه اين نوع اعتياد محسوب مي شود.

مصرف مزمن داروهاي مخدر توسط مادر در حين حاملگي كه شامل ترياك و مشتقات آن و آمفتامين ها و باربيتوراتها مي باشند براي جنين مضر است و سبب ديسترس داخل رحمي و كم وزني نوزاد و گاهاً مرگ جنين و نوزاد مي شود و در مواردي كه مادر حامله معتاد تمايل و سعي در ترك اعتياد را دارد بايستي سقط زودرس را انجام داد.

مصرف بيش از اندازه ( Overdose) مصرف بيش از حد، موجب اختلالات سيستم تنفسي گرديده و تنفس به كندي و آهستگي صورت مي گيـــرد و در نهايت احتمالا متوقف شده و به مرگ منجر مي شود. استفاده ترياك همراه با الكل مي تواند، بسيار خطرناك باشد.

درمان و ترك ترياك اكثريت معتادان به مواد مخدر بويژه ترياك، تمايل به ترك اعتياد به صورت تدريجي و در منزل و بويژه زيرنظر پزشك را دارند. بدين منظور يك روش ساده و مفيد در زير عنوان مي‌گردد كه بسياري از معتادان قادر به ترك آن بوده و تعداد زيادي از معتادان نيز از طريق درمان سرپائي و درمانگاهي با همين روش اعتياد را ترك كرده اند و خوشبختانه هيچ خطري نيز دربر نداشته‌است.

در اين روش ابتدا بايستي فرد معتاد به ترياك، در طي ۱۵ روز و هر روز مقدار كمي از ميزان ترياك مصرفي روزانه‌اش را كم كند و پس از ۱۵ روز به يك حد مي‌نيمم برسد، سپس با تجويز ۴ داروي زير كه بيشتر جهت درمان علائم و نشانه‌هاي ترك اعتياد بكار مي‌رود و نوعي جايگزيني خفيف نيز مي‌باشند مي‌توان در مدت ۱۰ روز، وي را از اعتياد نجات داد (درمجموع ۲۵ روز).

داروهاي مصرفي عبارتند از:

۱- استامينوفن كدئين :

كه در روز اول به ميزان ۶-۳ عدد و براي ۳ بار در روز مصرف گردد كه علاوه بر جايگزين شدن مقاديري از كدئين بجاي ترياك مصرفي، مي‌تواند علائم درد بدن و ناراحتي و سردرد ناشي از ترك اعتياد را بطور چشمگير كاهش دهد و سپس از روز دوم تا ۱۰ روز مي‌تواند روزانه حدود ۳ عدد از استامينوفن كدئين‌دار را مصرف نمايد.


۲- مپروبامات و يا داروهاي خانوادة باربيتوريكها :

كه جهت تكانهاي عضلاني و مسائل روحي و عصبي و عضلاني مي‌توانند مفيد واقع گردند كه در روز اول روزانه ۳ عدد و روزهاي دوم و سوم روزانه ۲ عدد و سپس تا روز دهم روزانه ۱ عدد.

۳ - قرص ديفنوكسيلات كه بدليل اسهال و اختلالات گوارشي حاصله از ترك اعتياد بصورت روزانه ۳-۱ عدد و برحسب نياز به مدت ۱۰ روز تجويز گردد.
۴- قرص ديازپام دو عدد روزانه بصورت ۱ عدد ديازپام ۵ ميلي‌گرمي در صبح و يكي در شب مصرف گردد. و براي ساير علائم حاصله از ترك اعتياد بايد داروي مربوط به آنرا تجويز نمود.

مثلاً اگر فرد دچار استفراغ و تهوع شد بايد از داروهاي ضد استفراغ استفاده كرده و يا اگر تغييرات فشارخون و مسائل قلبي پيداكرد داروهاي مربوط به آنها را تجويز نمود.

