مرجع اطلاعات پزشكي و بهداشت
مطالب علمي و بهداشتي-پزشكي

از نامة حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام به مالك اشتر

ليكن احب الناس اليك و احظاهم لديك، اكثرهم سعياً في منافع الناس

بايد كه محبوب ترين مردم و بهره مندترين آنها نزد تو، آن كس باشد كه بيش از ديگران براي سودرساني به مردم تلاش مي كند

جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 22:49 | مجيد ساري |
کاهش احتمال سکته قلبي با کنترل دقيق قند خون

محققان با بررسي 5 تحقيق قبلي نشان داده‌اند که کنترل دقيق و سختگيرانه قند خون مي‌تواند باعث کاهش احتمال سکته‌هاي قلبي شود اما بر احتمال بروز سکته مغزي يا احتمال مرگ در اثر ساير علل تاثير خاصي ندارد. تا به امروز تحقيقات نتوانسته بودند نقش درمان ديابت را در کاهش احتمال بروز سکته قلبي نشان دهند و برخي از تحقيقات حتي نتايجي کاملا بر عکس را نشان داده بودند.اين پنج تحقيق که توسط تيمي از دانشگاه کمبريج به سرپرستي کاسيک ري بررسي شده‌اند شامل 33000 بيمار بوده است که اطلاعاتي درباره 1497 مورد سکته قلبي و 2318 مورد بيماري عروق کرونر، 1127 سکته مغزي و 2892 مورد مرگ را در اختيار اين محققان قرار داده است. بيماراني که داروهاي بيشتري براي کنترل قند خون خود دريافت کرده بودند 15 درصد احتمال کمتر براي مبتلا شدن به سکته مغزي را نشان مي‌دادند اما اين کنترل دقيق قند خون نقشي در کاهش ميزان سکته‌هاي قلبي يا ساير ميزان مرگ به علل ديگر نداشته است.در نتيجه‌گيري اين تحقيق ذکر شده است:

«در مجموع، کنترل دقيق قند خون بدون افزايش ريسک مرگ، توانسته است احتمال بروز حوادث عروق کرونر را به ميزان چشم‌گيري کاهش دهد.»

ترجمه: دکتر طاهره يزداني

منبع: رويترز

جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 22:49 | مجيد ساري |

توصيه‌هاي دکتر داريوش الياس‌پور متخصص طب فيزيکي و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي
نه دوزانو بنشينيد و نه چهارزانو!سلامت : آقاي دکتر! توجه نکردن به حالت و وضعيت بدن به هنگام نشستن مي‌تواند به ستون مهره‌ها آسيب برساند. اصول صحيح نشستن چيست؟
درباره نشستن صحيح و اصولي برخي قوانين کلي وجود دارد که همه افراد در هر سن و گروهي که هستند بايد آن را رعايت کنند:


1 دو زانو و چهارزانو نشستن موجب فشار آوردن و صدمه به اعصاب ناحيه مي‌شود و مناسب نيست. همواره سعي کنيد براي نشستن از صندلي مناسب استفاده کنيد.


2 صندلي که شما استفاده مي‌کنيد بايد داراي خصوصياتي باشد. تکيه‌گاه آن بايد حدود 100 تا 110 درجه زاويه داشته باشد. سطح تکيه‌گاه در طول کمي حالت تحدب داشته باشد. اگر صندلي براي نشستن طولاني‌مدت استفاده مي‌شود بايد حتما تکيه‌گاه سرهم داشته باشد. نشيمن بايد نرم بوده و طول و عرض آن متناسب با اندازه بدن استفاده‌کننده باشد. ارتفاع صندلي مناسب قد فرد باشد به‌طوري که پاها آويزان نشود و کف پا روي زمين قرار گيرد.

اصل بعدي اينکه به مدت طولاني در يک حالت ننشينند و حتما در فواصل معيني بلند شوند و حرکت داشته باشند تا فشار نامناسب به ديسک‌ها و عضلات وارد نشود.

 
سلامت : کمردرد يکي از مشکلات خانم‌هاي باردار است، آيا مي‌شود از کمردرد در دوران بارداري پيشگيري کرد؟
خانم‌هاي باردار علاوه بر رعايت اصول کلي بايد دقت کنند زمان استراحتشان به هم نزديک‌تر باشد و مدت طولاني‌ را بي‌تحرک ننشينند چون احتمال بروز لخته در سياهرگ‌هاي پاي آنها بيشتر است. از ماه سوم بارداري به بعد توصيه مي‌شود گن حاملگي استفاده کنند. اين گن در زير شکم و بدون هيچ آسيبي به جنين قرار مي‌گيرد و تمام وزن شکم را تحمل مي‌کند. عضلات هم ضعيف نمي‌شوند چون شکم به جلو نمي‌افتد و گودي کمر را افزايش نمي‌دهد بنابراين راهي مناسب براي پيشگيري از کمردرد دربارداري است.

 
سلامت : مشکلات ستون مهره‌ها در سالمندان هم شايع است. براي سالمندان چه توصيه‌اي داريد؟
از آنجا که سالمندان بيشتر در معرض بيماري‌هاي عضلاني اسکلتي هستند و اين مشکلات همچون ديگر بيماري‌ها با افزايش سن زيادتر مي‌شود بايد دقت خاصي را بر حرکات خود داشته باشند. سالمندان گاهي پس از مصرف دارو، روي صندلي خوابشان مي‌برد و همين موجب فشار و آسيب ستون مهره‌ها مي‌شود بنابراين بهتر است اگر دارو استفاده کردند يا هنگام تماشاي تلويزيون دراز بکشند تا اگر هم به خواب رفتند فشاري به اعصاب و عضلات و ستون مهره‌شان وارد نشود.

 
سلامت : شيوه صحيح نشستن پشت کامپيوتر و کار با آن چگونه است؟
در مورد استفاده از کامپيوتر نيز همان اصولي که در نشستن صحيح ذکر کردم الزامي است و بايد رعايت شود اما بايد دقت کنيد با تمرين بتوانيد حتي‌المقدور نگاهتان به راستاي مقابل باشد و مانيتور درست روبه‌روي چشم شما قرار بگيرد. صفحه کليد، کاغذ و قلم و هر آنچه با آن سر و کار داريد هم بايد طوري در دسترس باشند که براي کار با آنها يا برداشتن يک کاغذ يا قلم نيازي به انجام حرکات اضافه ستون مهره‌ها با چرخش‌هاي غيرضروري دست‌هاي شما يا گردنتان نباشد. شما بايد عادت کنيد حتي‌المقدور به صفحه کليد نگاه نکرده و همان‌طور که چشم در مانيتور داريد تايپ کنيد. کساني که ساعات زيادي پشت کامپيوتر هستند و شغل‌شان براي مثال تايپ کردن است پس است بعد از مدتي کار کردن از جا بلند شوند و چند قدم بزنند يا برخي حرکات نرمشي بکنند و دوباره مشغول شوند. استفاده از زيرپايي که پنجه پاها را کمي بالاتر از پاشنه قرار دهد و داراي سطح صافي باشد نيز مطلوب است. پاها را نبايد آويزان کنند و اگر پا به زمين نمي‌رسد بهتر است صندلي را تنظيم کنند. دقت کنيد اصول نشستن درست رعايت شود و اگر مي‌خواهيد خستگي در کنيد پايتان را روي هم بيندازيد و گودي کمر را با بالشي پرکنيد. بعضي صندلي‌ها قوس‌هاي طبيعي جالبي دارند که متناسب با انحناي بدن هستند و نيازي نيست گودي کمر را پر کنيد. هرگز موقع تايپ يا نوشتن سرتان را خيلي خم نکنيد. ميز بايد طوري باشد که مانيتور مقابل چشم و صفحه کليد بالا قرار گيرد و مجبور به خم کردن سر نباشيد.
جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 22:42 | مجيد ساري |

کلينيک خانواده - دکتر محمد اسلامي/ رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت
کدام پيشگير ي‌ها موثرترند: زنانه يا مردانه؟


براي آموزش روش‌هاي پيشگيري از بارداري، استفاده از مثال‌ها و مصاديق مناسب، فهم مطلب را آسان‌تر مي‌کند. پس بحث را با يک مثال شروع مي‌کنم. زن و شوهر جوان و تازه‌ازدواج‌کرده‌اي را در نظربگيريد که قصد دارند تا بهبود و تثبيت شرايط تحصيلي، شغلي و اقتصادي‌شان، براي مدتي (مثلا براي سه سال) بچه‌دار شدن را به تاخير بيندازند...

من براي آنها دو پيشنهاد دارم:

اگر آقا تمايل دارند در پيشگيري مشارکت کنند، کاندوم گزينه مناسبي است و اگر خانم تصميم دارند اين مسووليت را عهده‌دار شوند دو راه وجود دارد: قرص‌هاي ترکيبي و آمپول‌هاي يک‌ماهه. اما پس از طرح اين مساله احتمالا براي خانم و آقا سوال‌هايي پيش مي‌آيد که من آن سوال‌ها را پيش‌بيني و جواب‌ها را با شما مطرح مي‌کنم.

سوال خانم: احتمال بچه‌دارشدنمان در کدام روش کمتر است: اگر من مسووليت را به عهده بگيرم يا اگر همسرم اين مسووليت را قبول کند؟

جواب:‌ معمولا روش‌هاي زنانه، اگر به درستي استفاده شوند، موثرترند. چه آمپول‌ و چه قرص، اثربخشي يکسان (حدود 99 درصد) دارند. زماني که آمپول تزريق مي‌شود، بايد روز 27 تا 33 سيکل جنسي باشد. قطعا عدم رعايت اين قاعده ضريب شکست را بالا مي‌برد. قرص‌ها هم مرتبا هر شب بايد استفاده شود و فاصله يک هفته‌اي بين آنها (زمان قاعدگي) بايد رعايت شود. اگر فکر مي‌کنيد فراموشکار هستيد، از تزريق آمپول که براي يک ماه، کار پيشگيري را انجام مي‌دهد بهره بگيريد اما در مورد کاندوم، به شرط درست استفاده شدن حدود 97 درصد موفقيت خواهيد داشت. کاندوم يک مزيت ديگر هم دارد. پيشگيري دوگانه، هم از بارداري و هم از بيماري‌هاي جنسي قابل انتقال به عمل مي‌آورد؛ چون ممکن است هر کدام از شما با التهاب يا عفونت دستگاه تناسلي مواجه شويد و بهتر است در طول درمان از انتقال مشکل پيشگيري کنيد.

سوال آقا: مي‌گويند کاندوم روش مطمئني نيست و بعضي‌ها با وجود استفاده از آن باردار مي‌شوند. درست است؟

جواب: نه! خيلي‌ها سال‌هاست با اين روش از بارداري پيشگيري مي‌کنند اما براي استفاده حتما اين نکات را بايد رعايت کنيد:

کاندوم بايد حتما قبل از استفاده بررسي شود. اگر روي پاکت آن تاريخ انقضا ندارد يا تاريخ گذشته است استفاده نکنيد. اگر پس از باز کردن، ديديد که بيش از حد خشک يا نرم يا پودري است، استفاده نکنيد. اگر احتمال داديد با سطح ناهموار ناخن، موجب پارگي آن شده‌ايد، نبايد استفاده‌اش کنيد. با همه اينها اگر امکان مقاربت مثبت وجود دارد، چه شما کاندوم را درست استفاده نکرده‌ايد و چه خانم قرص را فراموش کرده‌اند، بايد حتما از روش اورژانس پيشگيري از بارداري يعني قرص لونورژسترول استفاده کنيد. اين دارو را بدون نسخه مي‌توانيد تهيه کنيد و خانم دو عدد را با هم و يا يک عدد را بلافاصله و قرص دوم را 12 ساعت بعد بخورند. اين قرص تا 72 ساعت بعد از مقاربت مشکوک به بارداري و تا حتي 120 ساعت بعد از آن کارآمد است.
جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 22:30 | مجيد ساري |
تعريف
سندرم پندرد ، يك اختلال ژنتيكي است که منجر به فقدان شنوايي دو طرفه مادرزادي و گواتر در فرد مي گردد. درمان خاصي براي اين سندرم وجود ندارد. بررسي ها و سنجش هاي شنوايي و مكمل هاي هورمون هاي تيروئيدي به منظور كمك به فرد مبتلا مورد استفاده قرار مي گيرد اين سندرم كه شامل كري مادرزادي و گواتر مي باشد، به صورت اتوزومال مغلوب منتقل مي شود . از دست رفتن شنوايي معمولا شديد بوده و در موقع تولد وجود دارد اگر چه ممكن است تا مدت ها شناخته نشود. كري در فركانس هاي زياد مشخص تر است و از نوع ادراكي مي باشد .
تاريخچه
اين سندرم برگرفته از نام دكتر Vaughan Pendred مي باشد، پزشك انگليسي كه براي اولين بار به توضيح اين سندرم پرداخت. وي اين علائم را در خانواده ايي ايرلندي در سال 1896 مشاهده و به بيان آن پرداخت.
علت
سندرم پندرد ارثي بوده و از الگوي اتوزومال مغلوب پيروي مي كند. اين امر بدان معناست كه فرد بايد از هر يك از والدين خود ژن معيوب را دريافت دارد تا به اين سندرم مبتلا گردد. همچنين مي توان برداشت كرد كه فرزندان فرد مبتلا به اين سندرم به احتمال 25 درصد مي توانند به اين سندرم دچار شوند. اين سندرم در اثر تغيير يا موتاسيون در ژني به نام SLC26A4 كه بر روي كروموزوم 7 واقع است رخ مي دهد.
علائم
اختلال شنوايي كه در فرد مبتلا بروز مي كند از همان ابتداي تولد مشهود مي باشد. مشكلات زباني و گفتاري مي تواند يكي از  مهم ترين مشكلاتي است كه در دوران كودكي براي فرد بروز مي كند. عموما مشكلات شنوايي با گذر زمان رو به وخامت مي گذارد و در بسياري از موارد در سنين كهنسالي به سمت ناشنوايي پيش مي روند . در برخي موارد، تكامل گفتاري در افراد با تروماهايي كه به گوش وارد مي شود بدتر مي شود . اين مطلب مي تواند بيانگر اين مطلب باشد كه در سندرم پندرد، گوش داخلي به به تروماها حساس تر مي باشد. در 75درصد از موارد افراد مبتلا، گواتر ديده مي شود. سندرم پندرد مي تواند با تحريك تيروئيد به رشد بيشتر ، مي تواند باعث بروز گواتر گردد. تيروئيد اساسي ترين نقش را در چگونگي استفاده بدن از غذاها دارد .در كودكان تيروئيد نقش مهمي را در رشد و تكامل طبيعي كودك به عهده دارد .با اين حال، كودكان مبتلا به اين سندرم ، در موارد نادر دچار مشكلات تكاملي خواهند داشت حتي در مواردي كه غده تيروئيد آنها درگير شده باشد. در برخي از موارد كه گواتر بزرگ مي گردد ، فرد ممكن است دچار مشكلاتي در تنفس و بلع خود داشته باشد. سندرم پندرد ممكن است سيستم وستيبولي گوش را نيز درگير خود نمايد كه عملكرد تعادل بدن را بعهده دارد . در حدود 40 درصد از افراد مبتلا اختلالت اندكي در حيطه تعادلي خود ، تجربه مي نمايند .
تشخيص
در بسياري از موارد سنجش شنوايي غير طبيعي مي باشد. پزشك ممكن است به بررسي و ارزيابي زمان ، وسعت و الگوي كاهش شنوايي بپردازد .كاهش شنوايي زودرس مي تواند يكي از شايعترين شمخصه هاي سندرم پندرد باشد اما اگر اين تنها علامت موجود باشد به معني ابتلاي كودك به اين سندرم نمي باشد . عموما يافته ها، غير اختصاصي مي باشند و سنجش شنوايي به تنهايي نمي تواند ملاك خوبي براي تشخيص اين سندرم باشد .
اگر گواتر نيز همزمان در فرد ديده شود، تست هاي كاركردي تيروئيد صورت مي گيرد . در برخي از موارد نياز به انجام CTاسكن و MRI گوش داخلي نيز مي باشد . انجام اين آزمايشات هميشه غير طبيعي نيست اما اما مي تواند دربرخي موارد ناهنجاريهايي در گوش داخلي را نشان دهد . در برخي موارد ، يك مشخصه ايي كه ممكن است ديده شود ، چرخش اندك حلزون  در اين افراد مي باشد. در حالت طبيعي چرخش حدود 2.5 دور مي باشد اما در اين افراد حدود 1.5 دور مي باشد . بخش حلزونی يك قسمت مارپيچي شكل از گوش داخلي مي باشد كه امواج صدا را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل و آن را به مغز ارسال مي دارد .
درمان
درمان اختصاصي براي اين سندرم وجود ندارد  اما با اين حال مي تواند با آگاه كردن خانواده و خود بيمار گزينه هاي درماني را به منظور كمك و بهبود شرايط بيمار معرفي نمود كودكان مبتلا به اين سندرم بايد درمراحل ابتدايي و اوليه اين سندرم تحت كمك هاي حمايتي قرار گرفته تا بتوانند چگونگي استفاده از مهارت هاي ارتباطي را در سنين پايين بياموزند. حمايت هاي گفتار و زبان درماني به همراه كاشت حلزون مي تواند در بهبود مهارتهاي كلامي و گفتاري موثر خواهد بود . اگر هورمونهاي تيروئيدي در سطح پاييني قرار داشته باشند  ممكن است تيروكسين مورد نياز باشد . به بيماران بايد توصيه گردد كه از هر گونه تروماهاي سر شديدا اجتناب نمايند.


منابع در دفتر مجله فراز موجود است.
  وبلاگ دانش پرستاري

 
مریم چهره گشا، دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانش آموخته فعال کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان

جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 22:23 | مجيد ساري |

اسكوليوز يعني انحراف ستون فقرات

انحراف جانبی ستون فقرات (Scoliosis)

اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون فقرات است. در وضعیت ایستاده اگر زوائد خاری مهره های ستون فقرات را مثلاً از هفتمین مهره گردن تا دومین مهره خاجی پیدا کرده و به یکدیگر وصل نمائیم، یک خط صاف درست می شود. برای پیدا کردن زوائد خاری کافی است از یک نفر بخواهید با لمس، اولین برجستگی در پایین گردن را روی ستون فقرات شما علامت گذاری نماید. سپس با سر انگشت اشاره در امتداد همان برجستگی بدون اینکه فشار وارد کند، برجستگی بعدی را پیدا و علامت گذاری کند. همین کار را تا انتهای ستون فقرات ادامه دهد. در پایان در حالیکه صاف ایستاده اید از او بخواهید علامت ها را به هم وصل کند و به شما بگوید آیا یک خط صاف و عمود بر زمین به دست آمد و یا خط حاصله در برخی نواحی به چپ و یا راست و یا در چند نقطه، منحرف شده است.


در اسکولیوز یک و یا چند انحنا در این مسیر وجود دارد. انحرافات بیش از ده درجه غیر طبیعی محسوب می شود. اسکولیوز به دو شکل تقسیم می شود: الف) ساختمانی ب) غیر ساختمانی در این ضایعه زواید خاری به سمت تقعر انحراف کشیده می شوند و جسم مهره ها به سمت تحدب چرخش پیدا می کنند و چون دنده ها به مهره ها اتصال دارند، دنده ها نیز می چرخند و در سمت تحدب انحراف، برجستگی پیدا می کنند.