مصرف قرص يا آمپول كلرپرومازين و فنوباربيتال در صورت نياز مي‌تواند بسيار مفيد باشد. مصرف ساير داروهاي ترك اعتياد و رفع سندرم ترك اعتياد نيز مي‌تواند در هر مقطعي از ترك اعتياد مورد استفاده قرارگيرد.
افراد معتادي كه تمايل به ترك اعتياد دارند اگر زيرنظر پزشك اقدام به ترك نمايند بسيار موفق‌ترند و جاي هيچگونه اضطراب و نگراني از مسائل ترك اعتياد باقي نمي‌ماند زيرا پزشك مربوطه برحسب نياز مي‌توان به تزريق سرم و يا تجويز داروهاي مورد نياز اقدام نمايد.
مصرف اغذيه پرانرژي و مايعات ضروري همراه با ورزشهاي روزمره و مراقبت خانوادگي و تفريحات سالم و شادي‌بخش از ضروريات و اقدامات واجب در روزهاي ترك اعتياد مي‌باشند
جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:9 | مجيد ساري |
مشاور معاون غذا و داروي وزير بهداشت :

 مشاور معاون غذا و داروي وزير بهداشت اعلام كرد؛ اولين داروي بومي ايراني ضد سرطان با نام اسپينال زد كه 100درصد منشأ گياهي دارد در كشور توليد شد، اين دارو تا يكماه آينده رسماً رونمايي مي‌شود و تا 3 ماه آينده به توليد انبوه مي‌رسد.

به گزارش خبرگاري فارس، حميدرضا راسخ صبح امروز چهارشنبه در حاشيه سمينار چالش‌هاي جهاني دارو در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس با اعلام اين مطلب، افزود: داروي اسپينال زد(spinal-z) يك داروي ضد سرطان بسيار قوي است كه مطالعات باليني فاز 1 تا 3 آن در كشور براي درمان سرطان معده به پايان رسيده و مراحل نهايي اخذ مجوز توليد را در وزارت بهداشت طي مي‌كند.

پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۸ | 13:44 | مجيد ساري |
محمود بهمني،ليلا جويباري،شهرزاد احمدي،فريبا بهمني،مجيد ساري
چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ | 20:31 | مجيد ساري |

سير يك گياه علفي دوساله و چند ساله است كه از خواص دارويي زيادي برخوردار است از جمله مهمترين آنها تاثير اين گياه در رفع گرفتگي عضلاني است.

  سير در كاهش فشار خون و افزايش گلبول سفيد خون موثر است. تحقيقات پزشكي نشان داده است كه سير مي‌تواند بسياري از انواع باكتريها، برخي از ويروسها، عفونتهاي قارچي و حتي انگلهاي روده‌اي را از بين ببرد. سير همچنين بطور سنتي جهت درمان برونشيت مزمن، سرماخوردگي، سياه‌سرفه و آسم ناشي از برونشيت مصرف مي‌شود.

موارد منع مصرف سير :

 سير را در دوران شيردهي و بارداري نبايد مصرف كرد.

مهمترين بخش اين گياه كه مصرف دارويي و طبي دارد، هسته آن است هر هسته سير از ‪ ۴‬تا ‪ ۲۰‬دانه تشكيل شده است و وزن هر دانه به حدود يك گرم مي‌رسد.

سير در قالب نواحي ايران بخصوص در نواحي شمالي كشور مي‌رويد و ارتفاع ساقه آن به ‪۳۰‬ تا‪ ۱۰۰‬سانتي متر مي‌رسد.

گلهاي سير به رنگ صورتي كم رنگ يا سبز متمايل به سفيد است كه هر بوته آن هشت تا بيست حبه دارد.

يكي از راههاي مصرف سير استفاده از دانه خشك شده آن به ميزان دو تا چهار گرم بصورت سه بار در روز است. در حال حاضر سير در تمام نقاط دنيا كشت مي‌شود، پيازهاي تازه خاصيت دارويي دارند كه آنها را با زرد شدن برگها در اواخر تير تا مهرماه برداشت مي‌كنند. سير اولين بار در آسياي مركزي كشت شده است و قرن‌ها است كه بعنوان ادويه، سبزي و گياه دارويي در مناطق مديترانه‌اي تا آسياي مركزي استفاده مي‌شود.

مصرف خارجي آن باعث تحريك و سوزش پوست بدن شده و ممكن است باعث ايجاد التهاب و تاول شود. سير عمدتا در درمان نفخ شكم، ورم روده و بعنوان خاصيت كرم‌كشي بصورت داخلي مصرف مي‌شود.