در اسکولیوز ساختمانی چرخش مهره ها شدیدتر است ولی در اسکولیوزهای غیر ساختمانی ممکن است اصلاً چرخشی وجود نداشته باشد. چرخش مهره ها را می توان در عکس رادیوگرافی ساده تشخیص داد. چرخش مهره ها گاهی می تواند باعث اختلالات تنفسی و کاهش ظرفیت های ریوی گردد. در اسکولیوزهای غیر ساختمانی انحراف ستون فقرات در وضعیت ایستاده وجود دارد اما با خم شدن بیمار به سمت جلو این انحراف از بین می رود، در صورتی که در نوع ساختمانی انحراف با خم شدن حذف نمی شود.


اسکولیوز غیر ساختمانی می تواند به علل زیر ایجاد شود:

¨       وضعیت های نادرست بدنی (کج نشستن و کج ایستادن)

¨       اسپاسم های یک طرفه عضلات ستون فقرات به علت کمر درد، ضایعات حاد شکمی و...

¨       اختلاف حقیقی یا ظاهری در طول اندام ها


نوع ساختمانی بر اساس میزان انحراف، جهت انحراف، محل آن در ستون فقرات و علت آن تقسیم بندی می شود. در انحراف ساختمانی معمولا دو گونه انحراف ماژور و مینور وجود دارد. انحرافات ماژور انحرافات بزرگی هستند که حداکثر چرخش را دارند. انحرافات مینور کوچک هستند و معمولا در جبران انحرافات ماژور شکل می گیرند.
اسکولیوز ساختمانی بر اساس علت می تواند مادرزادی و یا بدون علت خاص باشد. شایع ترین نوع اسکولیوز ساختمانی با علت نامعلوم است. با این وجود از یک سری عوامل احتمالی در ضایعه نام برده می شود مانند: اختلال در کنترل وضعیت بدن به دلیل ضعف عملکرد سیستم حس های عمقی وستیبولار در گوش داخلی، توزیع غیر طبیعی دوک های عضلانی در عضلات اطراف مهره ها (دوک های عضلانی، ساختمانهای داخلی هر عضله هستند که نسبت به کشیده شدن حساس بوده و سبب تنظیم تون عضلات می گردند) البته دقیقا معلوم نشده که آیا این عوامل، علت اسکولیوز هستند و یا در نتیجه ضایعه ایجاد می گردند. زمینه های خانوادگی را نیز در بروز آن دخیل می دانند.


درمان

درمان اسکولیوز غیر ساختمانی به رفع علت آن بر میگردد: وضعیت بدنی اصلاح شود، اسپاسم درمان شود، اختلاف طول اندام تصحیح گردد و...


اکثر اسکولیوزهای ساختمانی بدون علت هستند و اگر در دوران شیرخوارگی و بدون سابقه خانوادگی باشد، پیش آگهی خوبی دارد و بدون درمان، اصلاح می شود. انحرافات پیش رونده در سنین رشد و بیش از 40 درصد بعد از اتمام رشد استخوانی نیاز به درمان دارد.


درمانهای غیر جراحی شامل موارد زیر است:

¨       استفاده از تحریکات الکتریکی در عضلات سمت تحدب با الکترودهای سطحی در تمام طول مدت شبانه روز در انحرافات ماژور. این درمان در مواردی که رشد استخوانی به اتمام نرسیده و یا انحرافات ساختمانی بیش از 25 تا 40 درجه باشد و یا وقتی که انحراف از نوع پیش رونده باشد کاربرد دارد. اما بدلیل اینکه این روش بهتر و مطمئن تر از بریس نیست نمی تواند جایگزین پوشیدن بریس شود.

¨       استفاده از بریس: در انحراف پیش رونده بیش از 25 درجه کاربرد دارد. در گذشته توصیه می شد که بیمار 23 ساعت بریس را بپوشد ولی با مطالعات اخیر معلوم شد استفاده 16 تا 18 ساعتی تفاوت چندانی با 23 ساعت ندارد. در مدت استفاده از بریس هر 3 ماه یک بار باید توسط پزشک ارزیابی صورت گیرد.


تمرین درمانی

در تمرین درمانی هدف افزایش آگهی بیمار نسبت به وضعیت بدنی و افزایش توانایی برای حفظ یک وضعیت صحیح در هنگام استفاده از بریس و یا حین تمرین درمانی است. حفظ بهبود دامنه حرکتی و میزان انعطاف پذیری در مفاصل و بافت های نرم ستون فقرات. حفظ و بهبود الگوی تنفسی صحیح و تحرک قفسه سینه. برگرداندن بیمار به سطح فعالیتهای قبل. در تمرین درمانی عضلات کوتاه کشیده می شوند، عضلات شکمی و کمری تقویت می شوند و تمرینات افزایش آگاهی از وضعیت بدنی از طریق تحریکات بینایی، شنوایی و حسهای سطحی به بیمار آموز داده می شود.


انحرافات بیش از 40 درجه در سن رشد، انحرافات پیش رونده در سن رشد و بیش از 50 درجه بعد از اتمام رشد کاندید عمل جراحی هستند. در بالغین عواملی مانند درد و کاهش ظرفیت های ریوی نیاز به جراحی را افزایش می دهد.

 

جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 22:20 | مجيد ساري |

يک‌نکته،يک‌متخصص - برليانت بزرگمهر/ مشاور تغذيه و رژيم‌درماني و مسوول کميته آموزش همگاني انجمن تغذيه ايران


وقتي شير مي‌نوشيم، آنزيم خاصي در بدن‌مان وجود دارد که فعال مي‌شود و وظيفه‌اش کمک به هضم و جذب شير است. شما حتما نام اين آنزيم را شنيده‌ايد: آنزيم لاکتاز، که با کلسيم موجود در شير ترکيب شده و باعث مي‌شود جذب کلسيم بسيار بهتر و بيشتر صورت گيرد...

 دقيقا به همين علت است که ما به همه گروه‌هاي سني چه خانم‌ها و چه‌ آقايان توصيه مي‌کنيم مصرف شير را در برنامه غذايي خود بگنجانند و از جذب بسيار خوب کلسيم اين فرآورده لبني (کلسيم قابل جذب آن به مراتب بيشتر از ساير لبنيات است) بهره بگيرند. اما برخي افراد هستند که به هر دليلي مدت‌هاي طولاني است که شير استفاده نکرده‌اند. اين گروه بايد بدانند در اثر عدم استفاده طولاني‌مدت از شير، آنزيم لاکتاز که هضم‌کننده شير است در بدن آنها وجود ندارد و در واقع به خاطر عدم استفاده از آن، ايجاد نشده است و اگر آنها يک‌باره شير خوردن را از سر بگيرند، نسبت به مصرف آن واکنش نشان مي‌دهند و مانند آنهايي که عدم تحمل به لاکتوز شير دارند، با مشکلاتي مواجه مي‌شوند. حتما مي‌پرسيد حالا بايد چه کنيم؟ آيا مي‌توان از اين مشکل جلوگيري کرد؟ پاسخ اين است که بله، مي‌توانيم با يک ترفند خاص، بدن را به ساخت مجدد آنزيم لاکتاز ترغيب کنيم و پس از مدتي يک ليوان شير را به راحتي بنوشيم. اما آ‌ن ترفند خاص نيازمند آن است که کمي صبر و حوصله به خرج دهيد. توصيه مي‌کنم از همين امروز شروع کنيد و فقط به اندازه يک قاشق چاي‌خوري (بله، همين‌‌قدر کم) شير بخوريد. تا چند روز همين مقدار شير را استفاده کنيد و به تدريج با گذشت زمان بر مقدار آن بيفزاييد و قاشق‌چاي‌خوري را به قاشق غذاخوري و همين‌طور به مقياس‌هاي بيشتر و بزرگ‌تر تبديل کنيد. بعد از مدتي آنزيم لاکتاز دوباره در بدن شما ايجاد مي‌شود و با تشکيل آن به راحتي قادر خواهيد بود شير بنوشيد و از مزاياي بي‌شمار آن بهره بگيريد.
جمعه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۸ | 21:48 | مجيد ساري |


طی مطالعه ای در زاگرب کیفیت زندگی 60 سالمند زن و مرد که سابقه سکته مغزی داشتند و در خانه سالمندان زندگی می کردند با انهایی که در منزل خودشان زندگی می کردند مقایسه شد  از پرسشنامه کیفیت زندگی کوتاه شده سازمان بهداشت جهانی استفاده شد
 مقایسه داده ها  نشان داد انهایی که در خانه سالمندان زندگی میکنند هم در نمره و هم در نمرات چهار زیر گروه کیفیت زندگی نسبت به  کسانی که در منازل خود زندگی می کرده اند بیشتر بوده است.
 این امر می تواند به دلیل دریافت  خدمات سازماندهی شده در خانه سالمندان باشد
منبع وبلاگ : دانش پرستاري
پنجشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۸ | 14:43 | مجيد ساري |

پنير باعث جلوگيري از رشد باکتري‌هايي مي‌شود که در ميان دندان‌ها لانه کرده، همچنين مانع از پوسيدگي و فاسد شدن تکه غذاهاي باقي مانده در دهان مي‌شود.

دکتر آرش شبستري متخصص تغذيه در گفت وگو با ايسنا گفت: مقدار30 گرم پنير، معادل يک ليوان ماست يا يک ليوان شير است که براي بدن بسيار مفيد است.

وي تاکيد کرد: شير و ماست از ارزش غذايي بيشتري نسبت به پنير برخوردار است زيرا هنگام تهيه کردن پنير آب آن جدا مي‌شود. به همين دليل مقداري از ويتامين B2 (ريبوفلاوين) آن از بين مي رود.

وي در پايان اظهار داشت: پنير به علت داشتن نمک ممکن است براي همه افراد خوب باشد ولي بهتر است سالمندان در مصرف آن زياده روي نکنند.

پنجشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۸ | 14:30 | مجيد ساري |


 

تولید شیر کشور در سال 1381 حدود 8/5 میلیون تن گزارش شده است. بنابراین آمار تولید سرانه هر ایرانی با احتساب جمعیت، 90 کیلوگرم می‌شود که با توجه به ضایعات شیر هنگام تولید، فرآوری، توزیع و یا موارد دیگر، مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های آن بر پایه شیر حدود 75 کیلوگرم است. البته مصرف شیر در برخی از استان‌ها به ویژه چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی و شرقی از متوسط کشور بیشتر است. میزان مصرف هر فرد بالغ از سوی سازمان‌های ملی و بین‌المللی، روزانه نیم لیتر شیر مایع، 25 تا 35 گرم پنیر و 200 گرم ماست توصیه شده است.

مصرف سرانه شیر و فرآورده‌های آن در کشورهای اروپای غربی 350 تا 500 کیلوگرم در سال در نوسان است. در کشور فرانسه که متعادل‌ترین برنامه غذایی را در ارتباط با بیماری‌های قلبی‌ و مغزی و طول عمر داراست، مصرف سرانه حدود 400 کیلوگرم در سال است. در آمریکا به دلیل مصرف بیش از حد گوشت قرمز، میزان مصرف سرانه شیر کمتر از کشورهای اروپای غربی و حدود 280 کیلوگرم است و با توجه به عوارض مستقیم آن از جمله افزایش بیماری‌های قلبی‌عروقی، سکته مغزی و افسردگی، با اطلاع‌رسانی همه جانبه از طریق رسانه‌های کشور، هم‌اکنون مصرف سرانه آن به بیش از 300 کیلو رسیده است.

از سوی متخصصان تغذیه مصرف شیر و فرآورده‌های آن در سنین متعدد به شرح زیر توصیه می‌شود:

کودکان: روزانه 2 فنجان شیر+ 2.1 فنجان ماست+ 15 گرم پنیر

نوجوانان: روزانه 2 لیوان شیر + 1 لیوان ماست+ 25 گرم پنیر

زنان آبستن و شیرده و افراد سالمند: روزانه 3 لیوان شیر+ 1 لیوان ماست+ 35 گرم پنیر

حداقل نیاز هر فرد به شیر و فرآورده‌های آن در سال 156 کیلوگرم، حد مطلوب 300 کیلو و میزان ایده‌آل 450 کیلوگرم است.


نویسنده:  دكترثريا نواب پور
دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 17:55 | مجيد ساري |

  انواع سبزی ها و واحد مصرف

·سبزی‌ها شامل سبزی های برگی مثل سبزی خوردن ,سبزی پلو ,کلم , کاهو ,کرفس واسفناج...و سبزی‌های غیر برگی مثل خیار, گوجه فرنگی, هویج ,سیب زمینی لوبیا سبز, نخود سبز, ذرت,قارچ و ...هستند. حتما در روز میوه‌ها و سبزی‌های خام را در برنامه‌ غذایی خود قرار دهید.

 هر واحد از این گروه عبارتند از یك لیوان سبزیجات خام برگ دار مثل اسفناج و كاهو، یا نصف لیوان سبزیجات پخته یا نصف لیوان نخود سبز، ذرت، كلم بروكلی، لوبیا سبز، هویج خردشده، جوانه گندم و قارچ پخته و یا یك عدد گوجه فرنگی متوسط و یا یك عدد سیب زمینی متوسط آب پزویا4 برگ کاهو و یک مشت سبزی خوردن است.

مقدار مصرف توصیه شده:

برای افراد بزرگسال سالم مصرف 3- 5 واحد در روز توصیه توصیه می‌شود.

 نكات مفيد در زمينه مصرف سبزی‌ها

- در هر فصل از سبزیجات فصلی استفاده کنید.

- تا جای ممکن سعی کنید از سبزیجات به صورت خام استفاده کنید . در صورتی که سبزی می بایستی پخته شود آن را به مقدار جزئی و با روغن کم تفت دهید. به خاطر بسپارید که پخت طولانی مدت سبزی از ارزش غذایی آن و ویتامین های موجود در آن می کاهد.

-به جای آبپز کردن از دستگاههای بخار پز برای پخت سبزی جات استفاده کنید . زیرا در صورت آبپز کردن سبزی جات, مقدار زیادی از ویتامین های آن از بین رفته و از طریق دور ریز آب  پخت از دست می روند . در حالیکه بخارپز کردن به حفظ رنگ , بافت و ارزش غذایی سبزی کمک می کند.

-در هر وعده غذایی حتما به عنوان کنار غذا از سبزی ها استفاده کنید.

- بیشتر سعی کنید سالاد را با آبلیمو , آبغوره و یا سس های کم چرب میل کنید. سس بالزامیک نیز انتخاب مفیدی است.

- با  صرف سبزيجات همراه وعده‌هاي غذايي و ميان وعده‌ها يك الگوي خوب براي کودکان باشيد.ذائقه غذایی کودکان از دوران کودکی شکل میگیرد.

- کودکان  اغلب، غذاهايي را ترجیح میدهند که به صورت جداگانه سرو شود و مخلوط نباشد بنابراين، به جاي مخلوط سبزيجات، سبزي ها  را بطور جداگانه سرو كنيد.و از سبزیجاتی که رنگ های قرمز و نارنجی دارند مانند هویج بیشتر استفاده کنید.

 سبزيها را بطور صحيح نگهداري كنيد:

- برای شستن سبزي‌های خام پس از پاک کردن و شستشوی اولیه ابتدا آن را در 5 لیتر آب ریخته و نصف قاشق چای‌خوری (5 قطره) مایع ظرفشویی به آن اضافه کرده به هم بزنید. پس از 5 دقیقه سبزی را از روی کفاب جدا کنید و آن را با آب سالم بشویید. این کار برای جدا شدن تخم انگل، از سبزی‌ها ضرورت دارد.برای ضدعفونی کردن، نصف قاشق چای‌خوری پودر پرکلرین را در 5 لیتر آب ریخته، سبزی را 5 دقیقه در آن قرار دهید یا از محلول‌های ضدعفونی کننده‌ای که در داروخانه وجود دارد بر اساس روش مصرف استفاده کنید.

- سبزی‌های را که می‌پزید ضدعفونی نکنید فقط کاملا با آب بشویید و پس از خرد کردن بپزید.

 - سبزيجات را به هنگام خريد، آماده كردن و ذخيره كردن جدا از گوشت، مرغ و ماهي خام نگهداري كنيد.


نویسنده:  الناز سیفی


دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 17:52 | مجيد ساري |پژوهشگران در نشست سالیانه كالج پزشكی ورزشی آمریكا American College of Sports Medicine ، اعلام كردند: زنانی كه پس از 30 سالگی دستكم هفته ای یك ساعت ورزش می كنند ، كمتر از دیگران به سرطان سینه دچار می شوند.

پژوهشگران دانشگاه كلرادو شمالی با بررسی 4269 زن متوجه شدند ، شركت كردن در برنامه های ورزشی علمی به میزان دستكم یك ساعت در هفته ، خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان به میزان درخورتوجهی كاهش می دهد.

پیش از این نیز بررسی ها تاثیر ورزش منظم را در پیشگیری از بسیاری از انواع سرطان نظیر سرطان سینه و سرطان روده بزرگ نشان داده بود.

دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 17:39 | مجيد ساري |

اغلب افراد برای تمیز کردن میز کابینت و سینک و هر آنچه در آشپزخانه می باشد از اسفنج یا اسکاچ استفاده می کنند. با توجه به موارد استفاده از اسکاچ ، احتمال وجود انواع میکروب ها حتی باکتری های مدفوع در آن زیاد می باشد.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،گفته می شود که خانه از امنیت و سلامت کافی برخوردار است. اما بد نیست بدانید که در همین مکان امن نیز ممکن است دست به اقداماتی بزنیم که به نظر سالم است اما سلامت افراد خانه را به خطر می اندازد. خانه محلی است که 65% از سرماخوردگی ها و بیش از نیمی از مسمومیت های غذایی در آن اتفاق می افتد. آنچه در خانه انجام می دهیم تاثیر به سزایی در حفظ و پایایی سلامتی دارد.
در ادامه به یک مورد از فعالیت های خانگی که ممکن است منجر به بیماری شود اشاره می کنیم.
استفاده از اسکاچ(اسفنج)
کثیف ترین محل در هر خانه ، آشپزخانه می باشد. زیرا در این محل است که با لاشه حیوانات در سینک ظرفشویی و روی میز کابینت کار می کنیم. همان طور که می دانید گوشت خام حاوی باکتری E.Coli و سالمونلا به همراه سایر ویروس ها و باکتری ها می باشد. اغلب افراد برای تمیز کردن میز کابینت و سینک و هر آنچه در آشپزخانه می باشد از اسفنج یا اسکاچ استفاده می کنند. با توجه به موارد استفاده از اسکاچ ، احتمال وجود انواع میکروب ها حتی باکتری های مدفوع در آن زیاد می باشد. این وسیله ساده ترین و کثیف ترین شی ء آشپزخانه است.می توان گفت که هر چه حساسیت بیشتری برای تمیز کردن میز آشپزخانه از اسفنج مورد نظر  استفاده کنیم، میکروب بیشتری را پخش می کنیم.

راه حل: برای رهایی از این همه آلودگی بهتر است قبل از استفاده از اسفنج آن را در محلول آب و سفید کننده(وایتکس) قرار دهیم. این ساده ترین و ارزان ترین روش برای حفظ سلامت آشپزخانه می باشد. بعلاوه بعد از هر بار استفاده از اسفنج آن را خشک کنید. خشکی مانع از رشد میکروب ها می شود. روش دیگر برای ممانعت از رشد باکتری ها در اسفنج یا اسکاچ آشپزخانه ، حرارت دادن آن است. برای این کار لازم است ظرفی را پر آب کنید و اسکاچ را داخل آن قرار داده تا حرارت ببیند. به موازات افزایش حرارت باکتری ها کشته خواهند شد.

دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 17:28 | مجيد ساري |

قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه میکند. در حدود 100000 بار در روز قلب ضربان می کند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری، به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه ای عضلانی تقریبا در وسط فضای سینه(کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است.ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 6x9x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانم ها حدود 250 گرم(یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می باشد. قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجددا بوسیله یک تیغه عضلانی افقی نازک تر به دو حفره فرعی تقسیم می شوند.
حفره های بالایی که کوچکتر و نازک تر هستند بنام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می باشند. حفره های پایینی که بزرگتر و ضخیم ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می کنند.
پس قلب متشکل از چهار حفره است : دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ ) و دو حفره بزرگ در پایین(بطن های راست و چپ).

 

شریانهای کرونری از آئورت بیرون می آیند. آئورت، شریان اصلی بدن می باشد که از بطن چپ، خون را خارج می سازند. شریانهای کرونری از ابتدای آئورت منشا گرفته و بنابراین اولین شریانهایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت می دارند. دو شریان کرونری چپ وراست نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط 3 یا 4 میلیمتر قطر دارند.
این شریانهای کرونری از روی سطح قلب عبور کرده و در پشت قلب به یکدیگر متصل می شوند و تقریبا یک مسیر دایره ای را ایجاد می کنند. وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیده شد, آنها فکر کردند که این شبیه تاج می باشد به همین دلیل کلمه لاتین شریانهای کرونری (Coronary) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده می شود.
از آنجایی که شریانهای کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، پزشکان تمام شاخه ها و تغییراتی که می تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی کرده اند. شریانهای کرونری چپ دارای دو شاخه اصلی می باشد که به آنها اصطلاحانزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی می گویند و این شریانها نیز به نوبه خود به شاخه های دیگری تقسیم می شوند.
این شریانها, باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست می باشد زیرا وظیفه آن، تلمبه کردن خون به تمام قسمتهای بدن است. شریانهای کرونری راست، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می کند . وظیفه بطن راست تلمبه کردن خون به ریه ها می باشد.
شریانهای کرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریانهای بدن هستند اما فقط در یک چیز با آنها تفاوت دارند که فقط در زمان بین ضربان های قلب که قلب در حالت ریلکس قرار دارد، خون دراین شریانها جریان می یابد. وقتی عضله قلب منقبض می شود، فشار آن به قدری زیاد می شود که اجازه عبور خون به عضله قلب را نمی دهد، به همین دلیل قلب دارای شبکه موثری از رگهای باریک خونی است که باعث می شود تمام نیازهای غذایی و اکسیژن رسانی آن را به خوبی انجام دهد. در بیماران کرونری قلب، شریانهای کرونری تنگ و باریک می شوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن به اندازه کافی محروم می گردند. (مانند هنگامی که که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند). در حالت استراحت, ممکن است اشکالی برای فرد ایجاد نشود, اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و مثلا شخص بخواهد چند پله را بالا برود، شریانهای کرونری نمی توانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله ها دچار درد سینه آنژین می گردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد معمولا از بین خواهد رفت. اگر یک شریان کرونری به علت مسدود شدن آن توسط یک لخته خون، به طور کامل جلوی خونرسانی اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی رسد، خواهد مرد.

دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 13:43 | مجيد ساري |

منشأ استرس

استرس ممكن است از حوادث يا شرايط بروني، واكنش هاي فردي به تنش ها يا تركيبي از اين عوامل ناشي شده باشد. از جمله منابع عمده بروني استرس مي توان مشكلات درازمدتي مثل روابط خانوادگي ناراحت‌كننده، بيماري‌هاي ناتوان كننده يا بيكاري و نيز تغييرات عمده حتي تغييرات خوشايندي مثل ازدواج يا اثاث‌كشي و جمع شدن استرس هاي روزانه مثل ديررفتن سركار يا گيركردن در ترافيك را نام برد. از جمله الگوهاي رفتاري ايجادكننده يا تشديدكننده استرس هم مي توان ناشكيبايي و پرخاشگري، عدم اعتماد به نفس و احساسات سركوبگري مثل تنش يا اضطراب را بر شمرد.

 

تشخيص هاي نشانه‌هاي استرس

اگر نشانه هاي استرس، زود تشخيص داده شوند، براي پيشگيري از مشكلاتي كه براي سلامت ايجاد ممكن است شود، بايد اقداماتي انجام داد. داشتن انرژي كمتر از حد معمول، كاهش اشتها يا خوردن بيش از حد معمول از جمله اين نشانه‌ مي‌باشد، ممكن است دچار سردرد يا زخم‌هاي دهان شويد و بيش از حد مستعد ابتلا به عفونت‌هاي خفيفي همچون سرماخوردگي شويد. اگر احساس استرس، زياد باشد، ممكن است مضطرب، بغض كرده، تحريك‌پذير يا غمگين باشيد. خواب ممكن است مختل شود و روابط با ديگران كدورت يابد. براي آن كه از اين حالت رهايي يابيد ممكن است به الكل، تنباكو يا موادمخدر وابسته شويد. اگر استرس موجب هر يك از اين مشكلات شود، درصدد كمك از خانواده، دوستان يا پزشك خود برآييد.

 

تغيير دادن روش زندگي

اگر روش زندگي‌تان پر از استرس است، سعي كنيد آثار مضر استرس را كم كنيد. وقتي را براي گذراندن اوقات خود با خانواده يا دوستان كنار بگذاريد و فعاليت‌هاي لذت‌بخش انجام دهيد. ورزش كردن منظم نيز همانند آموختن، آسوده سازي و تمدد اعصاب هوشيارانه‌ بدن، قادر است تنش ‌هاي جسمي را تسكين دهد (به مبحث «تمرين‌هاي تمدد اعصاب» در همين صفحه مراجعه نماييد). كارهاي پراسترس را به بخش هاي كوچك و آسان تقسيم كنيد. بيشتر برروي كارهاي مهم تمركز كنيد و براي حفظ زمان و انرژي خود، تعداد كارهايي را كه كمتر ضروريند، كاهش دهيد . اگر افراد، توقعات بيش از حد از شما دارند، سعي كنيد اين توقعات را كمتر كنيد.

 

تمرين‌هاي تمدد اعصاب

در صورتي كه دچار استرس شويد، عضلات منقبض شده، قلب تندتر مي زند و تنفس كم عمق و سريع مي شود. با يادگيري برنامه‌هاي ساده تمدد اعصاب به ذهن و جسم خود آرامش ببخشيد. اين برنامه پاسخ بدن را به استرس كاهش مي دهند. شيوه تنفسي كه در اين جا نشان داده شده است ممكن است موجب كاهش استرس شود. براي كسب اطلاعات بيشتر، از پزشك خود پرسش نماييد و ببينيد كه آيا او كلاس هاي تمدد اعصاب را تمديد مي نمايد يا خير.

 

تنفس براي تمدد اعصاب

با استفاده از ديافراگم و عضلات شكم خود، آرام و عميق تنفس كنيد. دستي را برروي قفسه سينه و دست ديگر را برروي شكم قرار دهيد. دستي كه برروي شكم است بايد بيش از دست ديگر حركت كند
دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 13:24 | مجيد ساري |

ما زنده به آنيم كه آرام نگيريم                     موجيم كه آسودگي ما عدم ماست

احتمال رسیدن کسی که با عشق و اراده به سمت ستاره ایی حرکت می کند بسیار بیشتر از کسی است که بدون عشق و اراده به سمت خانه می رود(بیل گیتس)  

بالای نردبان موفقیت هیچگاه شلوغ نیست   (ناپلیون)دوشنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 13:15 | مجيد ساري |

با افزایش فعالیت بدنی، تغذیه مناسب و مصرف نکردن دخانیات تا 85% می توان از بیماری های قلبی عروقی پیشگیری کرد.

یکشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۸ | 22:8 | مجيد ساري |

آمد ... و

واژگان نور میان کلام جهانیان جان گرفت
و آسمان عشق در میان دوستان ایمان، باران
آمد ... و هرم حضور آفتابی اش
سلام و صلوات را مهمان چشمان عاشقان  کرد و
حضور و رایحه سبز ایمان را تکرار.

سالروز ولادت ام ابیها مادر امامت، همسر ولایت و دخت نبوت را بر تمامی دوستداران حضرتش مبارک باد.  

مادرم روزت مبارك

شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۸ | 14:45 | مجيد ساري |


بیماری های مشترک بین انسان و دام که با نام زئونوزها شناخته می شوند از جمله عفونت هایی هستند که بین انسان سایر حیوانات مهره دار و یا بالعکس در شرایط طبیعی منتقل می شوند. هدف از نامگذاری گروهی از بیماری ها با این عنوان، ایجاد یک مسئولیت حرفه ای مشترک بین پزشکان و دامپزشکان بودتا بدین ترتیب آنها بتوانندبا همکاری یکدیگر در زمینه تحقیقات و کنترل این بیماریها، گامهای بسیار موثری در جهت تامین بهداشت عمومی بردارند. در کشورهای در حال توسعه، این از بیماری ها، هنوز به عنوان یکی از چالش های اصلی نظام بهداشت و درمان آنان قلمداد می شود. در کشور ما نیز توجه به بیماری های مشترک بین انسان و دام و کنترل آن ار اهمیت ویژه ای برخوردار است به نحوی که بنا به گفته برخی از کارشناسان،هم اکنون نزدیک به 50 درصد از بیماری هایی که مردم گرفتار آن هستند به نحوی به دام و حیوان مربوط می شود.

 

تعریف و علائم این بیماری :

بروسلوز یا تب مالت عبارت است از یکعفنت باکتریایی بین انسان و دام که عامل آن باکتری از جنس بروسلا است. این بیماری معمولا در اثر انتقال یکی از انواعبروسلا ملی تنسیس از گوسفند و بز، بروسلا سویس از خوک،  بروسلا آبورتوس از گاو و بروسلا کنیس از سگ به انسان ایجاد می شود. این بیماری اولین بار در اواخر قرن 19 میلادی از طحال سربازی که بر اثر این بیماری فوت کرده بود توسط فردی به نام بروس جدا شد.

این عفونت باکتریایی مهمولا اعضای خون ساز بدن، از جمله مغز استخوان، گره های لنفاوی، کبد و طحال را تحت تاثیر قرار می دهد و در انسان دارای دو نوع حاد و تحت حاد یا مزمن است.

 

نوع حاد:

 نوع حاد این بیماری پس از یک دوره نهفتگی چند روزه تا چند هفته ای که گاهی اوقات ممکن است چند ماه نیز طول بکشد، بصورت ناگهانی ظاهر می شود که شامل علائمی از قبیل : تعریق شدید،سردرد شدید،درد ناحیه مفاصل و پشت که به صورت ناگهانی تظاهر یافته و شدت آن بتدریج افزایش می یابد، است.

حرارت بدن نیز در این مرحله بین 7/37 و 4/39 در نوسان بوده که در حالت اول خود ممکن استبه 41 درجه نیز برسد. البته همراه با این نشانی ها کاهش اشتها، ضعف و خستگی مفرط واحساس افسردگی نیز مشاهده می شود.

 

نوع تحت حاد:

شکل تحت حاد بیماری بروسلوز (تب مواج) ممکن است به دنبال فرم حاد آن ظاهر شود. در این مرحله خستگی مفرط یک عامل شایع است که به همراه در ناحیه پشت مشاهده می شود. در این شکل از بیماری، بخصوص هنگام عفونت با بروسلا ملی تنسیس،ممکن است درد سیاتیک نیز بروز کند. بطور کلی در شکل تحت حاد بیماری حرارت بدن نامنظم بوده و همراه تحلیل قوای بدن استکه ممکن است در برخی موارد به شکل حاد آن تبدیل شود. این مرحله از بیماری ممکن است 12 تا 16 ماه دوام یابد و حدود 20 درصد از بیماران ممکن است وارد این مرحله شوند.

 همچنین نتایج این تحقیق نشان می دهد بیشترین عارضه ای که در مبتلایان به تب مالت وجود دارد، عوارض گوارشی خفیف شامل تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، یبوست، درد شکم و اسهال است که در 70 درصد از بیماران مبتلا مشاهده می شود.

در مورد علائم بیماری در حیوانات باید گفت مه در اغلب موارد باکتری برئسلا باعث سقط جنین در حیوانات آلوده شده و از سوی دیگر سبب لاغر شدن حیوان و حذف تدریجی آن از گله و یا مرگ آن می شود.

 

راه های انتقال بیماری :

میکروب بروسلا قادر است از طریق هر یک از بافتها وارد بدن شود چون در محل ورود خود آثار قابل رویتی از خد بر جای نمی گذارد، نمی توان به طور دقیق مشخص کرد که این میکروب به چه نسبتی از راه پوست یا بافت های مخاطی دهان، چشم و دستگاه تناسلی وارد بدن شده است. منبع طبیعی بروسلوز انسانی،  حیوانات اهلی و بخصوص گاو،گوسفند، بز و خوک هستند. عفونت بروسلوز در انسان عمدتا از طریق خوردن بافت های آلوده حیوانات و یا فرآورده های لبنی و یا از طریق انتقال مستقیم از راه پوست صورت می گیرد. همچنین پژوهش ها در این زمینه نشان داد که انسان از طریق تنفس نیز ممکن است به بروسلوز مبتلا شود ولی انتقال بیماری در شرایط طبیعی از انسان به انسان ممکن نیست .

 

درمان بیماری:

پس از قطعی بیماری با انجام آزمایش خون، درمان شامل یک دوره استراحت در رختخواب و مصرف آنتی بیوتیک آغاز می شود. در این مورد معمولا لازم نیست که بیمار از دیگران جدا شود. درمان معمولا شامل استفاده از آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسایکلین و استفاده از دارو های کورتیزونی برای کاهش پاسخ التهابی در موارد شدید و همچنین استفاده از داروهای ضد درد برای تسکین دردهای عضلانی است که البته انجام همه این موارد می بایست تحت نضارت پزشک معالج صورت پذیرد.

 

این بیماری منشا غذایی دارد:

در کشورهای توسعه یافته،  انتقال بیماری بروسلوز از طریق مواد غذایی در اثر پاستوریزاسیون شیر و ریشه کنی بروسلا آبورتوس به حداقل ممکن رسیده است و هم اکنون این بیماری به عنوان یک بیماری شغلی در این کشورها قلمداد می شود که افرادی نظیر دامپزشکان، کشاورزان و کارکران کشتارگاه را مبتلا می سازد. این در حالی است که همین بیماری در کشورهای در حال توسعه بصورت یک بیماری بومی و آندمیکبوده که راه عمده انتقال آن از طریق خوردن بافت های آلوده حیوانات، شیر و محصولات لبنی غیر پاستوریزه می باشد.

جالب اینکه این باکتری در طول مراحل ساخت پنیر زنده می ماند و می تواند ماه ها به زندگی خود در انواع پنیرهای سخت ادامه دهد. از سوی دیگر با توجه به اینکه باکتری تب مالت در خامه و بستنی از ماندگاری طولانی برخوردار است، چنین به نظر می رسد که بستنی ها به عنوان یکی از منابع آلوده پنهان برای تب مالت به شمار می روند و به این ترتیب استفاده ی زیاد از بستنی تابستانه امکان ابتلا به تب مالت را افزایش خواهد داد.

همچنین مصرف گوشتهای آلوده که بطور ناقص پخته شده است ممکن است بیماری را به انسان انتقال دهد.

 

پیشگیری :

بر اساس یک معیار جهانی، میزان شیوع تب مالت در هر کشوری بستگی بسیار نزدیکی با میزان شیوع بروسلوز حیوانات در آن کشور دارد که این موضوع ضرورت کنترل و ریشه کنی بیماری را در جمعیت دامی کشور دو چندان می کند.

در حالت حاضر پیشگیری از بروسلوز در گاو و گوسفند با بکارگیری دو نوع واکسن زنده تخفیف حدت یافته بروسلا انجام می گیرد. برای پیشگیری از این بیماری در انسان در اغلب کشور ها هیچ گونه واکسنی وجود ندارد اما در فرانسه واکسن ضد بروسلا آبورتوس در دسترس است. بنابراین تنها اقدام موثر در زمینه پیشگیری، رعایت نکات بهداشتی در جهت پرهیز از تماس با نسوج حیوانات مبتلای ذبح شده و همچنین عدم مصرف شیر، پنیر و لبنیات غیر پاسستوریزه است. به همین دلیل توصیه می شودتا شیر خام قبل از هرگونه استفاده، به مدت 15-20 دقیقه تحت حرارت مستقیم شعله قرار گیرد به نحوی که در طی این مدت حداقل 10 دقیقه شیر در حال جوشیدن باشد. باید توجه داشت که باکتری بروسلای موجود در شیر قادر است به راحتی به ذرات چربی موجود در آن متصل شده و به سطح آن منتقل شود که در چنین شرایطی برداشتن سر شیر بدون رعایت موارد ذکر شدهمی تواند از جمله راههای مهم انتقال تب مالت به انسان باشد.

به هر حال در کشور ما بروسلوز به عنوان یکی از بیماری های مهم و خطرناک مشترک بین انسان و دام مطرح است و هرگز نمی توان بدون حذف، کنترل ویا مبارزه جدی با این بیماری در حیوانات،  آن را در جمعیت انسانی ریشه کن کرد که البته انجام هرگونه اقدامی در این زمینه می بایست مطابق با شرایط فرهنگی،  اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی جامعه صورت گیرد.   

 

شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۸ | 9:7 | مجيد ساري |گل رز، زمان گل دادن آن از فصل بهار تا اواسط تابستان است. گل هاي آن به رنگ سفيد، صورتي، قرمز و بسيار خوشبو است. اين گل سرشار از ويتامين E است و فوايد دارويي فراواني در زمينه مراقبت از پوست و درمان برخي ناراحتي هاي پوستي دارد. 

گل رز براي انواع مختلف پوست ها مناسب است، ولي بيشتر براي پوست هاي خشك و حساس از آن استفاده مي شود. از ديگر خواص دارويي اين گياه تأثيري است كه بر مويرگ ها زير پوست دارد به طوري كه قرمزي سطح پوست را كه ممكن است به دليل گشاد شدن مويرگ ها باشد، كاهش دهد.
از آب گل رز براي تسكين برخي ناراحتي پوستي و ضد عفوني كردن برخي عفونت هاي چشمي استفاده مي شود و همچنين آرامبخش و ضد افسردگي است و تنش هاي عصبي، زخم هاي گوارشي، امراض قلبي را كاهش مي دهد.
عصاره رز براي ترشح صفرا، هضم غذا، ناراحتي هاي خوني و رحم مفيد است.
چاي گل رز (البته شما مي توانيد براي تهيه آن يك دوم گرم گلبرگ رز را داخل ۱۵۰ ميلي ليتر آب بجوشانيد و ميل كنيد) در تسكين گلو درد، كاهش عفونت مثانه و درمان اسهال تأثير دارد.
قسمت مياني گل رز (برآمدگي وسط گل براي نگهداري دانه ها) نيز سرشار از ويتامين هاي (E ـ D ـ C ـ B۳ ـ A) است.
ناگفته نماند كه از روغن گل رز براي خوشبو كردن هواي اتاق نيز استفاده مي شود.
به هر حال گل رز فوايد فراوان دارد.

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:35 | مجيد ساري |افراد غیرسیگاری که در معرض دود سیگار قرار می گیرند به میزان افراد سیگاری به بیماری های ناشی از آن مبتلا می شوند.

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:20 | مجيد ساري |

بوتولیسم یک اختلال حاد عصبی است که بالقوه می تواند زندگی فرد مبتلا را به خطر بیاندازد و به دلیل تولید سموم مؤثر بر اعصاب ناشی از فعالیت باکتری Clostridium botulinum باعث فلج عصبی گردد. این توکسین به صورت برگشت ناپذیر به غشاهای پیش‌سیناپسی اتصالات اعصاب اتونومیک و عصبی عضلانی سطحی پیوند می یابد. با این پیوند آزادسازی استیل کولین متوقف و مهار میگردد و باعث ایجاد علائمی نظیر ضعف ، فلجی شل flaccid paralysis و اغلب موارد ایست تنفسی می شود.