سير به عنوان ادويه در غذاهاي گوشتي، سس و سوپ به كار مي‌رود و بطور گسترده‌اي در كشورهاي منطقه مديترانه و در شرق استفاده مي‌شود.

بوي سير كه براي برخي از افراد مشمئزكننده و زننده است جذب خون مي‌شود و در نتيجه از طريق تنفس و حتي پوست بدن فرد به مشام مي‌رسد.

كارشناسان گياهان دارويي در سرتاسر جهان اين گياه را به عنوان يكي از مهمترين داروهاي گياهي تلقي مي‌كنند. اين گياه در ميان بسياري از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذايي و هم مصرف دارويي داشته است.

گفته مي‌شود كارگران ساختماني كه اهرام مصر را مي‌ساختند براي مراقبت از خود در قبال بيماريها سير مصرف مي‌كردند همچنين گوركنان فرانسوي در اوايل قرن نوزدهم عصاره سير مصرف مي‌كردند تا از ابتلاي آنها به طاعون كه جان بسياري از انسانها را در اروپا تلف كرد، پيشگيري كند.

جمعه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۸ | 15:48 | مجيد ساري |

 
 
آيا مصرف روزانه يک يا دو يا ده قرص ويتامين ، مواد معدني و يا ساير مکمل ها صحيح است ؟