 

سه شکل عمده بیماری بوتولیسم را می توان در سه دسته اطفال ، غذایی و زخم طبقه بندی نمود. بعلاوه ، بدلیل قدرت توکسین ، بصورت بالقوه می توان بوتولیسم را به عنوان یک عامل تهدید بیوتروریسمی یا سلاح بیولوژیک هم دانست.

بوتولیسم در اطفال با بلع اسپور بوتولیسم و ایجاد توکسین در روده اتفاق می افتد. این اسپورها ممکن است توسط زنبورهای عسل یا از محیط به اطفال انتقال یابند. اغلب اطفال مبتلا پس از درمان حمایتی به طور کامل بهبود می یابند بطوریکه میزان مرگ و میر در آنها کمتر از یک درصد است.

کنسروهای معیوب یا غذاهای خانگی ناسالم را باید عمده منابع توکسین برای ایجاد بوتولیسم غذایی دانست. از سویی دیگر آلودگی زخم با توکسین باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم را هم می توان علت ایجاد بوتولیسم از راه زخم عنوان نمود. از آنجایی که این دو نوع اخیر بیشتر در بالغین رخ میدهند تمرکز این نوشتار هم بر آنها استوار خواهد بود.

 

کلاستریدیوم بوتولینوم (CB) یک باکتری غیرهوازی و گرم مثبت است که در خاک با تشکیل اسپور یافت می شود. تحت شرایط بی هوازی جوانه زدن هاگ رخ میدهد و و باعث آزادسازی توکسین قوی می شود.  هشت نوع توکسین از نظر آنتی ژنیکی برای این باکتری شناخته شده که شامل G,F,E,D,C(beta),C(alpha),B,A است. هر سویه این باکتری قادر است تنها یک نوع از این توکسین ها را تولید کند. انواع E,B,A  و به ندرت F سبب ایجاد بیماری در انسان می گردند. توکسین های A و B بسیار قوی هستند و مصرف میزان ناچیزی از آنها همراه غذا برای ایجاد یک بیماری جدی کافی است. در طی ۲۰ سال گذشته ، توکسین A عمده‌ترین علت ایجاد بوتولیسم غذایی بوده و پس از آن توکسین های B و E قرار دارند. در ۱۵ درصد موارد وقوع این بیماری ، توکسین عامل ایجاد بوتولیسم تشخیص داده نشده است. توکسین های C,D می توانند در حیوانات مختلف بیماری ایجاد کنند. در گزارشات توکسین G باعث مرگ ناگهانی شده ولی سبب ایجاد فلج عصبی نشده است. این توکسین از نمونه های پس از مرگ ۵ بیمار در سال ۱۹۷۷ در سوئیس جدا شد.

جالب است بدانید که در آمریکا سالانه ۲۴ مورد بوتولیسم غذایی ، سه مورد از طریق زخم و ۷۱ مورد مربوط به اطفال با میانگین سنی سه ماهگی گزارش میشود. البته بوتولیسم یک بیماری جهانی است. در اروپا بیشتر می توان ابتلا در اثر توکسین B را مشاهده نمود. در کشورما نیز اولین همه گیری این بیماری در سال ۱۳۴۴ در شمال کشور اتفاق افتاد.

میزان مرگ و میر ناشی از بیماری بسیار به سن بیمار و نوع بوتولیسم وابسته است. در نوع غذایی آن ۲۵ درصد را بطور کلی می توان بعنوان میزان مرگ و میر دانست ، با این حال این میزان در بیماران زیر ۲۰ سال ۱۰ درصد است! در نوع وابسته به زخم بیماری به طور متغیری از ۱۵ تا ۱۷ درصد و در نوع اطفال معمولاً همانطور که قبلاً اشاره شد  میزان مرگ و میر کمتر از یک درصد است.

دوره بهبود این بیماری اغلب طولانی است.(بین یکماه تا ۱۰۰ روز) برخی از بیماران علائم ضعف یا نقص عملکرد اعصاب اتونومیک را یک سال پس از شروع بیماری هم نشان میدهند. با این حال بهبود کامل عصبی امری معمول است.

در ابتلا به نوع غذایی مردان و زنان از شانس مشابهی برخوردارند اما در نوع وابسته به زخم بیماری ، مردان بیشتر به بیماری دچار شده اند.

دوره کمون معمول بیماری ۱۲ تا ۳۶ ساعت است اما توکسین تا ۳۰ روز هم ممکن است در بدن باقی بماند. تهوع ، استفراغ و درد شکمی زودرس ترین علائم هستند. شکایات عصبی مشخصه بوتولیسم عبارتند از فلج عضلات خارجی و داخلی چشم (که منجر به دوربینی می شود) ، افتادگی پلک ، گشاد شدن مردمک ها و عدم واکنش به نور ، عدم ترشح بزاق و خشک شدن مخاط دهان ، گرفتگی صدا هنگام حرف زدن ، اشکال در بلع غذا ، یبوست مداوم (ناشی از فلج اعصاب اتونوم) ، اشکال در ادرار کردن و ضعف عضلات تنفسی.

بیماران معمولاً هوشیار هستند و نسبت به زمان و مکان آگاهی دارند ولی ممکن است گیج ، بیقرار و مضطرب باشند. معمولاً تب وجود ندارد. رفلکس Gag ممکن است از بین رفته باشد و رفلکس های وتری عمقی ممکن است طبیعی یا کاهش یافته باشند.

چهار علامت مشخصه بیماری عبارتند از :

-  مسمومیت غذایی بدون تب

-  فلج شل پایین رونده قرینه

-   درگیری اعصاب حرکتی کرانیال (بدون درگیری اعصاب ۱ و ۲ و اعصاب حسی)

-  دیلاتاسیون پاپی

برای تشخیص بیماری ، توکسین در مدفوع ، نمونه خون و ترشحات معده بیمار و نیز نمونه غذایی آلوده با استفاده از روشهای آزمایشگاهی کشت ، بیوشیمی ، PCR و کروماتوگرافی قابل شناسایی است.

این بیماری در کشورمان یک اورژانس محسوب شده و مشمول گزارش دهی فوری است.

شما همکار محترم در صورت برخورد با بیمار مظنون به ابتلاء بوتولیسم اقدامات زیر را انجام دهید :

۱ -  در صورت برخورد با مورد محتمل بلافاصله با هماهنگی بیمارستان ، وی را برای بستری ارجاع و مورد را به مرکز بهداشت شهرستان گزارش دهید.

۲ -  نمونه های غذایی آلوده و مشکوک را با رعایت زنجیره سرد و اصول ایمنی جمع آوری کنید.

۳ -  کلیه افرادی را که با بیمار منبع غذایی مشترک داشته اد معاینه و از نظر بروز علایم بررسی کنید.

۴ -  در صورت تماس بعدی با مرکز بهداشت شهرستان می توانید اطلاعات بیشتری در مورد بیمار خود دریافت کنید.

 

دكتر عليرضا عاشوري

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 14:53 | مجيد ساري |

پوكي استخوان يا استئوپروز، عبارت از حالتيست كه در اثر تخريب بافت استخواني، توده‏اي استخوان كاهش يافته سرانجام به شكستگي استخوان منجر مي‏شود (تعداد و اندازه‏ي تيغه‏هاي استخواني بافت استخواني كاهش مي‏يابد).

توده‏ي استخواني هر فرد معمولاً در 30 تا 35 سالگي به بيشترين حد خود مي‏رسد. پس از اين سن، كم شدن توده استخوان به صورت يك روند طبيعي آغاز مي‏شود. در واقع با افزايش سن، مقدار استخواني كه تخريب مي‏شود، بيشتر از مقداري است كه ساخته مي‏شود. اگر بتوانيم ساختمان داخلي بافت استخواني را با ميكروسكوپ ببينيم، در حالت طبيعي، شبيه كندوي عسل است كه با تخريب بافت استخواني در اين كندو اندازه‏ي فضاهاي خالي بزرگتر مي‏شود و به عبارتي پوك‏تر مي‏شود. بدين ترتيب، استخوانها نازك و شكننده مي‏شوند، به حدي كه به راحتي و حتي به خودي خود مي‏شكنند.(مخصوصاً در ناحيه سر استخوان ران كه در گودي استخوان لگن جا دارد، ستون مهره‏ها و مچ دست). زمان يائسگي عامل خطر ديگري براي پوكي استخوان است، بطوريكه بعضي، عملاً پوكي استخوان را فقط بيماري دوران يائسگي مي‏دانند. هنگام يائسگي، مقدار هورمون (استروژن) در بدن زنان خيلي كم مي‏شود. پايين آمدن اين هورمون در خون، از دست دادن (استحكام) استخوان و پوكي آن را سبب مي‏شود. پوكي استخوان، بيماري خاموش نيز ناميده مي‏شود، زيرا ممكن است شما متوجه هيچ علامتي نشويد. طي سالها ممكن است استخوانهايتان را از دست بدهيد، اما ندانيد كه پوكي استخوان داريد، تا زمانيكه ناگهان يكي از استخوانهايتان بشكند. بعضي مواقع، وجود برخي از بيماريها مثل پركاري تيروئيد، كم كاري غدد جنسي، آرتريت روماتوئيد، يا مصرف بعضي از داروها مثل كورتن و لووتيروكسين باعث كم شدن قدرت استخوانها و در نتيجه پوكي آنها مي‏شود.

 

سن شروع وشيوع پوكي استخوان: 

در زنان پوكي استخوان چهار برابر مردان ديده مي‏شود. در سالهاي بعد از يائسگي، مخصوصاً در سالهاي اول، معمولاً قدرت استخوان با سرعت زيادي كاهش مي‏يابد. سپس اين سرعت كم مي‏شود ولي روند پوكي استخوان ادامه مي‏يابد. زنان، مخصوصاً آنها كه بيشتر از 60 سال دارند بيشترين مبتلايان به پوكي استخوان‏اند. در مردان با افزايش سن، كاهش ناگهاني و عمده‏ي هورمونهاي جنسي، چنان كه در زنان اتفاق مي‏اافتد، پيش نمي‏آيد. كاهش تراكم وقدرت استخوان در آنها خيلي آهسته‏تر اتفاق مي‏افتد. اما در 65 تا 70 سالگي، زنان و مردان با يك سرعت استخوانهاي خود را از دست مي‏دهند.

 

علائم و عوارض پوكي استخوان:   

چنان كه قبلاً گفته شد، ممكن است دچار پوكي استخوان باشيد، بدون آن كه از بيماري خود اطلاع داشته باشيد. به همين سبب است كه پوكي استخوان ”بيماري خاموش“ و يا ”بيماري بي‏سر و صدا“ ناميده مي‏شود. در مراحل اوليه‏ي بروز پوكي استخوان، علائم آن به ندرت ظاهر مي‏شود، كه اين ظاهر نشدن علائم تشخيص بيماري را دشوار مي‏كند.

 

پوكي استخوان در مراحل بعدي موجب بروز مسائل زير مي‏گردد:


- شكستگي خود به خود يا با كمترين ضربه بر استخوانها مخصوصاً در نواحي ران و لگن، كمر و ستون مهره‏ها كه غالباً اين اولين علامت است.

- كمر درد شديد در نقطه‏اي خاص كه نشانه شكستگي ست.

- قوز پشت كه موجب انحناي پشت يا قوز درآوردن مي‏شود.

- كوتاه شدن قد.

بعضي از محققان عقيده دارند افتادن دندانها در سالهاي بالا نيز ناشي از همين پوكي استخوان است
از نمونه‏هاي شكستگيهاي خود به خودي اين است كه شايد روزي كه فرد خم مي‏شود تا ساك خريد روزانه‏اش را بردارد و به خريد برود، دردي شديد در پهلويش احساس مي‏كند و بعداً متوجه مي‏شود كه دنده‏اي شكسته دارد. وقتي بيماري خيلي شديد باشد، فشارهاي خفيفي مثل خم شدن به جلو، بلند كردن جاروبرقي، عطسه يا سرفه كردن مي‏تواند باعث شكستگي مهره شود. شكستگيهاي ناحيه لگن، معمولاً در اثر افتادن و سقوط كردن فرد رخ مي‏دهند. اين شكستگي‏ها در بين شكستگيهاي ديگر از همه بدتر است، زيرا مي‏تواند حتي خطر مرگ در پي داشته باشد. نيمي از افرادي كه هم زنده مي‏مانند معمولاً تا آخر عمر عليل بوده، چنانچه نمي‏توانند بدون مراقبت دايمي آشنايي يا پرستاري زندگي كنند و براي همه‏ي عمر به عصا يا چهار پايه‏هاي مخصوص راه رفتن افراد معلول (واكر) نياز دارند.

كوتاه شدن قد، روند طبيعي افزايش سن است، ولي چنانچه كاهش قد قابل توجه بيش از 5/2 سانتي‏متر باشد (نسبت به 20 سالگي)، ممكن است همين، اولين علامت پوكي استخوان باشد.

به هر ترتيب چنانچه بيش از يكي از علائم بالا در شما هست حتماً به پزشك مراجعه كنيد. به خاطر داشته باشيد كه ممكن است هيچ علامتي مشاهده نشود ولي به پوكي استخوان دچار شده باشيد. پس بهترين راه، پيشگيري از بروز پوكي استخوان است.

 
عوامل مستعد كننده پوكي استخوان كدامند؟


عوامل مستعد كننده‏اي كه قابل كنترل نيستند:

- جنسيت: زنان بسيار بيشتر از مردان به پوكي استخوان و شكستگي ناشي از آن دچار مي‏شوند.( در واقع 4 برابر آقايان). زيرا زنان از ابتدا تراكم استخوان كمتري دارند و بيشتر هم عمر مي‏كنند.

- سن: با افزايش سن احتمال بروز پوكي استخوان بيشتر مي‏شود.

- شروع يائسگي: استروژن هورمون زنانه‏اي است كه از كاهش توده‏ي استخوان جلوگيري مي‏كند. توليد استروژن در تخمدانها بعد از يائسگي متوقف مي‏شود، در نتيجه، از دست رفتن توده‏ي استخوان تسريع مي‏شود. زناني كه يائسگي زود رس دارند (قبل از 45 سالگي)، مانند بانواني كه تخمدانهاي آنها را با جراحي برداشته‏اند بيشتر در معرض ابتلا به پوكي استخوان‏اند.  

- سابقه‏ي خانوادگي: وراثت بر مقدار استخوانهاي شما و سرعت از دست دادن آنها تأثير دارد، اگر مادر شما شكستگي لگن يا مهره، ساعد و... داشته باشد، احتمال ابتلاي شما به شكستگي 2 برابر افراد ديگر است.
- استخوان‏بندي ظريف و كوچك: بانواني كه داراي استخوانهاي كوچك بوده، كوتاه قد و يا لاغراند، به خاطر وجود توده‏ي استخواني كمتر، مستعد بروز پوكي استخوان‏اند.

- نژاد: بانوان اروپايي شمالي يا افراد ساكن آسياي جنوب شرقي، بيشتر در معرض ابتلا به پوكي استخوان‏اند.
- بعضي از بيماريها: بيماريهايي نظير بيماري تيروئيد، پاراتيروئيد، غدد جنسي، و غدد فوق كليوي مي‏توانند به پوكي استخوان منجر شوند.

 

عوامل خطري كه مي‏توانيد آنها را كنترل كنيد:

- وزن: وزن كم بانوان بسيار لاغر باعث كم شدن قدرت استخوان هم مي‏شود (زناني كه داراي اضافه وزن‏اند، معمولاً در معرض خطر نيستند ولي احتمال ابتلا به ناراحتي‏هاي ديگر در آنها زيادتر است.)

- ورزش نكردن: فعاليت نداشتن، كاهش توده‏هاي استخوان را تسريع مي‏كند. ورزش مناسب به افزايش مقدار استخوان و سلامت بيشتر شما كمك مي‏كند.

- كمبود كلسيم در برنامه‏ي غذايي: كلسيم استخوانها را قدرتمند مي‏كند. اگر به قدر كافي كلسيم مصرف نمي‏كنيد بدن شما سلولهاي استخواني را تخريب مي‏كند تا كلسيم مورد نياز خود را از آنها به دست آورد.
- سيگار كشيدن: زناني كه سيگار مي‏كشند بيشتر از آنها كه سيگار نمي‏كشند به پوكي استخوان (و ساير بيماريها) دچار مي‏شوند.


عوامل خطر ديگر:

اين عوامل عبارتند از:

بعضي داروهاي تجويزي نظير كورتن كه در درمان آرتوروز و آسم استفاده شود ( از دكتر خود در اين مورد سئوال كنيد). 
- برنامه‏ي غذايي پر پروتئين

- كمبود ويتامين دي

 

آيا مي‏توان پوكي استخوان را تشخيص داد؟

معاينه جسماني:

معاينه وسابقه‏ي پزشكي كمك مي‏كند تا مشخص شود آيا در معرض پوكي استخوان هستيد يا نه؟ پزشكتان مي‏تواند به شما كمك كند تا برنامه‏ي پيشگيري براي خود تعيين كنيد


پرتوهاي X و عكسهاي راديولوژي:

معمولاً براي تشخيص پوكي استخوان از راديولوژي استفاده نمي‏شود، ولي گاهي اوقات، وقتي به دلايل ديگري عكس راديولوژي گرفته مي‏شود، پوكي استخوان را كه نسبتاً زياد باشد هم در فرد مشخص مي‏كنند.

آزمايشهاي سنجش تراكم استخوان

انجام اين آزمايشها فعلاً براي تشخيص و پي‏گيري درمان پوكي استخوان، دقيقترين روش است. اطلاعات لازم را از پزشكتان بپرسيد. اين آزمايش؛ معمولاً، 3 تا 5 سال يك بار تكرار مي‏شوند تا روند پوكي استخوان و احتمالاً درمان آن مشخص شود. همراه اين آزمايش براي بار اول، معمولاً يك سري آزمايشهاي عمومي هم از فرد گرفته مي‏شود تا از سلامتش اطمينان يابند. به هر حال به ياد داشته داشته باشيد كه تشخيص پوكي استخوان خيلي ساده نيست و در بيشتر موارد وقتي تشخيص داده مي‏شود كه فرد دچار شكستگي شده است. بنابراين بهترين راه، پيشگيري از بيماري پوكي استخوان است.

 

براي جلوگيري از پوكي استخوان چه بايد كرد؟

1)دريافت كلسيم و ويتامين دي كافي (به قسمت تغذيه مراجعه شود).


2)ترك سيگار

3)داشتن فعاليت فيزيكي مداوم و متعادل (مثلاً حداقل 30 دقيقه پياده‏روي روزانه) براي توضيح بيشتر به قسمت ورزش مراجعه كنيد.

4)خانمهاي يائسه‏اي كه داراي عوامل مستعد كننده‏ي پوكي استخوان هستند و افراد مبتلا به بيماريهاي تيروئيد بايد با پزشك خود در اين باره مشورت كنند.

 

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 14:46 | مجيد ساري |

خبرنامه غذا و دارو:

نمايشگاه و نشست هم انديشي با عنوان "ايمني و سلامت مواد غذايي و محصولات بهداشتي" با هدف ارتقای جایگاه ايمني و سلامت در انتخاب محصولات غذایی و بهداشتی و تأکيد بر رعايت الزامات ایمنی در توليد محصولات سالم و با کيفيت از تاريخ ۱۴ لغايت ۱۷ مرداد ماه ۱۳۸۸ در تهـران برگزار مي‌شود.

اين برنامه دو گروه مهم کالايي شامل گروه مواد غذايي (کالاهای غذايي، آشاميدني، مواد اوليه و خدمات وابسته) و گروه محصولات بهداشتی (کالاهاي بهداشتي، مواد اوليه و خدمات وابسته) را در بر گرفته و ویژه اقلامی است که دارای پروانه بهداشتی و مورد تأييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از نظر رعایت الزامات ایمنی و سلامت هستند.

بنا بر اعلام ستاد برگزاري نمايشگاه، ثبت نام از متقاضيان واگذاري غرفه با توجه به اولويت زماني دريافت فرم تکمیل شده درخواست و ظرفيت سالن هاي نمايشگاه انجام می گیرد. درخواست های مذکور به اداره کل نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی ارسال می شود و در صورت تأیید مراتب فوق،مورد پذیرش ستاد برگزاری قرار خواهد گرفت.

واحدهاي مایل به شرکت در نمایشگاه و نشست هم اندیشی حاشیه آن مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر و دريافت فرم ثبت نام به وب سايت ستاد برگزاري نمايشگاه به نشاني WWW.IRANHYFO.COM مراجعه و يا با شماره تلفن 6- 66962665 (021) و شماره فکس 66964474 (021) تماس حاصل نمايند

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 14:11 | مجيد ساري |

بارداری و وضع حمل موفق زنان، در گرو جلوگیری از اضافه وزن است.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از شبکه سی بی اس نیوز ،  پژوهشگران می گویند: زنان باردار باید به دقت مراقب اضافه وزن خود باشند.

تحقیقات موسسه پزشکی آمریکا نشان داد، یکی از عوامل کلیدی موفقیت در بارداری، وضع حمل و سلامت مادر و نوزاد این است که زنان باردار نباید اضافه وزن قابل توجهی پیدا کنند، که در این صورت،  مادر و فرزند با مشکلاتی رو به رو می شوند.

وزارت بهداشت آمریکا، در دستور خود، زنان بسیار لاغر را از این قاعده جدا کرده و گفته است: این زنان مجاز هستند در دوره بارداری، بین ۲۸ تا چهل پوند (حدود چهارده تا بیست كیلوگرم)  اضافه وزن پیدا کنند.

این شبکه افزود: ضرب المثل معروفی که توصیه می کند مادران باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند، به هیچ وجه صحیح نیست.

رژیم غذایی زنان باردار باید بر اساس دستور پزشکان معالج باشد، زیرا پرخوری بی رویه، برای سلامت مادران باردار و جنین هایشان بسیار زیان آور است.

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 14:10 | مجيد ساري |


جزييات آزمون کارشناس ارشد علوم پزشكي دانشگاه های کشور ایران  اعلام شد: , توزيع اينترنتي كارت آزمون از۲۰خرداد وبرگزاري آزمون از۲۸خرداد , تهيه دفترچه سوالات با چينش متفاوت , اعلام نتايج در۱۰شهريور

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایسنا ،  رييس مركز سنجش آموزش پزشكي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به برگزاري آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي طي روزهاي ۲۸ و ۲۹ خرداد در ۴۹ رشته، گفت: كارت ورود به جلسه آزمون از۲۰ خرداد ماه براي اولين بار به صورت اينترنتي توزيع مي‌شود.
مهندس كي‌قباد طاهرنژاد ، با بيان اينكه ۴۲ هزار و۲۵۷ نفر براي شركت در اين آزمون ثبت‌نام كرده‌اند، اظهار كرد: در آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي دختران بيشتر از پسران ثبت‌نام كرده‌اند.
بيشترين و كمترين تعداد داوطلب در رشته‌هاي آزمون

وي با اشاره به تقاضاي داوطلبان در رشته‌هاي مختلف، گفت: رشته پرستاري با ۸ هزار و۷۰ داوطلب بيشترين و رشته سلامت و رسانه با ۳۱ داوطلب كمترين تعداد متقاضي را دارد.

وي اظهار كرد: علاوه بر رشته‌هاي سال گذشته امسال ۴ رشته جديد شامل سلامت و رسانه، پرستاري مراقبت‌هاي ويژه نوزادان، فيزيوتراپي ورزش و بهداشت و ايمني مواد غذايي به مجموع رشته‌هاي كارشناسي ارشد علوم پزشكي افزوده شده است.

با تضمين امنيت و صحت آزمون؛

تهيه دفترچه سوالات با چينش متفاوت

يكسان شدن مدت زمان پاسخ به سوالات در كليه رشته‌ها

طاهرنژاد با تاكيد بر امنيت و سلامت آزمون كارشناسي ارشد علوم پزشكي، خاطرنشان كرد: براي جلوگيري از هر گونه تقلب پاسخنامه‌هاي تعداد بيشتر رشته‌ها به صورت A , B تهيه شده است.

وي با اشاره به تغييرات نحوه برگزاري آزمون نسبت به سال گذشته، گفت: در دوره گذشته داوطلبان ۶ رشته مي‌توانستند از ماشين حساب استفاده كنند، ولي در اين دوره فقط امكان استفاده از ماشين حساب براي داوطلبان رشته فيزيك پزشكي وجود دارد.

وي با اشاره به اعتراض برخي از داوطلبان دوره‌هاي قبل آزمون در زمينه متفاوت بودن زمان پاسخگويي سوالات رشته‌هاي مختلف، تصريح كرد: در اين دوره مدت زمان پاسخگويي به سوالات به صورت واحد در نظر گرفته شده است.

اعلام نتايج نهايي آزمون در۱۰ شهريور

پذيرش يك هزار و ۴۰۰ داوطلب در اين آزمون

رييس مركز سنجش آموزش پزشكي در خاتمه از اعلام نتايج نهايي آزمون كارشناسي ارشد در ۱۰ شهريور ماه خبر داد.

گفتني است، پيش از اين دكتر محمد حسين اسدي دبير شوراي علوم پايه پزشكي، بهداشت و تخصصي وزارت بهداشت با اشاره به ثبت‌نام ۴۲ هزار و۲۵۷ نفر در آزمون كارشناسي ارشد سال ۸۸ رشته‌هاي علوم پزشكي، از پذيرش هزار و ۴۰۰ نفر در اين آزمون خبر داده بود.

یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | 13:56 | مجيد ساري |


ایبوپروفن گرچه نمی تواند از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کند اما احتمالا می تواند مانع گسترش آن شود

محققین می گویند که یک مطالعه جدید نشان داد که مسکن ها از جمله ایبوپروفن نمی توانند از ابتلا به بیماری آلزایمر جلوگیری کنند اما به نظر می رسد که مانع گسترش آن شوند .  این مطالعه همچنین نشان می دهد که آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است فشار خون را بالا ببرند، بنابراین خطر بیماری قلبی را در مردان افزایش دهند. 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  میلیون‌ها نفر هر روز برای درمان سردرد، التهاب مفاصل (آرتریت)، دردهای عضلانی و سایرها دردهای بدنی از این قرص‌های مسکن استفاده می ‌کنند.


داروهای مسکنی که در روز تعداد بسیاری از آنها توسط مردم سراسر دنیا مصرف می شود، از عوامل بالا رفتن فشار خون در افراد و همچنین بروز بیماری های قلبی در مردها هستند.
همچنین طبق یک پژوهش دیگر از سوی محققان آمریکایی مشخص شد مردانی که امروزه تعداد بیشتری مسکن نسبت به گذشته مصرف می کنند، خطر بیشتری در مورد مشکلات قلبی از جمله حملات قلبی برای آنان پدید آمده است.

شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 1:20 | مجيد ساري |


ناخنک چیست ؟

یک بافت اضافی دارای عروق است که درناحیه سفیدی چشم (بیشتر دربخش داخلی چشم )درمجاورت قرینه ( بخش رنگی چشم ) بوجود می آید.

اگرچه علت بیماری دقیقا مشخص نیست ولیکن نورآفتاب هوای خشک وگرم گردوغباروزمینه ارثی ازعوامل موثر درایجاد آن می باشد .

علائم بیماری چیست ؟
درمراحل اولیه که ضایعه کوچک است وروی قرینه رانگرفته است علائم بمیاری نیز خفیف می باشد ولی بتدریج ایجاد خارش سوزش و قرمزی چشم رامی کند . درموارد پیشرفته تر بیماری ناخنک یک ضایعه عروقی قرینه چشم رادرگیر می کند وسبب تاری دید دربیمارمی شود. ناخنک درافرادی که ازلنز تماسی طبی و یارنگی استفاده می کنند باعث ثبات لنز تماسی بر روی چشم شده و سبب ناراحتی چشم درزمان استفاده ازلنز می شود .

درمان
درمراحل اولیه بیماری قطره های چشمی ضدالتهابی قرمزی و ناراحتی چشم راکنترل می کند .درصورت درگیری قرینه (بیشتراز۲ میلی متر) ،ناراحتی بیمار، مزاحمت دراستفاده ازلنز تماسی و یامسئله زیبائی این ضایعه باید باعمل جراحی برداشته شود.نسئله مهم درجراحی ناخنک عودمجدد آن است. براساس مطالعات انجام شده، برداشتن ناخنک به تنهائی سبب عود آن درتقریبانیمی ازبیماران می گردد.هم اکنون جهت کاهش میزان عود ازداروهای ضد رشد ناخنک مثل درحین عمل ویاپس ازآن ویااز پیوندهای مختلف استفاده می شود. این پیوند می تواندازخود فرد ویاغشاء آمنیون باشد که بنا به صلاحدید جراحی تصمیم گیری می شود. عمل جراحی می تواند تحت بی حسی موضعی یابیهوشی عمومی انجام گیرد . قطره های چشمی ضد عفونت و ضد التهاب بنا به صلاحدید تاچندین هفته پس ازعمل جراحی باید توسط بیمار استفاده شود. قرمزی مختصر درناحیه عمل شده معمولا ظرف۲ تا۳ ماه بطورکامل ازبین می رود . داروهای ضد ناخنک بسیارسمی می باشند لذا درصورت تجویز پزشک بایستی مرتبا توسط پزشک ویزیت شود تاازعوارض داروجلوگیری شود .

توصیه ها
- جهت جلوگیری ازآثارسوءاشعه های خورشید حتما ازعینک آفتابی استفاده کنید .
- تاجای ممکن ازکار طولانی درمحیط های گرم و خشک وگرد و غبارپرهیز نمایید .
- ازمصرف قطره های مختلف بدون تجویز چشم پزشک جدا خودداری نمایید . قطره های ضدالتهاب معمولا دارای عارضه هستند و حتما باید توسط پزشک تجویز شود

شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 1:12 | مجيد ساري |

محققان به یافته های جدیدی درباره فواید “اسید فولیک” به ویژه در دوران بارداری دست یافتند.
  ایزوستیا ،  : دانشمندان معتقدند اسید فولیک ممکن است مانع زایمان پیش از موعد و نارسایی قلبی در جنین شود.

این در حالی است که اسید فولیک با میزان بالا در بدن افراد مسن، خطر ابتلا به بیماری های سرطانی را افزایش می دهد.

محققان با بررسی وضع  ۳۵ هزار خانم باردار که یک سال پیش از بارداری، اسید فولیک مصرف می کردند، متوجه شدند آنها ۵۰  درصد، کمتر از بقیه خانم ها در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند.

حتی در صورت زایمان زودهنگام نیز، درصد زنده ماندن نوزادان آنها بیشتر است.

این روزنامه می افزاید: دانشمندان کانادایی هم از سال ۱۹۹۰  تا کنون با بررسی وضع سلامت قلب یک میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد دریافتند که از سال ۱۹۹۸ که غذای ویژه حاوی اسید فولیک برای مادران باردار در کشور وارد بازار شده تعداد نوزادان با  نارسایی قلبی هم  کاهش یافته است.

اسید فولیک یا ویتامین B۹  در سبزی های تازه و جگر وجود دارد.

این ویتامین برای درمان کم خونی مفید است و مانع اضافه وزن می شود.

زنان باید برای جلوگیری از بیماری های خطرناکی مانند رشد ناکافی مغز و نخاع پیش از بارداری، به میزان کافی از این ماده مصرف کنند.

سازمان های بهداشتی به مردم توصیه می کنند، روزانه ۴۰۰  تا ۸۰۰  گرم اسید فولیک مصرف کنند.


شنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 1:3 | مجيد ساري |

اتحادیه جهانی مبارزه با پرفشاری خون،مصرف نمك را اصلی ترین علت افزایش فشار خون اعلام كرد.

  اتحادیه جهانی مبارزه با پرفشاری خون هشدار داد:مصرف نمك اصلی ترین علت پر فشاری خون و ابتلا به عوارض قلبی عروقی و كلیوی است.

براساس اعلام پژوهشگران به نصف رساندن مصرف روزانه نمك، سالانه از مرگ دو و نیم میلیون نفر در جهان جلوگیری می كند.

اكنون در بسیاری از كشورهای جهان مصرف روزانه نمك از دوازده گرم فراتر می رود در حالی كه سازمان جهانی بهداشت مصرف كمتر از شش گرم نمك را در روز توصیه كرده است.

توجه:

در ایران نیز مصرف روزانه نمك ۱۵ گرم است كه بسیار فراتر از توصیه سازمان های جهانی است.

جمعه پانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 11:10 | مجيد ساري |


اولین مورد ابتلا به آنفلوانزای خوکی در عربستان سعودی

پزشکان اولین مورد ابتلای انسان به ویروس A/H۱N۱ در عربستان سعودی را تایید کردند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز  ، “عبدالله الربیعه” (Abdullah al-Rabeeah ) وزیر بهداشت و درمان عربستان سعودی گفت :  یک خانم فیلیپینی که جمعه گذشته از فیلیپین به عربستان سعودی وارد شده است، مبتلا به آنفلوانزای خوکی است. درمان این بیمار در بیمارستان ریاض انجام می شود.
سازمان بهداشت جهانی ۱۷,۴۱۰ مورد مبتلا به بیماری مذکور را در میان مردم در ۶۲ کشور تایید کرد ه است که بر اساس همین گزارش تاکنون ۱۱۵ نفر جان خود را از دست داده اند.

جمعه پانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 11:3 | مجيد ساري |

پژوهشگران کانادایی دریافتند که پخش موسیقی در واحدهای مراقبت از نوزادان به رشد بهتر و سریعتر نوزادان نارس کمک می کند.

 محققان دانشگاه آلبرتا در تحقیقات خود نشان دادند بیمارستانهایی که در بخش نوزادان نارس موسیقی پخش می کنند به این نوزادان در رشد بهتر و سریعتر کمک می کنند.

به گفته این محققان، موسیقی در نوزادان نارس، رنج ناشی از روند درمانهای دردناک را کاهش می دهد و به آنها کمک می کند که بیشتر غذا بخورند.

به نظر می رسد که موسیقی اثرات مثبتی بر روی پارامترهای فیزیولوژیکی مثل ضربان قلب و تنفس دارد.

در کانادا بسیاری از واحدهای مراقبت از نوزادان از موسیقی برای درمان و رشد کودکان نارس استفاده می کنند.

این بررسیها نشان می دهد که “لالایی” و اصوات دیگری که برای نوزاد تداعی گر صداهایی است که در دوران جنینی خود می شنیده است می توانند در رشد بهتر آن نقش داشته باشند. به علاوه موسیقی کلاسیک مثل آثار موتزارت نیز عملکردی شبیه لالایی دارند.

جمعه پانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 11:0 | مجيد ساري |

يك بيماري تب دار حاد ويروسي است كه مخصوص حيوانات اهلي (گاو، بز، گوسفند و شتر) مي‌باشد و از طريق گزش پشه آلوده يا ذبح و دستكاري لاشه حيوانات آلوده به انسان يا ساير حيوانات منتقل شده، سبب خسارات اقتصادي فراوان مي‌گردد.

 

راههاي سرايت بيماري به انسان كدام است؟

1-      گزش پشه آلوده.

2-      تماس پوست خراشيده و آسيب ديده با خون، مايعات بدن و اندامهاي حيوانات آلوده در طي ذبح و پس از آن.

3-      مصرف شير آلوده غير پاستوريزه و نجوشيده.

4-      استنشاق هواي آلوده به ويروس.

انتقال معمولي بيماري از انسان به انسان گزارش نشده است.

 

علائم بيماري چگونه است؟

پس از دورة نهفتگي 2 تا 6 روزه بيمار دچار علائم آنفلوآنزا شامل شروع ناگهاني تب، سردرد، دردهاي عضلاني و كمردرد شده گاهي سفتي عضلات گردن، ترس از نور، و حالت تهوع اتفاق مي‌افتد.

بطور كلي بيماري در انسان خوش خيم است و در مدت كمتر از يك هفته بيمار بهبود مي‌يابد.

در صورت پيشرفت بيماري علائم آنسفاليت حاد، خونريزي، هپاتيت و گرفتاري چشمي بصورت كاهش بينايي اتفاق مي‌افتد.

بروز خونريزي با 50% مرگ ومير همراه است در صورتيكه در موارد ديگر بندرت اتفاق مي‌افتد.

 

انتشار بيماري در جهان به چه صورت است؟  

اين بيماري اولين بار در دره ريفت كنيا گزارش شده ولي در سالهاي اخير در جنوب عربستان و شمال يمن همه‌گيريهايي مشاهده گرديده است.

 

بيماري در حيوانات چگونه است؟

 بيماري از طريق نيش پشه آلوده به ويروس بيماري به حيوانات منتقل مي‌گردد. ورود ويروس به يك منطقه سبب آلودگي و مرگ و مير ناگهاني بسياري از دامها مي‌شود، بطوريكه 90% بره‌هاي آلوده تلف شده و 100% گوسفندان دچار سقط جنين مي‌گردند.

بروز تب دره ريفت موجب ضرر و زيان اقتصادي قابل توجه مي‌گردد.

 

چه كساني در معرض خطر بيماري هستند؟

1-      افرادي كه بدون استفاده از وسايل حفاظتي اقدام به ذبح حيوانات مي‌كنند (بخصوص در طي مراسم قرباني).

2-      كاركنان كشتارگاهها، قصابها، چوپانها.

3-      افرادي كه بدون استفاده از پشه‌بند يا مواد دوركننده حشرات شبها در مناطق آلوده استراحت مي‌كنند.

 

راههاي پيشگيري از بيماري كدامند؟

-          استفاده از حشره‌كش‌ها و مواد دوركننده حشرات بصورت پماد، لوسيون يا اسپري.

-          پوشيدن لباس مناسب مانند پيراهن آستين بلند و يقه بسته، شلوار بلند و جوارب ساقه بلند در مناطق آلوده.

-          بكار بردن پشه‌بند مناسب.

-     پرهيز از تماس مستقيم با خون و بافت دامهاي ذبح شده و بكار بردن ماسك، عينك، دستكش، روپوش، كلاه، پيش‌بند پلاستيكي بلند و چكمه در هنگام ذبح و تماس با خون و لاشه حيوانات.

 

نكته مهم:

از تماس و دستكاري لاشه حيوانات ذبح شده بخصوص پس از قرباني بدون استفاده از وسايل حفاظتي جداً خودداري گردد.

 

درمان بيماري:


اصول  درمان شامل مراقبت بيماران ميءباشد، اخيراً اثرات اميدواركننده درمان با ريباويرين گزارش شده است.

 

با دو اقدام حفاظتي عمده:

-          جلوگيري از گزش پشه.

-          عدم تماس با لاشه گوسفندان و ساير دامهاي ذبح شده.