تصميم گيري در مورد اينکه آيا از مکمل هاي ويتاميني استفاده شود و در اين صورت هم از چه مکملي استفاده شود روز به روز سخت تر مي شود . به نظر مي رسد در هر روز يک مطالعه جديدي در مورد اين مواد انجام شده که باعث ابهام بيشتر در مورد نقش اين مکمل ها در سلامتي ما مي شود .
* روزي يک عدد
اگر چه افراد مبتلا به بيماريهاي خاص ممکن است به مکمل هاي بيشتري احتياج داشته باشند ، اما متخصصين عقيده دارند که تقريباً تمام افراد از مصرف روزي يک عدد مولتي ويتامين داراي مواد معدني سود خواهند برد .
حتي در صورت استفاده از بهترين رژيم غذايي نمي توان تمامي بيش از ۴۰ ماده غذايي مورد نياز روزانه بدن را بطور کامل تأمين کرد . تخمين زده مي شود که فقط ۳ درصد افراد به اندازه کافي توصيه هاي تغذيه اي را بطور کامل رعايت مي کنند و روشن است که وضعيت کلي بيشتر ررژيم هاي غذايي را مي توان با مصرف روزانه يک عدد قرص مولتي ويتامين مينرال بهبود بخشيد .
و بدين منظور لزومي در استفاده از مارک هاي مشهور وجود ندارد و يک مارک ژنريک بهمان خوبي مارک هاي مشهور مي باشد . براي انتخاب مارک مناسب اجزاء تشکيل دهنده روي بسته را با ساير مارک ها مقايسه کرده و به دنبال قرص هائي باشيد که تا ۱۰۰ درصد نياز روزانه بيشتر ويتامين ها و مواد معدني را تأمين کنند .
* خيلي زياد از يک چيز خوب
يکي از مسائل مبتلابه در مورد ويتامين ها و مواد معدني مصرف بيش از حد آنها مي باشد . متخصصين تغذيه سالهاست که در مورد خطرات مصرف بيش از حد ويتامين ها ومواد معدني هشدار داده اند ، بخصوص در مورد ويتامين هاي محلول در چربي ( ويتامين K,E,D,A ) که به راحتي از بدن دفع نمي شوند .
افرادي که روز خود را با يک نوشيدني ويتاميني شروع مي کنند ، در طول روز شکلاتهاي انرژي زا و غذاهاي غني شده مصرف مي کنند و معجوني از مکمل هاي مختلف را مي خورند در معرض ابتلا به مسموميت هاي شديد با ويتامين و مواد معدني هستند .
از طرف ديگر مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين شما را د رمعرض خطر مسموميت قرار نخواهد داد . احتمال کمبودهاي تغذيه اي بسيار بيشتر از خطر مصرف بيش از حد ويتامين ومواد معدني است .
* اول غذا
متخصصين اعتقاد دارند که اين نکته را بايد در ذهن داشت که مکمل ها براي بهبودي ونه جايگزيني يک رژيم صحيح است . دليل اين مسئله نيز وجود موادي بيشتر از مواد معدني و ويتامين در غذاست .
بهتر است که مواد مغذي را از غذاها بدست بياوريم تا مکمل ها ، چون ترکيبات مهمي مثل فيبرها و مواد شيميائي گياهي که در غذا هست در يک قرص وجود ندارد . مرتباً اثرات مفيد مواد مختلف موجود در غذا بر روي سلامتي انسان کشف مي شود . براي مثال محققين اخيراً دريافته اند که آنتي اکسيدانهاي موجود در بعضي از ميوه ها و سبزيهاي روشن در مقابل آرتريت از انسان محافظت مي کنند .
در چه مواردی باید ویتامین مصرف شود ؟
براي زنان حامله و شيرده ، مصرف ويتامين در دوران حاملگي باعث وجود مواد تغذيه اي کافي براي اطمينان از رشد و تکامل جنين و يا طفل شيرخوار مي شود . اسيدفوليک هم قبل از حاملگي و هم در طي حاملگي براي پيشگيري از نقايص مادرزادي بسيار مهم است .
سيگاريها نياز به مصرف ويتامين C اضافي دارند . اين نياز را مي توان با استفاده از يک مکمل و يا مصرف غذاهاي غني از ويتامين C ، ميوه هاي ترش ، فلفل قرمز ، توت فرنگي ، بروکلي و گوجه فرنگي تأمين کرد .
افرادي که رژيم مي گيرند ممکن است در صورت انتخاب غذاهاي اشتباه دچار کمبود مواد غذائي شوند . بهترين استراتژي خوردن حداقل سه وعده غذا در روز و انتخاب غذاهاي غني مثل ميوه ، سبزيجات ، غلات کامل و لبنيات کم چرب مي باشد . براي پوشاندن کمبودهاي تغذيه اي ، هوشمندانه ترين روش مصرف يک عدد مولتي ويتامين است .
اگر شما دچار يک بيماري مزمن هستيد مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين روش مطمئني است . با پزشک خود در مورد برآورده شدن تمامي نيازهاي تغذيه اي تان مشورت کنيد .
اگر شما گياهخوار هستيد رژيم غذائي مخصوص شما نشان ميدهد که به چه مکمل هائي نياز داريد . گياهخواراني که اصلاً از محصولات حيواني استفاده نمي کنند بايد توجه خاصي به پروتئين ، آهن ، روي ، کلسيم ، ريبوفلاوين ، ويتامين هاي A,D,B۱۲ و يد داشته باشند . کمبود اينگونه مواد تغذيه اي را مي توان با طراحي يک روش تغذيه اي مناسب و شامل مکمل ها برطرف کرد .
۲- آیا  تمامي افراد از مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين مينرال سود مي برند .
يک مولتي ويتامين پايه و متناسب با سن و جنس تأمين کننده ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز براي برطرف کردن کمبودهاي تغذيه اي رژيم غذائي شماست . اکثر قرصهاي مولتي ويتامين تا ۱۰۰ درصد نياز روزانه شما به مواد تغذيه اي را که در اين قرص ها وجود دارد برطرف مي کند . البته استثناءهايي وجود دارد ، کلسيم و منيزم مورد نياز براي برطرف نمودن نياز روزانه ۱۰۰ درصد در يک قرص مولتي ويتامين بسيار حجيم مي باشد .
در صورتي که روزانه سه وعده از محصولات لبني يا غذاهاي غني از کلسيم استفاده نمي کنيد احتمالاً نيازمند مصرف کلسيم اضافي خواهيد بود اما اکثريت رژيم هاي غذائي صحيح که شامل اسفناج ، ماهي و آجيل باشند منيزيوم کافي را تأمين مي کنند .
آیا برای تکميل رژيم غذائي روزانه يک قرص مولتي ويتامين و مصرف غذاهاي غني شده ضررت  دارد ؟
تعداد بسيار معدودي از غذاهاي غني شده در بازار وجود دارند که ۱۰۰ درصد نياز روزانه شما به مواد تغذيه اي را مرتفع سازند . هميشه يک حاشيه اطمينان در قرصهاي مولتي ويتامين وجود دارد و بنابراين استفاده همزمان از يک عدد مولتي ويتامين و غذاهاي غني شده مجاز است .
ایا ويتامين ها و مواد معدني تاريخ انقضاء دارند ؟

تمام شيشه هاي مواد مکمل بايد داراي تاريخ انقضاء باشند هنگام خريد اين تاريخ را بررسي کرده و مطمئن شويد که مي توانيد تمامي آنرا قبل از تاريخ انقضاء مصرف کنيد . در غيراينصورت مي توانيد مولتي ويتامين با شيشه هاي کوچکتر خريداري نمائيد .  
آیا می توان در هر سني بدون مصرف مکمل ها سالم باشيم ؟
شما مي توانيد تمام مواد تغذيه اي خود را از يک رژيم غذايي صحيح بدست آوريد ولي مسئله در اين است که اکثريت افراد اين کار را نمي کنند . براي اطمينان از وضعيت تغذيه اي خود حداکثر تلاشتان را براي استفاده از يک رژيم غذايي مناسب بعمل آورده و مصرف روزانه يک عدد مولتي ويتامين را بصورت يک عادت درآوريد .

در چه زماني از روز بايد مکمل مصرف شود ؟

مصرف مکمل ها با غذا توصيه مي شود و بهترين حالت مصرف مکمل با حجيم ترين وعده غذايي است تا جذب را به حداکثر رسانده و مانع از ناراحتي معده شود . البته بهترين زمان مصرف مکمل براي شما زماني است که بصورت مستمر مصرف مکمل را به ياد داشته باشيد .
آیا مکمل ها مي توانند انرژي لازم برای بدن را تامین کنند ؟

عليرغم ادعاهاي ذکر شده بر روي بعضي از برچسب ها ، تنها راه بدست آوردن انرژي از طريق کربوهيدراتها ، پروتئينها و يا چربي هاست . ويتامين ها و مواد معدني انرژي را تأمين نمي کنند . معمولاً توصيه مي شود از يک مولتي ويتامين پايه استفاده شده و از مکمل هاي داراي گياهان و يا مواد شيميائي اضافي که ادعاي افزايش انرژي مي کنند پرهيز شود .
آیا ورزشکاران نياز به مکمل هاي ويژه اي جهت بهبود عملکرد خود دارند ؟

ورزشکاراني که کالري کافي براي پوشش نيازهاي تغذيه اي خود دريافت مي کنند تمام مواد تغذيه اي مورد نياز خود را در اين رژيم پيدا مي کنند و مدارک نسبتاً کمي در جهت عملکرد بهبود عملکرد ورزشکاران به وسيله ويتامين ها و مواد معدني اضافه وجود دارد

جمعه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۷ | 15:52 | مجيد ساري |


داروسازی یا فارماکولوژی عبارتست از: مطالعه واکنش متقابل داروها (یا مواد شیمیایی) و موجودات زنده که منجر به ایجاد اثرات زیست‌شناسی این ترکیبات می‌گردد. و دارو (Drug) در درمان بیماری و تشخیص و یا پیشگیری از بیماریها به کار می‌رود. داروها ممکن است منشاء گیاهی (مانند بلادونا) و یا منشاء معدنی (مانند کلسیم) و یا منشاء حیوانی (مانند انسولین) و یا منشاء شیمیایی (مانند آسپرین) داشته باشند.