از ابتلا به بيماري تب دره ريفت در امان باشيم.
جمعه پانزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 10:54 | مجيد ساري |

آپانديس

يك زائده انگشت مانند و كوچك بوده كه به سكوم درست در زير دريچه ايلئوسكال  متصل مي شود. به دليل اينكه به طور نا كافي تخليه مي گردد و مجراي آن كوچك است،احتمال مسدود شدن وعفونت آن زياد است. آپانديسيت شايعترين علت التهاب حاد در يك چهارم پائين و راست حفره شكم بوده و شايعترين علت جراحي اورژانس شكم است.مردان نسبت به زنان بيشتر گرفتار شده و نوجوانان بيشتر از بالغين مبتلا ميشوند. بيشترين ميزان بروز آن در سنين 10 تا 30 سالگي مي باشد

پيچ خوردگي يا انسداد آپانديس باعث تورم ديواره و افزايش فشار داخل مجرا و درد پيشرونده و شديد در شكم مي شود كه طي چند ساعت تبديل به دردي موضعي در ناحيه RLQ مي گردد. سپس آپانديس ملتهب با چرك پر مي شود. در آپانديسيت درد در ناحيه RLQ  همرام با تب خفيف، تهوع و گاهي استفرغ و كاهش اشتها شايع است. درد ناحيه مك بورني، ريباند تندرنس و علامت روزوينگ مثبت نيز وجود دارد. تجمع آپانديس در پشت سكوم، درد و حساسيت در لمس در ناحيه كمر را باعث مي شود. قرار گرفتن نوك آپانديس در ناحيه لگن، باعث درد ناحيه در معاينه ركتوم خواهد شد و نيز درد هنگام دفع، نشان وجود نوك آپانديس بر روي ركتوم است و درد در هنگام ادرار كردن دلالت بر اين دارد كه نوك آن در نزديكي مثانه واقع شده است. پاره شدن آپانديس باعث درد منتشر و نفخ به دنبال ايلئوس فلجي مي گردد. سوراخ شدن آپانديس مهمترين عارضه آن است كه منجر به آبسه يا پريتئونيت مي شود.سراخ شدن معمولا در 24 ساعت بعد از شروع درد رخ خواهد داد و با تب 1/37 يا بيشتر،ظاهري بدحال و درد و حساسيت در لمس خود را نشان مي دهد.

تشخيص آپانديسيت بر اساس يك معاينه جسمي كامل و يافته هاي آزمايشگاهي و راديولوژي صورت  مي گردد. CBC نشانگر افزايش WBC خواهد بود كه اين افزايش ممكن است از 10000 تجاوز كند و تعداد نوتروفيلها به بيش از 75درصد افزايش يابد. در عكس برداري از شكم و اولتراسونوگرافي ممكن است وجود يك توده متراكم در ربع تحتاني راست يا اتساع موضعي روده مشاهده مي شود.

با محرز شدن آپانديسيت درمان قطعي جراحي است. آپاندكتومي هر چه سريعتر براي كاهش خطر سوراخ شدن احتمالي انجام مي شود. بعد از جراحي بيمار در پوزيشن نيمه نشسته قرار مي گيرد و براي تسكين درد از يك مخدر استفاده مي شود. در صورت تحمل معمولا مايعات خوراكي داده مي شود. در صورت وجود كم آبي در مرحله قبل از عمل از  محلول هاي وريدي استفاده مي شود.در طول زمان بستري در بخش به وي نحوه مراقبت از خط بخيه و فعاليت بيمار و نيز زمان كشيده بخيه ها توسط جراح به وي آموزش داده مي شود. ناحيه عمل از لحاظ خونريزي توسط پرستار چك مي شود. در هنگام ترخيص از بيمارستان بايد در مورد مراقبت از زخم و تعويض پانسمان يا شستشوي زخم به وي و خانواده او آموزش داده مي شود.


 منبع:

كتاب برونر و سودارث مبحث گوارش

كتاب جراحي شوارتز

كتاب درسنامه جامع پرستاري تاليف ميترا ذوالفقاري

وبلاگ دانش پرستاري

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 18:40 | مجيد ساري |

روش اورژانس پيشگيري از بارداري روشي است كه پس از تماس جنسي محافظت نشده( بدون استفاده از روشهاي مطمئن پيشگيري) و يا هر موردي كه احتمال بارداري ناخواسته پس از تماس جنسي وجود داشته باشد ، استفاده مي شود

  نكته مهم

اين روش هرگز نبايد مورد استفاده دائم قرار گيرد و لازم است

تنها در مواردي مانند پارگي كاندوم ، خروج آي .يو .دي در زماني غير از خونريزي قاعدگي، تماس جنسي بدون استفاده از روش مطمئن پيشگيري از بارداري، استفاده از روش طبيعي يا منقطع با شك  به تماس جنسي كه مي تواند منجر به بارداري گردد ، استفاده شود

زمان شروع و چگونگي استفاده

اگر بيش از ۷۲ ساعت از زمان نزديكي مشكوك (محافظت نشده) نگذشته باشد مي توانيد از يكي از روشهاي زير استفاده كنيد

 قرص اچ دي ۲ عدد در اولين فرصت و دو عدد ۱۲ ساعت بعد
 قرص ال دي ۲ عدد در اولين فرصت و چهار عدد ۱۲ ساعت بعد 
 قرص تري فازيك ( سه مرحله اي ) ، ۴ عدد قرص سفيد در اولين فرصت و چهار عدد قرص سفيد ۱۲ ساعت بعد
 قرص لوونورجسترول ، ۱ عدد در اولین فرصت و ۱ عدد ۱۲ ساعت بعد

در مورد هر یک از قرصهای فوق مصرف نوبت اول بهتر است قبل از ۱۲ ساعت پس از وقوع نزدیکی بدون پیشگیری باشد

نكات قابل توجه

 براي كم كردن عارضه تهوع و استفراغ بهتر است قرصها با شكم خالي خورده نشود
 در صورت استفراغ تا دو ساعت پس از خوردن قرصها در هر نوبت ، خوردن مجدد قرصها ضروري است 
 در صورت قاعده نشدن در عرض ۳ هفته پس از استفاده از روش اورژانس پيشگيري براي بررسي وضعیت و انجام تست حاملگي حتما به پزشک مراجعه نماييد
چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:58 | مجيد ساري |

 

کاندومهاي زنانه به غير از بارداري، از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز نيز جلوگيري ميکند . کاندومهاي زنانه تنها روشي است که خانمها مي توانند با استفاده از آنها از انتقال بيماريهاي عفوني جلوگيري نمايند .

 کاندومهاي زنانه بصورت لوله اي پلاستيکي ، نازک و قابل انعطاف ساخته شده اند که خانمها مي توانند آنها را در داخل مهبل خود قرار دهند . يک حلقه نرم در انتهاي بسته لوله به روي دهانه رحم قرار مي گيرد تا در هنگام مقاربت ، کاندوم را در داخل مهبل نگهدارد . حلقه ديگري در انتهاي باز لوله قرار دارد و تا حدودي بر روي لبهاي مهبل را مي پوشاند و بدين طريق از ورود مايعات بدن (مني) مرد به داخل مهبل جلوگيري مي شود . کاندومهاي زنانه ۷۹ تا ۹۵ درصد درجلوگيري از بارداري موثر مي باشند .
 

 نحوه استفاده از کاندومهاي زنانه
 
 کاندومهاي زنانه را مي توان نا هشت (۸) ساعت قبل از مقاربت در داخل مهبل نصب نمود . در ابتدا ممکن است استفاده از اين کاندومها براي خانمها ناراحت کننده باشد اما استفاده از آنها آسان بوده و کم کم به آن عادت خواهند نمود .

خانمها مي توانند اين کاندومها را به روشهاي مختلفي در داخل مهبل خود قرار دهند . شما مي توانيد در حاليکه ايستاده ايد ويک پايتان را بر روي يک صندلي قرار داده ايد ، يا در حاليکه نشسته ايد و پاهايتان را از يکديگر باز نموده ايد و حتي در حالت خوابيده نيز اين کاندومها را در داخل مهبلتان قرار دهيد .

استفاده از موادنرم کننده مي تواند به نصب آسان آنها در داخل مهبل کمک نمايد و همچنين از بروز صداي آلت تناسلي در هنگام تماس با کاندوم درحين مقاربت جلوگيري نمايد .

استفاده از مواد اسپرم کش قبل يا بعد از قراردادن کاندوم در داخل مهبل مي تواند خطربروز حاملگي را کاهش دهد .
 
 توجه

 از کاندوم زنانه و کاندوم مردانه نبايد بطور همزمان استفاده نمود .

 بعد از تمام شدن مقاربت ، کاندوم را به دور بيندازيد و هيچگاه دو بار از يک کاندوم استفاده نکنيد .دادن کاندوم در داخل مهبل ، حلقه اي که در انتهاي بسته کاندوم قرا ردارد را فشار دهيد . با استفاده از يک دست ، لبهاي خارجي مهبل را باز نماييد و کاندوم را به داخل مهبل فرو نماييد .

حلقه داخلي کاندوم بايد بر روي دهانه رحم قرار گيرد . بعد از نصب کاندوم در داخل مهبل ، مطمئن شويد که کاندوم در داخل مهبل پيچ نخورده است .
حدود دو سانتيمتر از انتهاي باز کاندوم ، درخارج مهبل ( دربيرون از بدن) قرار ميگيرد.
حلقه بيروني کاندوم را بايد در هنگام مقاربت ، درجاي خود نگهداشت ، اما اين کار ممکن است باعث افزايش تحريک زنانه شود . بعداز تمام شدن مقاربت ، حلقه بيروني کاندوم را فشار داده و آن را بپيچانيد تا تمام مايعاتي (مني) که در داخل آن قرار دارد تبه بيرون نريزد. سپس به آرامي کاندوم را از داخل مهبل بيرون بکشيد و آن را به دور بيندازيد.

مزاياي استفاده از کاندومهاي زنانه

مزاياي کاندومهاي زنانه عبارتند از:
* از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز جلوگيري مي کند
* از آسيب رسيدن به مهبل در هنگام مقاربت جلوگيري مي کند
* باعث کاهش تحريک آلت تناسلي مرد نمي شود
* مي توان آن را بدون نياز به نسخه پزشک تهيه نمود
* از آنجايي که اين کاندومها فاقد لاتکس مي باشند، مي توان براي افرادي که به لاتکس حساسيت يا آلرژي دارند استفاده نمود.
* مي توان آن را با موادچرب کننده ، نرم و لغزنده ساخت
* در ايجاد حاملگي هاي بعدي مشکل ايجاد نمي کند


معايب استفاده از کاندومهاي زنانه

معايب اين کاندومها عبارتند از:
* وجود آن در هنگام مقاربت محسوس مي باشد
* گاهي اوقات قرار دادن آن در داخل مهبل مشکل مي باشد
* ممکن است در هنگام مقاربت پاره شده و نشت کند
* قيمت آن از کاندومهاي مردانه گران تر است

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:53 | مجيد ساري |

مصرف ماست برای بیماران قلبی مضر است


علی رغم اینکه ماست ماده غذایی سالم و پرارزشی محسوب می شود ولی پزشکان توصیه می کنند بیماران قلبی از ماست استفاده نکنند.

 ماست ماده غذایی سالم و پرارزشی محسوب است ولی با توجه به مقدار چربی اشباع شده در آن به بیماران قلبی توصیه می شود از ماست استفاده نکنند.

بیماران قلبی اگر بهتر است از دوغ در وعده‌های غذایی خود استفاده کنند.

پژوهشگران ضمن تاکید بر مصرف ماست در وعده های غذایی، این ماده غذایی را منبع کلسیم جهت استخوان سازی و همچنین پتاسیم به منظور تعادل فشار خون میداند و میگویند یک لیوان ماست کامل همچنین متشکل از ویتامینهای B ،C ،D و K و سرشار از ۷ درصد میلی گرم ویتامین B۱ و ۳۲ درصد میلی گرم ویتامین B۲ است.

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:47 | مجيد ساري |

پرستاران شاغل در بیمارستان ها به سبب وجود تجهیزات و محصولات بیمارستانی، بیشتر دچار آسم می شوند. 

  محققان علوم پزشكی می گویند به نظر می رسد زمان لازم برای جایگزینی تجهیزات جدید در بیمارستان ها فرا رسیده باشد.
دكتر احمد عارف و همكارانش در دانشگاه كارولینای شمالی می گویند همان طوری كه به عنوان مثال دستكش های حاوی پودر لاتكس با دستكش های جدید بدون پودر جایگزین شدند بهتر است دیگر تجهیزات بیمارستانی نیز جایگزین جدید داشته باشند تا از بروز بیماری آسم در پرستاران كاسته شود

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:42 | مجيد ساري |

باید سیگاری های ما باور کنند که اگر به مصرف سیگار ادامه دهند، نیمی از آنها نهایتاً در اثر مصرف سیگار از بین خواهند.باید باور کنند که بیماریهای قلبی عروقی، بیماری های تنفسی و سرطان ریه عاقبت بسیاری از آنها خواهد بود و در صورت ادامه دادن به مصرف سیگار به طور متوسط حدود 5/7 سال از طول عمرخود خواهند کاست. باید باور کنند که مصرف سیگار همسر و فرزندان آنهارا در معرض بیماری و مرگ زودرس قرار می دهد و حتی جنین در شکم مادر را نیز از این قاعده مستثنی نیست

تحقیقات نشان می دهد که میان مصرف سیگار و سواد ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.

نتیجه یک مطالعه که در سطح روستا صورت گرفته نشان داده میزان مصرف سیگار در افراد تحصیل کردها 12 درصد و در افراد بیسواد 60 درصد بوده است.

سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که مصرف دخانیات در آینده ای نه چندان دور تنها در افراد طبقات ضعیف و بیسواد جوامع درآید.در حال حاضر نیز در کشورهای توسعه یافته دخانیات روند کاهشی دارد در حالی که در کشورهای درحال توسعه روزبه روز به آمار مصرف دخانیات اضافه می شود و بار این معضل بهداشتی بر دیگر مشکلات حل نشده این کشورها افزوده می شود. نشان داده شده که اکثر افراد سیگاری قبل از سن 25 سال سیگاری می شوند و آگاهی نوجوانان و جوانان از عوارض شروع مصرف دخانیات و ادامه آن می تواند نقش مهمی در کنترل دخانیات در جامعه داشته باشد زیرا تا 35 سالگی شیوع مصرف دخانیات روند افزایشی و از آن به بعد سیر نزولی دارد و توجه به جوانان و پیشگیری در سطوح پایینتر منافع بیشتری را متوجه جوامع خواهد کرد.

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:34 | مجيد ساري |

 نتايج بررسي‏هاي اخير محققان دانشگاه ايالتي يووا نشان داده است که افزايش ميزان استرس و تنش در نوجوانان با افزايش نرخ ابتلا به اضافه وزن و چاقي رابطه مستقيم دارد.
دکتر بريندا لوهمن و دستيارانش اطلاعات به دست آمده از يک پژوهش شش ساله را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند و ميزان قد و وزن نوجوانان شرکت کننده در اين تحقيق را اندازه‌گيري کردند تا شاخص توده بدني آنها را محاسبه کنند.

همچنين وضعيت نامطمئن تغذيه اين نوجوانان و فاکتورهاي استرس‏زاي فردي،‌ مادري و خانوادگي آنها نيز طي مصاحبه‌هايي از آنها مشخص شد. اين تحقيق روي ۱۰۱۱ نوجوان ۱۰ تا ۱۵ سال و مادران آنها از خانواده‌هاي کم‌درآمد که ساکن بوستون، شيکاگو، سان آنتونيو و تگزاس بودند، انجام گرفت و معلوم شد ۴۷ درصد از اين نوجوانان دچار اضافه وزن و چاقي هستند اما درصد بروز چاقي در نوجواناني که تحت تاثير چهار فاکتور استرس‏زا يا بيشتر هستند ۲/۵۶ درصد افزايش پيدا مي‌کند.

شرح اين تحقيق در مجله «سلامت نوجوان» منتشر شده است.

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:21 | مجيد ساري |


تـوت فرنگی ،میوه ای با ارزش


 توت فرنگی گياهي است با نام علمي FRAGARIA VESCA  از خانواده گل سرخ ROSACACEAE كه دو نوع ساقه راست و خوابيده دارد‌. گل‌هاي آن منظم و به رنگ سفيد مي‌باشد‌.قسمت مورد استفاده خوراكي توت فرنگي در حقيقت نهنج گل آن است كه به تدريج بزرگ شده و به اصطلاح به عنوان ميوه توت فرنگي معروف است‌.

خواص تغذيه اي توت فرنگي و اثر آن در سلامتي انسان :

توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C ، فولات ، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها مي باشد كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين ، باعث افزايش سلامت قلب ، كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در كل ارتقاء سلامتي بدن شود.
همچنين داراي املاح كلسيم ، آهن و فسفر مي باشد. از مواد موثر مهم آن مي توان تانن ، موسيلاژ ، قندهاي مختلف ، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد.
توت فرنگي سرشار از ويتامين و فاقد چربي اشباع است و كالري كمي دارد. يك واحد توت فرنگي معادل ۸ عدد است كه ۵۰ كالري انرژي دارد. توت فرنگي مانند ساير توت ها مثل شاه توت ، توت سفيد، تمشك و… پاك كننده روده و مثانه است. 
تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد .
  فولات ، مقدار هموسيستئين خون را كاهش مي دهد. هموسيستئين اسيد آمينه اي است كه در مقادير زياد باعث مسدود شدن رگهاي خوني مي شود. همچنين توت فرنگي داراي مقادير بالايي از آنتي اكسيدان ها مثل الاژيك اسيد و آنتوسيانين (رنگدانه قرمز) است كه در پيشگيري از بيماري هاي قلبي موثرند.

چهارشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۸ | 15:18 | مجيد ساري |

سرطان پوست، بیماریی است که سلولهای سرطانی (بدخیم) در لایه های بیرونی پوست بوجود می‌آیند. پوست، بدن شما را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت محفوظ نگه می‌دارد. پوست همچنین آب، چربی و ویتامین D را در بدن ذخیره می‌کند. پوست دارای لایه‌های اصلی متعدد و انواع مختلفی از سلولها می‌باشد. لایه فوقانی پوست، اپیدرم نامیده می‌شود که حاوی 3 نوع سلول است:  سلولهای پهن فلس مانند روی سطح پوست که سلولهای فلسی نام دارند، سلولهای گرد که سلولهای پوست فلسی نام دارند، سلولهای گرد که سلولهای ایه نامیده می‌شوند و سلولهایی که ملانوسیت نام دارند و رنگ پوست شما را تعیین می‌کنند.

 

سلولهای پایه و سلولهای فلسی

انواع مختلفی از سرطانها در پوست شما می‌تواند ایجاد شود. عمومی ترین سرطانها، سرطان سلولهای پایه یا سرطان سلولهای فلسی است. سرطان پوست در کسانی که پوست روشن دارند و مدت زیادی در آفتاب سپری می‌کنند، شایعتر است. سرطان پوست می‌تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما در مکانهایی که بیشتر در معرض نور خورشید است مانند صورت، گردن، دستها و بازوها رایجتر است.


سرطان پوست به شکلهای گوناگونی به نظر می‌رسد عمومی ترین نشانه سرطان پوست تغییر در پوست است: مانند رشد غیر طبیعی یا ایجاد زخمی که ترمیم نمی‌شود. گاهی اوقات قلنبه‌ای کوچک ظاهر می‌شود. این قلنبه می‌تواند صاف، براق یا واکش مانند به نظر آید یا می‌تواند به رنگ قرمز قهوه‌ای باشد. سرطان پوست ممکن است به لکه پهن قرمز زبر یا فلس مانند باشد. هر درد یا کسالتی در پوست نشانه سرطان نیست ولی به محض دیدن تغیییر در پوست خود آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

 

ملانوم

ملانوم بیماریی است مربوط به پوست که در آن سلولهای سرطان (بدخیم) در سلولهای رنگ دهنده پوست (ملانوسیت) یافت می‌شود. ملانوم معمولا در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات در کودکان و سالخوردگان نیز دیده شده است. پوست، بدن را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت حفظ می‌کند. پوست از دو لایه اصلی تشکیل شده است: اپیدرم (لایه بالایی) و درمیس (لایه داخلی). ملانوسیتها در اپیدرم وجود دارند و حاوی ملانین می‌باشند که رنگ پوست را تعیین می‌کند. ملانوم گاهی اوقات به ملانوم جلدی یا ملانوم بدخیم معروف است.
ملانوم، نوع بدتری از سرطان پوست در مقایسه با سرطانهای معمولی پوست، سرطان سلول پایه یا سرطان سلولهای فلسی که در سلولها پایه یا سلولهای فلسی اپیدرم شروع می‌شوند، می‌باشد. مانند همه سرطانها، ملانوم در صورتی که در آغاز تشخیص داده شود بهتر درمان می شود. ملانوم می‌تواند به سرعت از طریق دستگاه لنفاوی یا خون در تمامی بخشهای بدن پخش شود.