علوم مرتبط داروسازی

 • علوم پایه پزشکی و داروسازی: علوم مرتبط و علوم اضافه شده
 • آناتومی: مطالعه ساختمان فیزیکی موجودات زنده می‌باشد. در مقابل آناتومی ماکروسکوپی یا آناتومی گیاهی، سیتولوژی و هیستولوژی یا بافت شناسی، درباره ساختمانهای میکروسکوپی می‌باشند.
 • شیمی حیات: مطالعه شیمی موجود در موجودات زنده، بخصوص درباره ساختمان و عملکرد اجزا شیمیائی آنها می‌باشد.
 • بایواثیک: میدان مطالعه‌ای از جنبه فلسفه و مذهب در مورد ارتباط بیولوژی، علم، داروسازی و اخلاق می‌باشد.
 • بایواستاتیک
 • سلول شناسی: مطالعه میکروسکوپی یاخته‌های منفرد می‌باشد.
 • امبریولوژِی یا جنین شناسی: مطالعه توسعه اولیه موجودات زنده می‌باشد.
 • اپیدمولوژی: مطالعه دموگرافی روند بیماری می‌باشد، و شامل مطالعه همه‌گیریها می‌باشد، هر چند به این محدود نمی‌شود.
 • سلامت عمومی
 • ژنتیک: مطالعه ژنها، و نقش آنها در توارث بیولوژیکی.
 • هیستولوژی: مطالعه ساختمانهای بافتهای بیولوژی با میکروسکوپ نوری و میکروسکوپ الکترونی می‌باشد.
 • ایمنی شناسی: مطالعه سیستم ایمنی می‌باشد، که به طور مثال در انسان شامل سیستم ایمنی مادرزادی و ... می‌باشد.
 • میکروبیولوژی: مطالعه میکروارگانیزمها است که شامل protozoa، باکتری ، fungi و ویروسها می‌باشد.
 • عصب شناسی: موضوعی است که به بررسی مکانیسمهای اثر دارو، پاسخ بدن به دارو را روشن می‌کند.

داروسازی صنعتی (چگونگی تهیه داروها)

تولید دارو در مقیاس بسیار زیاد را "داروسازی صنعتی"می‌نامند. وقتی یک ماده شیمیایی که احتمال دارد اثر دارویی داشته باشد و در آزمایشگاه سنتز شد، برای آزمایشهای بالینی حیوانی و انسانی فرستاده می‌شود، از آنجایی که این آزمایشها بر روی تعداد محدودی صورت می‌پذیرد، مقدار داوری لازم را در همان آزمایشگاه می‌توان تهیه نمود. وقتی یک دارو از تمامی آزمایشهای بالینی موفق بیرون آمد و اجازه ورود به بازار را گرفت، باید آن را در مقادیر خیلی زیاد یا اصطلاحا در مقیاس صنعتی تولید نمود. این اولین مرحله دشوار کار است، چرا که در بسیاری از موارد روشهای آزمایشگاهی، برای مقادیر بسیار زیاد قابل اجرا نیستند و باید برای یک تولید در مقیاس صنعتی یک روش خاص صنعتی پیدا کرد.

بارها دیده شده است، سنتر جسم در آزمایشگاه با راندمان بسیار بالا انجام گرفته ولی چندین سال طول کشیده تا روش صنعتی آن بدست آید و چه بسا آن دارو برای تولید صنعتی مقرون به صرفه تشخیص داده نشده است. پس برای تبدیل یک سنتز آزمایشگاهی به تولید صنعتی تحقیقات جدید را باید از ابتدا شروع کرد. مدیریت یک کارخانه پس از تعیین روشهای تولید صنعتی یک دارو، پا به مرحله بعدی می‌گذارد که مرحله تهیه مواد اولیه برای تولید صنعتی یک داروی خاص می‌باشد. مهمترین ماده، همان ماده شیمیایی است که اثر دارویی دارد و اصطلاحا آن را "ماده موثر" می‌نامند. به دلایل گوناگون فیزیک و اینکه دارو به چه شکلی (قرص، کپسول، شربت و..) باید تهیه شود، مواد دیگری را همراه ماده موثر می‌کنند. که آنها را "مواد جانبی" می‌نامند. حال این مساله که ماه موثر و مواد جانبی چگونه و به چه نسبت باید با هم مخلوط شوند تا یک شکل دارویی با شرایط مناسب را بدست آورند، خود فصلی جدید در تحقیقات است، که یک کارخانه یا خود مستقیما به نتیجه می‌رسد و یا روشهای دیگر کارخانجات را از آنها خریداری می‌نماید، همچنانکه کارخانه‌های تولید مستقیم ماده موثره می‌تواند آن را از مراکز دیگر خریداری نماید.