 

نشانه‌های هشدار دهنده ملانوم

عمده نشانه‌های هشدار دهنده ملانوم عبارتند از: تغییر در اندازه، شکل یا یک خال، خونریزی از خال، احساس خارش، سفت شدن، ایجاد قلنبه، متورم شدن در محل خال یک احساس ناراحتی هنگام دست دادن، ملانوم همچنین می‌تواند به صورت خال جدید در بدن ایجاد شود. در مردان ملانوم بیشتر در ناحیه تنه (ناحیه از بدن بین شانه‌ها و لگن)، سر یا گردن ایجاد می‌شود ولی در زنان ملانوم بیشتر روی بازوها و پاها رخ می‌دهد. اگر این شنانه‌ها در کسی باشد بایستی به دقت توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرد. در صورتی که یک خال یا ناحیه رنگی، طبیعی به نظر نرسد، پزشک با برش ظریفی در پوست و نمونه برداری، وجود یا عدم سرطان را تشخیص خواهد داد. این عمل باید توسط پزشک صورت گیرد و نحوه صحیح انجام کار بسیار اهمیت دارد.

 

چه عواملی باعث سرطان پوست می‌شوند؟


آفتاب سوختگی و نور آفتاب

آفتاب سوختگی و اشعه ماورای بنفش به سادگی می‌تواند به پوست صدمه بزند و این صدمه می‌تواند موجب سرطان پوست شود. میزان کل تشعشع خورشید طی سالها و در معرض خورشید قرار گرفتن به میزان زیاد که موجب آفتاب سوختگی می‌شود، می‌تواند باعث سرطان شود. بیشتر مردم تا سن 18 سالگی 80% در معرض خورشید بودن سراسر عمرشان را تجربه می‌کنند. بنابراین به والدین توصیه می‌شود که از کودکان خود محافظت کنند. بونزه شدن، واکنش پوست شما به پرتو فرابنفش است. در واقع برنزه شدن واکنش محافظتی برای جلوگیری از صدمه بیشتر پوست در مقابل نور خورشید است. از سویی این واکنش، پوست شما را از سرطان محافظت نمی‌کند. بخاطر داشته باشید که سرطان پوست خیلی به کندی رخ می‌دهد. آفتاب سوختگی که در این هفته در شما ایجاد می‌شود ممکن است در 20 سال بعد یا بیشتر باعث ایجاد سرطان پوست شود.


وراثت

در صورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید. کسانی که پوست تر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند، بیشتر مستعد سرطان پوست می‌باشند.


محیط

در حال حاضر میزان پرتو فرابنفش در مقایسه با 50 تا 100 سال گذشته بیشتر است و علت آن کاهش لایه ازون (سوراخ شدن لایه ازون (در جو زمین می‌باشد. هر چند لایه ازون کمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر می‌شود. سایر عوامل موثر عبارتند از: ارتقاع، عرض جغرافیایی و پوشش ابر. هر چه ارتفاع افزایش می‌یابد، پرتو فرابنفش قویتر می‌شود. در عرض جغرافیایی بالاتر، جو نازکتر نمی‌تواند پرتو فرابنفش را به اندازه‌ای که سطح دریا، تصفیه می‌شود، کاهش دهد. در خط استوا تشعشع خورشید قویتر است.

در قطب جنوب، شیلی و نیوزلند (زلاندنو) میزان پرتوفرابنفش بویژه در فصل بهار به علت سوراخ شدن لایه ازون در نیمکره جنوبی خیلی بیشتر از میزان طبیعی است، عاملی که بطور واقعی پرتو فرابنفش را کاهش می‌دهد، پوشش ابر است. آب و هوای مرطوب با پوشش منظم ابر، ممکن است به میزانی کمتر از 50 درصد دارای پرتو فرابنفش باشد. میزان واقعی پرتو تحت تاثیر چگالی ابرها است. اندازه گیریهای لایه اوزن در خطر استوا در سپتامبر 1995، موجود می‌باشد. گزارشهای سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که در سال جاری سرعت کاهش لایه ازون بیشتر از آنچه که انتظار می‌رفت، بوده است. و منطقه‌ای به وسعتی بیش از اروپا، بطور مشخص میزان بیشتری از پرتوفرابنفش را دریافت کرده است.

 

چگونه می‌توان خطر سرطان پوست را کاهش داد؟


آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطر سرطان را به میزان 50 درصد افزایش دهد. اثر پرتوفرابنفش روی پوست شما بستگی به شدت پرتو و طول مدت در معرض قرار گرفتن آن دارد. نحوه واکنش پوست شما به میزان پرتو تابیده شده به زمینه ژنتیکی تان بستگی دارد. از سویی اگر شما بندرت دچار آفتاب سوختگی می‌شوید مناطق حساس مانند لبهایتان، بینی و کف دستهایتان را باید محافظت کنید.

  از طرف انجمن پوست شناسی در مورد سرطان پوست توصیه‌های زیر ارائه شده است که برای کاهش خطر سرطان پوستبه کار ببندید.

·         خود را در معرض تابش نور خورشید بویژه در اواسط روز و بین ساعات 10 صبح و 3 بعد از ظهر کمتر قرار دهید.

·         کرمهای ضد آفتاب حداقل با 15-SPF یا بیشتر را در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید می‌باشد، به کار ببرید.

·         کرمهای ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار حتی در روزهای ابری به کار ببرید. پس از شنا کردن یا عرق کردن، کرم را مجددا استفاده کنید.

·         از لباسهایی استفاده کنید که تمام بدن شما را بپوشانید و روی صورت شما سایه ایجاد کنید. (کلاه‌های لبه‌دار هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه می‌افکند.)

·         از کودکان خود مراقبت کنید. از در معرض قرار گرفتن آنها در نور خورشید بویژه زمانی که شدت دارد (بین ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر) خودداری کنید. در ضمن کرمهای ضو آفتاب در کودکان 6 ماهه و بالاتر استفاده کنید. از مصرف کرمهای ضد آفتاب برای کودکان کمتر از 6 ماه جددا خودداری کنید. از در معرض قرار گرفتن کودک کمتر از 6 ماه در نور خورشید جددا باید خودداری کنید.
سه شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۸ | 16:52 | مجيد ساري |
        

با بهبود رژیم غذایی و کنترل وزن، فعالیت بدنی و عدم استفاده از سیگار می توان از بروز سرطان پیشگیری کرد.

سه شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۸ | 16:15 | مجيد ساري |

اهميت

در هر ثانيه يك نفر به بيماري سالك مبتلا مي‌شود.

اين بيماري در 82 كشور جهان آندميك است و در حال حاضر 10 ميليون نفر در دنيا از اين بيماري رنج مي‌برند.

-          بيماري سالك يك بلاي قديمي است كه به عنوان يك بيماري مهم در حال گسترش مطرح مي‌باشد.

-     اين بيماري به دليل اينكه مرگ و مير ندارد به فراموشي سپرده شده است و همين مسئله باعث شده يك مشكل بزرگ بهداشت عمومي ايجاد نمايد.

-          عوامل محيطي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي در افزايش تعداد موارد بيماري مؤثر است.

-          ضايعات بدشكل، ناتواني و عوارض اجتماعي و روحي و رواني از پيامدهاي ناگوار بيماري مي‌باشد.

 

اپيدميولوژي

سالك از طريق گزش پشه خاكي آلوده منتقل مي‌شود.

پشه خاكي‌ها حشرات خونخوار هستند كه در شرايط محيطي ناسالم در شكاف‌ها و لانه جوندگان توليد مثل مي‌كنند.

پشه خاكي‌ها از طريق گزش حيواناتي كه آلوده به انگل ليشمانيا هستند، آلوده مي‌شود.

 

پستانداران آلوده به عنوان مخزن بيماري شامل:

-          جوندگان (سيكل زئونوتيك: انتقال از حيوان به انسان)

-          انسان‌ها (سيكل آنتروپونتيك: انتقال از انسان به انسان)

 

سالانه بالغ بر يك ميليون نفر به بيماري سالك مبتلا مي‌شوند و همه‌گيري‌هاي بيماري شايع است.

اين بيماري از نظر اپيدميولوژيكي ناپايدار است و تغييرات قابل توجه و غيرقابل پيش‌بيني در موارد بيماري در تعداد بيماران اتفاق مي‌افتد.

دليل اصلي گسترش بيماري به مناطق غيرآلوده، جابجايي جمعيت به دليل نا امني و .... مي‌باشد.    

قيمت دارو براي هر بيمار بيشتر از 85 دلار در دنيا مي‌باشد.

85% از بمياران از اشكال بدون عارضه سالك رنج مي‌برند.

15% از بيماران، به اشكال شديد سالك مبتلا هستند و درمان‌هاي مكرر و طولاني احتمالاً غيرموثر مي‌باشند.

 

كنترل

 براي قطع انتقال بيماري به انسان استفاده از پشه بند آغشته به حشره‌كش مؤثر است.

شخم زدن زمين و لانه جوندگان راه مناسبي براي كنترل انتقال بيماري از حيوان به انسان مي‌باشد.

 

خاورميانه – مغرب

-     در كشورهاي خاورميانه و مغرب – عليرغم اينكه بسياري از بيماران گزارش نمي‌شوند، سالانه بالغ بر 350000 نفر به سالك مبتلا شده و اين روند در بسياري از كشورها در حال افزايش است.

-     وضعيت فعلي بيماري روشن نيست زيرا اطلاعات آماري صحيح در دسترس نمي‌باشد، سازمان جهاني بهداشت پيش‌بيني مي‌كند كه، بار بيماري در اين ناحيه نشان دهنده بيش از 90% از بار جهاني سالك است.

-     سالك در دستور كار برنامه‌هاي بهداشتي بسياري از كشروهاي آندميك قرار ندارد. به همين علت سازمان جهاني بهداشت براي كنترل بيماري در اين مناطق پيش قدم شده است.

 

استراتژي

اهداف اوليه سازمان جهاني بهداشت، كاهش بار بيماري سالك از طريق ادغام اين بيماري مي‌باشد.

برقراري يك نظام هماهنگ شامل: 

-          پشتيباني مالي و فني.

-          تبادل اطلاعات و نكات علمي.

-          هماهنگ‌سازي اقدامات كنترلي.

-          آموزش و بالا بردن توانايي‌ها.

-          دسترسي به دارو و اقدامات درماني.

-          كنترل كيفيت.

-          همكاري‌هاي ناحيه‌اي.

 

كسب حمايت بيشتر براي:

-          تدوين سياست‌ها.

-          دسترسي به منابع.

-          همكاري بين بخشي.

-          حمايت جامعه.

-          هماهنگي با كشورهاي همسايه.

 

پيشنهادات

سياست‌ها:

-          قرار دادن بيماري سالك در ليست بيماري‌هاي قابل گزارش در كشورها.

-          ارتقاء همكاري بين‌بخشي خصوصي و دولتي براي كنترل سالك.

-          تقويت هماهنگي بين‌بخشي ومشاركت جامعه.

-          جذب منابع مالي و نيروي انساني درتمام سطوح نظام بهداشتي.

 

اپيدميولوژي:

-          تشخيص عوامل محيطي، سياسي، جمعيتي، اجتماعي و اقتصادي و ساير عوامل مؤثر در انتقال بيماري براي انجام اقدامات لازم.

-          تقويت و حمايت برنامه‌هاي كنترل بيماري شامل شبكه‌هاي آزمايشگاهي.

 

تشخيص و درمان بيماران:

-          ترويج و گسترش پژوهش‌هاي باليني و اپيدميولوژيكي.

-          اطمينان از در دسترس بودن داروهاي آزمايش شده جديد كه به راحتي بتوان آن را بكار برد.

 

پيشگيري (كنترل ناقل و مخزن):

-          ارتقاء روش‌هاي كنترلي مخازن و ناقلين.

-          اجراء يك برنامه ادغام شده كنترل ناقلين.

 

نتايج قابل انتظار

سياست‌ها:

تهيه راهنماي كشوري و شاخص‌ها باري هدايت برنامه‌هاي كنترل سالك.

برقرار كردن نظام مراقبت حساس و كاربردي و هماهنگ شدن اطلاعات آماري در بين كشورها.

 

اپيدميولوژي:

 تهيه نقشه از مناطق آندميك براي مداخله آسان و پيش‌بيني اپيدمي‌ها.

برقرار كردن شبكه اطلاعاتي سالك براي تبادل داده‌ها در نظام بهداشتي، پيگيري، نظارت، ارزيابي و ارزشيابي برنامه‌ها.

 

تشخيص و درمان موارد:

استاندارد كردن و بهينه ساختن پروتكل‌هاي تشخيص و درمان براساس شواهد در دسترس، ارزيابي عوارض و تأثير مقاومت داروها.

 

پيشگيري (كنترل ناقل و مخزني):

-          پذيرفتن ادغام برنامه كنترل ناقلين به وسيله گسترش استفاده از پشه‌بندهاي آغشته به حشره‌كش.

-          اصلاح عوامل محيطي مؤثر در مناطق پرجميعت كه خطر انتقال بيماري از انسان به انسان وجود دارد.

-          ممانعت از اسكان افراد در كانون‌هايي كه خطر انتقال بيماري از حيوان به انسان وجود دارد.

-          آموزش حشره‌شناسان، جانورشناسان و محيط شناسان.

 

زنان بهبود يافته از سالك مي‌توانند بدون هيچگونه عوارض رواني و اجتماعي مرتبط با بيماري به راحتي زندگي كنند.

 

یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ | 17:15 | مجيد ساري |


بيشتر از نيمي از نوزادان پس از بدنيا آمدن دچار درجاتي از زردي مي شوند. اين زردي در پوست و سفيدي چشم معمولاً در طي هفته اول تولد پيدا شده و شكل و رنگ خاصي به نوزاد مي دهد. اين حالت را زردي نوزادان ناميده اند. در بسياري از موارد اين زردي طبيعي بوده و پس از چند روز از بين مي رود و نشان دهنده بيماري مهمي نمي باشد. علت زردي در نوزادان افزايش يك ماده رنگي زرد مايل به سبز بنام بيلي روبين در خون مي باشد. اين ماده رنگي بعلت تخريب طبيعي گلبول هاي قرمز در بدن ايجاد شده و كبد اين ماده را از خون برداشت كرده و پس از تغييراتي درآن، اين ماده توسط كليه ها و با ادراردفع شده و قسمتي از آن نيز از راه صفرا با مدفوع دفع مي شود. اگر كبد قدرت برداشت و تغيير شكل اين ماده رنگي را نداشته باشد يا از توانايي كبد كاسته شده باشد، ميزان اين ماده رنگي زرد در خون افزايش پيدا كرده و در تمامي نسج هاي بدن وارد و رنگ اين نسوج (مثل پوست و سفيدي چشم) زرد مي شود.

نوزادي كه زردي دارد چنانچه با شير مادر تغذيه شود، امكان دارد كه زردي اش بيشتر شود، اگر نوزاد يك بيماري زمينه اي داشته باشد، امكان دارد كه زردي ايجاد شده شديدتر پيدا شود. بطور مثال اگر مادري گروه RH خوني منفي داشته باشد و گروه خوني همسرش RH مثبت باشد، امكان دارد كه جنين گروه خوني RH مثبت پيدا كند و اين مغايرت گروه خوني جنين و مادر معمولاً در فرزند دوم به علت وجود مواد ضد RH در خون مادر، مي تواند موجب خراب شدن سريع گلبول هاي قرمز جنين شده و جنين فوت شود و در صورتي كه فوت جنين ايجاد نشود، نوزاد با زردي بسيار شديد (بعلت تخريب گلبولهاي قرمز و ايجاده ماده بيلي روبين بمقدار زياد) دنيا بيايد. همين حالت ممكنست در ناسازگاري گروه هاي خوني ABO بين مادر و جنين نيز ايجاد شود.

از موارد ديگر ايجاد زردي در نوزاد، عفونت هاي جنين در رحم مي باشد، خيلي از عفونت ها از جفت عبور نكرده و به جنين نمي رسند ولي بعضي ميكروب ها و ويروس ها قابليت عبور از جفت را داشته و در جنين باعث عفونتي مي شوند كه علاوه بر ضايعات متعدد، تخريب گلبولي نيز ايجاد مي كنند.

كبد نوزاد پس از بدنيا آمدن، معمولاً بطور طبيعي نارسا بوده و توانايي برداشت كامل بيلي روبين ايجاد شده را ندارد و پس از چند روز، فعاليت كبد نرمال مي شود و بدنبال آن، زردي از بين ميرود. در موارد بسيار نادري، مجاري صفراوي در جنين ساخته نشده و بنابر اين صفرا كه حاوي بيلي روبين است از كبد نمي تواند خارج شود و در نتيجه نوزاد دچار زردي بسيار شديدي مي شود.

در بيشتر نوزاداني كه به موقع دنيا آمده اند و زردي دارند،‌ پوست و سفيدي چشم نوزاد زرد رنگ است و علامت ديگري وجود ندارد ولي اگر ميزان بيلي روبين خون از مقدار خاصي بيشتر شود خواب آلودگي و بي اشتهايي پيدا مي شود. چنانچه ميزان زردي از حد معيني بيشتر شده و مدت زماني طول بكشد، نوزاد دچار صدمات مغزي و شنوايي مي شود. اگر مجاري صفراوي نوزاد ساخته نشده باشد و درمان دير انجام شود، نوزاد فوت خواهد كرد.

تشخيص چگونه است؟

ابتدا از نوزاد نمونه خون گرفته شده و ميزان بيلي روبين آن مشخص مي شود (در حال حاضر در بعضي از آزمايشگاه ها وسايلي وجود دارد كه بدون خونگيري واز روي رنگ نرمه گوش نوزاد ميزان بيلي روبين خون را مشخص مي كنند). قدم دوم بررسي بيمار از نظر وجود بيماريهاي زمينه اي مي باشد.

بسياري از نوزادان با زردي خفيف احتياج به هيچ درماني ندارند، اگر ميزان بيلي روبين بالا باشد، از نور درماني استفاده مي شود. بعضي لامپها (مخصوصاً لامپ هاي فلورسنت) مقدار زيادي اشعه ماوراء بنفش ايجاد مي كنند، اشعه ماوراء بنفش پس از بر خورد با پوست نوزاد باعث تبديل بيلي روبين به يك ماده بي ضرر مي شود. در موقع نور درماني بايد چشم هاي نوزاد پوشيده شود، زيرا اين اشعه براي چشم ايجاد عارضه ميكند. اگر علت زردي مغايرت RH خون مادر يا بچه باشد و يا ميزان بيلي روبين رو به افزايش باشد، تعويض خون نوزاد انجام مي شود. در موارد نادري كه مجاري صفراوي نوزاد ساخته نشده باشد بايد در همان روزهاي اول زردي، عمل جراحي انجام شود.

چنانچه زردي زياد نباشد، خوراندن شير كمكي به مقدار زياد باعث افزايش دفع بيلي روبين از راه مدفوع شده و زردي كمتر مي شود.