در سفارش تهیه مواد اولیه تمامی مواد از قبیل ماده موثره و مواد جانبی در نظر گرفته می‌شوند. البته خرید مواد نیز مسائل مربوط به خود را دارد. مساله بسیار مهم در امر سفارش و خرید، در نظر گرفتن زمان است. چون برنامه تهیه مواد اولیه معمولا چندین ماه به طول می‌انجامد، باید دقت نمود تا زمان سفارش متناسب با زمان‌بندی تولید باشد. مثلا اگر تهیه مواد اولیه تولید یک دارو شش ماه طول می‌کشد، باید شش ماه قبل از تاریخ تولید طبق زمان‌بندی، سفارش مواد انجام شود. البته کارخانجات معمولا در هر مرتبه سفارش مواد، برای تولیدات دو تا سه سال خود، ماده را تهیه می‌نماید. هنگامی که تمامی مواد اولیه موجود باشد، کار تولید را می‌توان شروع کرد. تولید، با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ماده موثره و مواد جانبی و همچنین شکل دارویی که باید تولید شود، می‌تواند به روشهای گوناگون و با دستگاههای متفاوتی صورت پذیرد. به همین علت کارخانجات به بخشهای کوچکتری تقسیم می‌شوند و هر بخش مسئول تهیه یک نوع فرآورده است. مثل بخشهای قرص، کپسول، شربت، محلولهای تزریقی، کرم و پماد، آمپول و ... .

داروسازی بالینی

داروسازی بالینی یکی از شاخه‌های داروسازی است که در ایران از رشته‌های تخصصی داروسازی محسوب می‌شود و بیشتر در زمینه مشاوره دارویی برای پزشکان فعالیت دارد. پزشکان متخصص می‌توانند پاسخ سوالات تخصصی دارویی خود را از داروسازان بالینی دریافت کنند. این رشته نیز مانند رشته پزشکی به زیر شاخه‌های متعدد از قبیل کودکان، عفونی، داخلی، مراقبتهای ویژه و غیره تقسیم می‌شود. امروزه در دنیا به تعداد تخصصهای پزشکی موجود، تخصصهای داروسازی بالینی به وجود آمده است. هدف از این رشته "مصرف بهینه دارو" یا به عبارتی جایگزین نمودن داروهای تجویز شده با داروهای بهتر، کاهش مصرف اقلام دارویی، تغییر مقادیر مصرف دارو (کم یا زیاد کردن مقدار مصرف دارو) می‌باشد. مصرف بهینه فقط کم مصرف کردن نیست بلکه درست مصرف کردن است.

برخی از وظایف این گروه از متخصصین عبارتند از: بررسی تاریخچه دارویی بیمار، نظارت بر مصرف صحیح دارو توسط بیمار، بررسی عوارض جانبی داروها و گزارش آنها، پیگیری غلظتهای دارویی در بیماران برای جلوگیری از مسمومیتها، دستیابی به دوز صحیح درمانی (پایش) و کم کردن مدت بستری شدن بیماران و ارائه مشاوره دارویی به پزشکان.

داروسازی رشته‌ای بالینی است، زیرا داروساز با بیمار سروکار دارد و آخرین حلقه زنجیره درمانی است. داروخانه محلی است که در آنجا داروساز می‌تواند اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهد تا با مصرف صحیح دارو به نتیجه مطلوب درمانی دست یابد. از همین رو، یکی از اهداف گروه داروسازی در دراز مدت این است که دوره عمومی داروسازی را به سمت داروسازی بالینی سوق دهد تا داروسازانی که به مردم خدمات دارویی ارائه می‌دهند، کارآیی لازم برای پاسخگویی به سوالات بالینی بیماران را داشته باشند و در ضمن بتوانند با پزشکان ارتباط بهتری برقرار کنند و تبادل نظر نزدیکتری با پزشکان و سایر حرف پزشکی داشته باشند. اینها همه، با تغییر در آموزش داروسازی مقدور خواهد بود. در برنامه‌ریزی آموزش داروسازی، که دو سال گذشته مورد بازنگری قرار گرفته است، آموزش موادی تحت عنوان "داروسازی جامعه‌نگر" منظور شده است که در آینده به اجرا در خواهد آمد.

داروساز بالینی می‌تواند خدمات بسیاری در سطح بیمارستانها ارائه دهد. در حال حاضر در کشور ما در برخی از بیمارستانهای تهران از جمله بیمارستان دکتر شریعتی، بیمارستان روزبه و تا حدودی در بیمارستان امام خمینی این خدمات با همکاری پزشکان و داروسازان ارائه می‌شوند.
مشکل داروسازی در کشور ما عدم توسعه داروسازی بیمارستانی است. داروخانه‌ها، بیشتر شبیه انبار دارویی هستند و بیمارستانها برای ارائه خدمات دارویی در داروخانه‌هایشان سرمایه‌گذاری نکرده‌اند، در نتیجه این موضوع در ارائه خدمات بالینی اثر منفی به جای گذاشته است، زیرا برای داشتن خدمات دارویی بالینی خوب، ناچار به داشتن داروخانه بیمارستانی خوب و همچنین داروساز بیمارستانی هستیم. قابل ذکر است که با سرمایه گذاری روی داروسازی بالینی و داروسازی بیمارستانی به دلیل کاهش مدت بستری بیمار در بیمارستان، بازگشت نیروی کار به جامعه، و مصرف بهینه دارو و کاهش هزینه‌های دارویی، در کل هزینه‌های درمانی کاسته خواهد شد.

تاریخچه داروسازی در ایران

 • در سال 1335 رشته داروسازی از دانشکده پزشکی، داروسازی دندانپزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جدا شد و به صورت رشته ای مستقل در رئیس این دانشکده دکتر مهدی نامدار بود.
 • از سال 1342 به بعد نظام آموزش داروسازی که از نظام فرانسوی اقتباس شده بود به نظام آمریکایی تبدیل شد و از سال تحصیلی 1343-1342 دروس این رشته به صورت واحدهای درسی ارائه گردیدند.
 • از سال 1350 به بعد دوره تحصیلی در دانشکده‌های داروسازی به صورت 6 سال پیوسته تصویب شد که به فارغ التحصیلان پس از گذراندن پایان نامه تحقیقاتی درجه دکترای داروسازی داده میشود.

راههای تجویز دارو

داروها ممکن است از راههای مختلفی که در زیر گفته شده است تجویز شود.
از راه زیرزبانی: قرص و یا قطره
از راه رکتوم یا واژن: شیاف ، محلول
از راه استمعال موضعی: مالیدنی، قطره (چشم و گوش و بینی)
از راه استشناقی: (اسپری، اینهالر و …)

بیشتر داروها را پزشک پس از شنیدن شرح حال بیماران از زبان خود بیمار و معاینه او، تجویز می‌شود، و برخی داروها نیز هستند که بدون نیاز به نسخة پزشک در اختیار بیماران گذارده می‌شوند مانند برخی مسکنها (مانند استامینوفن، …) و ویتامینها و بعضی شربتهای سرفه، قابل ذکر است که بیمارانی که داروها را بدون نسخه پزشک خریداری می‌نمایند اطلاع درستی از آنها ندارند و چه بسا دارویی را نابجا به کار برند و یا به علت ندانستن اثر جانبی آن دستخوش عوارض ناگواری شوند، بنابراین نباید خودسرانه و بدون مشورت با پزشک دارو مصرف کرد یا داروی خود را به دیگران توصیه کرد. لازم به ذکر است پس از مطالعه این کیف و پی بردن به اثرهای مفید درمانی و اثرهای سوء جانبی داروها، مجاز نیستند که بر اساس این اطلاعات دارویی که بر اساس این اطلاعات دارویی برای خود و دیگران تجویز کنند.
جمعه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۷ | 15:10 | مجيد ساري |
درباره وبلاگ

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مقوله «سلامت و بهداشت و درمان» را جزء اولویت‌های اصلی و مسائل درجه یك كشور خواندند و با تحسین فعالیت‌های مردمی صورت گرفته در این زمینه تصریح كردند: هر گاه ایمان، توان و انگیزه مردمی به میدان عمل بیاید، كارها بركت مضاعف پیدا می‌كند و مشكلات حل می‌شود.
لینک دوستان


امکانات وب