معمولاً زردي هايي كه شديد نيستند و به مدت طولاني باقي نمي مانند (در همان هفته اول پيدا شده و از بين مي روند) عارضه اي در نوزاد ايجاد نمي كنند. با زردي هاي شديد و طولاني مدت نوزاد دچار كاهش شنوايي يا كري كامل شده و امكان صدمات مغزي شديد و عقب ماندگي ذهني وجود دارد.

بعضي داروها مي توانند با فعال كردن كار كبد نوزاد باعث برداشت بيشتر بيلي روبين توسط كبد شده و مي تواند زردي را كاهش دهند كه در صورت لزوم توسط پزشك تجويز خواهد شد.

مصرف بعضي از داروها مخصوصاً كوتريموكسازول توسط خانم باردار در آخرين روزهاي حاملگي مي تواند روي كبد جنين اثر گذاشته و پس از به دنيا آمدن نوزاد باعث زردي شديد شود.


یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ | 17:11 | مجيد ساري |
کارگاه یکروزه "کاربرد روشهای میکروبیولوژی در تحقیقات اتنوفارماکولوژی" این کارگاه در چند سرفصل شامل:

Microplate dilution method.۱
۲.serial dilution method
3.disc difution method
4.microbruth dilution method
5.تهیه سوسپانسیون استاندارد میکروبی

این کارگاه دارای امتیاز بازآموزی می باشد و در پایان دوره برای  شرکت کنندگان گواهی صادر می گردد

تاریخ برگزاری:۱۵ مردادماه ۱۳۸۸

مکان:دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

مدرس:محمود بهمنی،عضو باشگاه پژوهشگران جوان و دانشجوی سال ششم دکتری دامپزشکی

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۸۸۴۳۷۹۹۶ به نام محمود بهمنی تماس حاصل فرمائید

یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ | 16:51 | مجيد ساري |
یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ | 16:47 | مجيد ساري |

مقدمه

جای توضیح و تفصیل کامل در مورد تعریف موضوع و بیان  نقایص مطالعات قبلی نمی باشد.

باید: ضرورت پژوهش حاضر  و هدف مطالعه را بیان نماید.

 در برخی از مجلات: به جای مقدمه  نوشته می شود ”زمینه وهدف“ و یا فقط به هدف اکتفا می شود.

مثال

عنوان: تعیین اثر آموزش تعذیه تکمیلی توسط پزشک بر وزن اطفال 6 تا 24 ماهه دارای اختلال رشد

مقدمه. تغذیه مناسب در رشد و تکامل طبیعی کودکان نقش مهمی دارد. با عنایت به اینکه بیشترین رشد مغزی کودک در سال های اول  زندگی است اهمیت تغذیه مناسب در شد کودک یادگیری و کارایی کودکان غیرقابل انکار است. در کشور ما نیز اختلال رشد ناشی از مشکلات تغذیه ای از شیوع فراوانی برخوردار است. در حال حاضر آموزش تغذیه توسط مراقبین سطوح اولیه در مراکز بهداشتی صورت می گیرد و پزشکان کمترین نقش را در این اموزش دارند. لذا در این مطالعه بر ان شدیم اثر اموزش تغذیه تکمیلی توسط پزشک را بر وزن کودکان دارای اختلال رشد مورد بررسی قرار دهیم.

روش بررسی

ذکر موارد ضروری و تعیین کننده در مورد:

 نوع مطالعه، تعداد افراد و جامعه مورد مطالعه، زمان و مکان انجام پژوهش ضروری است

روش نمونه گیری، روش های آماری، رعایت اخلاق پژوهش،

 امکانات و تجهیزات مورد استفاده، نحوه اجرای پژوهش

مثال

عنوان: تعیین قد، وزن و شاخص توده بدنی در دختران 6- 17 ساله و پسران 6- 15 ساله مدارس تهران

روش بررسی. مطالعه حاضر مطالعه مقطعی است که در فاصله سال های ... روی 1512 پسر  6 تا 15 ساله و 1412 دختر 6 تا 17 ساله مدرسه رو در شهر تهران انجام یافته است. نحوه نمونه گیری به روش چند مرحله ای  احتمالی بوده است و معیار سالم بودن نداشتن سابقه بیماری های شناخته شده و ... بود. بیماران توسط یک پزشک معاینه شدند و قد و وزن و سن دقیق انها تعیین شد. برای انالیز نتایج روش LMS که توسط cole ابداع شده است مورد استفاده گرفت. برای مقایسه میانگین مقادیر نمره انحراف معیار نمونه ها از  تست امار ... استفاده شد.

نتایج

در کوتاه ترین حالت ممکن نتایج اصلی و مهم مطالعه ذکر شود

 از ذکر نتایج  توصیفی و تحلیلی نه چندان تاثیر گذار و  حاشیه ای اجتناب شود

با ذکر نتایج اصلی  و مهم و نیز جدید مطالعه توجه داوران و خوانندگان مقاله را به پژوهش انجام شده جلب نمایید

 با زبان  کاملا علمی صورت گیرد  و با رعایت استانداردهای اماری؛ P-value ، خطر نسبی، فاصله اطمینان، ضرایب همبستگی 

 وجود یا عدم وجود ارتباط و یا شدت ارتباط

نتیجه گیری

تنها به ذکر نتیجه گیری نهایی پژوهش اکتفا نمایید

 در چند جمله و مختصر  نتیجه نهایی و تفسیر حاصل از بررسی نتایج خود با مطالعات دیگران را ذکر نمایید

در اکثر  مجلات از ”نتیجه گیری“  به  جای ”بحث“ استفاده می شود.

 

نکته : از ذکر مجدد اعداد و ارقام  نتایج اصلی در این قسمت  پرهیز نمایید

بیان جملاتی وزین و منطقی در خصوص اهمیت بالینی نتایج کسب شده از پژوهش و ذکر  جنبه های مهم این یافته ها

 مثال:

نتیجه گیری: بر اساس این مطالعه ، بقا کلیه پیوندی در بیمارانی که اختلالات دستگاه ادراری تحتانی دارند تفاوت بارزی با بیمارانی که فاقد این آنومالی هستند ندارند.

نکته:  ذکر پیشنهاد انجام مطالعات بعدی و نیز اشاره به نواقص مطالعه انجام شده در  نتیجه گیری چکیده جایی ندارد

 آنچه که مهم است  توجه به ساختار مجله یا کنگره در ارسال مقاله است.

واژگان کلیدی

باید کلمات مهم و کلیدی آن پژوهش باشد

به دستیابی اسان مقاله از بانک های اطلاعاتی منجر شود

از سر عنوان های موضوعی پزشکی Mesh  انتخاب می شود

3 تا 10 عدد

می توان از کلمات موجود در عنوان باشد  یا بدون استفاده از لغات موجود در عنوان

 مثال:  تعیین قد و وزن و شاخص توده بدنی در دختران 6-17 ساله  و پسران 6-15 ساله  مدارس تهران

کلید واژه ها: قد، وزن، شاخص توده بدنی، منحنی رشد

به تک زبانی بودن کلید واژه توجه شود

 مثال: تعیین ارتباط کشیدن قلیان با تغییرات ایجاد شده در شاخص های اسپیرومتری در افراد با شکایات تنفسی مراجعه کننده به بیمارستان های  حضرت رسول اکرم  و شهدای هفتم تیر  شهر تهران

 

قلیان

 سیگار

 اسپیرومتری

حجم بازدمی تحت فشار در ثانیه اول

 

اسپیرومتری فارسی نوشته شده است

از  عبارت ” حجم بازدمی تحت فشار در ثانیه اول“ به  جای FEV1 استفاده شده است

قلیان

سیگار

اسپیرومتری

حجم بازدمی تحت فشار در ثانیه اول

 اسپیرومتری فارسی نوشته شده است

از  عبارت ” حجم بازدمی تحت فشار در ثانیه اول“ به  جای FEV1 استفاده شده است

عنوان: سن بلوغ در دختران و پسران تهرانی

کلید واژه ها: بلوغ جنسی، پوبارک، تلارک، منارک

چکیده های غیر ساختاری

قسمت های مختلف با تیتر جداگانه مشخص نشده اند

 اما

 باید در هنگام نوشتن این چکیده ها  همان بخش ها و قسمتهای چکیده ساختاری وجود داشته باشد

 در چکیده های غیرساختاری کلید واژه ها با تیتری جداگانه در انتهای چکیده آورده می شود

هر قسمت از چکیده باید معرف بخش نظیر خود در متن کامل مقاله باشد


 بخشی از کارگاه  مقاله نویسی فارسی، نگارش چکیده و کلید واژه ، دهم خرداد  1388 دانشگاه علوم پزشکی گلستان

منبع : چهرئی علی و همکاران، اصول پایه نگارش مقالات علوم پزشکی . بهار 1386. انتشارات پژواک علم آریا

منبع: وبلاگ دانش پرستاری

یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ | 16:42 | مجيد ساري |

هیچ کاری بدون اراده بزرگ میسر نشده است(بالزاک)

تا زمانی که دست ازتلاش بر نداشته ای بازنده محسوب نمی شوی (مالک دیتکا)

وقتی خواسته وارزویی نباشد هیچ راهی وجود ندارد (جورج برناد شاو)چهارشنبه ششم خرداد ۱۳۸۸ | 14:2 | مجيد ساري |هويج خرد شده به دليل آزادسازي بيشتر کاروتنوئيدها، جذب سريع‌تري نسبت به هويج خرد نشده دارد و لذا جهت مصرف مناسب‌تر است.

دکتر مسعود کيمياگر متخصص تغذيه  واحد علوم پزشکي ايران، با اشاره به مطلب فوق گفت: هويج ماده‌اي سرشار از کاروتنوئيدهاست که مهمترين آن بتاکاروتن است. اين ماده غذايي در داخل سلول‌هاي هويج موجود است و براي دسترسي آسان‌تر به بتاکاروتن‌ها مي‌توان از هويج پخته و خرد شده، استفاده كرد.

وي درباره خواص هويج گفت: هويج به دليل دارا بودن کاروتنوئيدهاي فراوان که قابليت تبديل به ويتامين A را دارند، منبع غني از اين ويتامين بوده و در جلوگيري از سرطان بسيار موثر است. همچنين کاروتنوئيدها سبب تقويت ارتباط بين سلولي شده و علاوه بر کاروتنوئيد، داراي مواد قندي، فيبر و اسيد فوليک نيز هست.

اين متخصص تغذيه درباره نحوه مصرف هويج اظهار كرد: بهتر است هويج در کنار چربي‌هايي از قبيل شير، پنير، کره، خامه و روغن به مقدار روزانه 100 تا 200 گرم مصرف شود. همچنين توصيه مي‌شود پوست هويج به دليل تماس مستقيم با خاک و احتمال ايجاد بيماري گرفته شود.

وي در ادامه پيرامون مصرف بيش از حد هويج گفت: مضرات ناشي از مصرف هويج نادر است اما در صورت مصرف بيش از اندازه سبب رسوب مواد رنگي زردرنگ در زير پوست شده و ايجاد زردي مي‌کند که البته اين زردي با يرقان متفاوت است.

کيمياگر در پايان درباره نحوه نگهداري هويج توصيه کرد: بهتر است ساقه سبز هويج تا زمان مصرف جدا نشود و در مکان خنک و مرطوب نگهداري شود. همچنين جهت استفاده طولاني مدت مي‌توان هويج را در کيسه سوراخ دار به مدت دو ماه در فريزر نگهداري كرد.

سه شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۸ | 13:23 | مجيد ساري |

فاموتيدين براي مهار تشرح اسيدمعده براي پيشگيري و درمان زخم هاي معده و دوازدهه و نيز بيماري پس زنش معده ـ مري تجويز مي شود. فاموتيدين يك مسدودكننده گيرنده H۲ (هيستاميني نوع دو) است .
چگونگي مصرف
فاموتيدين را مي توان با يا بدون غذا با شكم خالي مصرف كرد. معمولاً روزي يك يا دو نوبت تجويز مي شود. مقدار تجويزي بسته به شكل هاي دارويي (كه قدرت هاي متفاوتي دارند) و علت مصرف فرق مي كند.

هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. درمان با فاموتيدين معمولاً حدود ۸ هفته ادامه مي يابد، اگرچه علايم شما ممكن است پس از يك يا دو هفته رفع شود. حتي در صورت احساس بهبودي نيز مصرف دارو را دامه دهيد. در هفته اول يا دوم اگر بازهم احساس درد داشتيد، مي توانيد از آنتي اسيدها استفاده كنيد، البته مشروط به اينكه حداقل يك ساعت بين نوبت دارويي و مصرف آنتي اسيد فاصله باشد.

اگر دردتان مجدداً عود كرد پزشكتان را مطلع سازيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدي فرا رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير فاموتيدين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: بثورات جلدي ، خس خس سينه ، تنگي نفس ، احساس فشار در قفسه سينه ، گيجي ، ضربان قلب تند يا كند، گلودرد كبودي يا خونريزي غيرعادي . علايم زير ممكن است رخ دهند ولي فقط در صورت ايجاد مشكل بايد گزارش شوند: يبوست ، اسهال ، سرگيحه ، خواب آلودگي ، تهوع يا استفراغ كاهش ميل جنسي ، يا تورم پستان ها
موارد احتياط
در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف فاموتيدين ، پزشكتان را مطلع سازيد:
حساسيت به رانيتيدين ، سايمتيدين ، فاموتيدين ، يا نيزاتيدين
بارداري يا شيردهي
مصرف داروهاي ديگر، به ويژه كتوكونازول (يك داروي ضد قارچ )، داروهاي ضد ديابت (داروهايي كه قند خون را پايين مي آورند)، ضد انعقادهاي خوراكي (رقيق كننده هاي خون )، داروهاي قلبي يا پرفشاري خون (نيفديپين ، متوپرولول ، پروكايناميد)، فني توئين (يك داروي ضد صرع )، يا الكل
سابقه يا ابتلا به بيماري كبدي يا كليوي
هنگام مصرف فاموتيدين توصيه مي شود
به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بتواند بهبودتان را زير نظر داشته باشد.

از پزشكتان در مورد خوراكي هايي كه بايد در برنامه غذايي تان محدود شود راهنمايي بخواهيد. مثلاً نوشابه هاي گازدار، قهوه ، آسپيرين و محصولات تهيه شده از مركبات ممكن است براي معده شما مضر باشند.

فاموتيدين ممكن است با آزمون هاي پوستي يا آزمون هاي اندازه گيري اسيد معده تداخل ايجاد كند. دراين مورد با پزشكتان مشورت كنيد.

فاموتيدين را دور از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط فاموتيدين فاسد مي شود).

فاموتيدين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت بريزيد.

هنگام مصرف فاموتيدين نبايد الكل بنوشيد.

سيگار بكشيد. سيگار تأثير اين دارو را كاهش مي دهد.

سيگار را ترك كنيد يا حداقل بعد از آخرين نوبت مصرف فاموتيدين تا پايان روز سيگار نكشيد.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 11:9 | مجيد ساري |

امید به زندگی را می‌توان به طور ساده ، میزان متوسط سالهایی که انتظار می‌رود یک فرد در یک کشور به آن عمر برسد ، تعریف کرد.

امید به زندگی بر اساس سازمان بهداشت جهاني

افزایش امید به زندگی زنان در سرتاسر دنیا :
مطالعات اخیر نشان می‌دهد زنان در سرتاسر جهان بیشتر از مردان عمر می‌کنند. گزارشات منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۲ حاکی از آن بود که امید به زندگی مردان تنها در ۶ کشور بیشتر از زنان بوده است.
مطالعات اخیر به اثبات رساند در حال حاضر در سرتاسر جهان زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند، علت این امر مرگ کمتر دختران در هنگام تولد اعلام شده است. همچنین افزایش آمار مردان سیگاری از دیگر عوامل بالا رفتن امید به زندگی زنان است. دانشمندان معتقدند پیشرفت‌های گسترده‌ای که در زمینه علم و فناوری پزشکی صورت گرفته می‌تواند عامل اصلی کاهش مرگ و میر نوزادان در هنگام تولد باشد.
سن امید به زندگی در اوایل انقلاب حدود ۵۷ سال بود که طبق بررسی های صورت گرفته این شاخص در سطح کشور به ۷۲ سال افزایش یافته است .

سازمان بهداشت جهاني اعلام كرد كه ميانگين “اميد به زندگي” در ژاپن در سال ‪ ۲۰۰۴‬ميلادي ‪ ۸۲‬سال بوده است كه بالاترين حد در جهان شمرده مي‌شود.
براساس گزارش تندرستي سال ‪ ۲۰۰۶‬ميلادي سازمان بهداشت جهاني ، در نقطه مقابل ژاپن ، اميد به زندگي در كشور زيمبابوه در حد ‪ ۳۶‬سال است كه در پايين‌ترين سطح در ميان ‪ ۱۹۲‬كشور عضو اين سازمان قرار دارد.
گزارش سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد كه اميد به زندگي از بدو تولد در كشورهاي موناكو و سن مارينو نيز نزديك به ژاپن است.
براساس اين گزارش، ميانگين اميد به زندگي در نزد زنان ژاپني ‪ ۸۶‬سال است كه بالاترين حد در ميان كشورهاي جهان شمرده مي‌شود.
اين گزارش حاكي است كه اميد به زندگي در ميان مردان ژاپني ‪ ۷۹‬سال است كه بدين ترتيب ژاپن از اين حيث پس از كشورهاي ايسلند و سن مارينو قرار دارد.
در سال ‪ ۲۰۰۴‬ميلادي اميد به زندگي از بدو تولد در ‪ ۱۶‬كشور جهان بالاي ‪ ۸۰‬سال بوده است كه نسبت به سال ‪ ۲۰۰۴‬ميلادي سه كشور افزايش نشان مي‌دهد.
در همين سال اميد به زندگي در كشور افغانستان و ‪۲۶‬ كشور افريقايي به كمتر از ‪ ۵۰‬سال رسيده است.

يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون، جمعيت جوانان بين ۱۵ تا ۲۴ سال 
بر اساس گزارش «جوانان جهان ۲۰۰۷»، يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون جوان بين سنين ۱۵ تا ۲۴ سال در حال حاضر در جهان زندگي مي‌كنند كه ۱۸ درصد از جمعيت جهان را تشكيل داده و از تحصيل‌كرده‌ترين نسل جوان در تاريخ هستند كه منبع عالي براي توسعه ملي به شمار مي‌روند.
اين گزارش كه هر ۲ سال يك‌بار به وسيله اداره امور اقتصادي و اجتماعي ملل متحد انتشار مي‌يابد، بر چالش‌هايي درباره توسعه جوانان در مناطق جهان شامل آسيا، آمريكاي لاتين، منطقه جنوب صحراي آفريقا، خاورميانه، شمال آفريقا، كشورهاي جزيره‌اي كوچك در حال توسعه و كشورهاي داراي اقتصاد در حال انتقال به اقتصاد بازار آزاد متمركز است.
موضوع گزارش امسال كه امروز در مقر سازمان ملل در نيويورك منتشر شد، «انتقال جوانان به بزرگسالي، پيشرفت و چالش‌ها» است.
۱۰ سال پس از اين كه مجمع عمومي سازمان ملل بر اين امر تأكيد كرد كه كشورها بايد براي جوانان خود فرصت‌هاي آموزشي، دستيابي به مهارت و مشاركت كامل در تمامي جنبه‌هاي اجتماع ارائه دهند،  اما هنوز  و   بر اساس اين گزارش، توسعه جوانان در بسياري از كشورهاي مناطق جهان با تداوم مانع‌هايي در سطوح بين‌المللي، ملي و محلي روبه‌روست.
اين گزارش از سياستگذاران مي‌خواهد، بر توانايي‌هاي جوانان از راه سرمايه‌گذاري بيشتر در مواردي مانند آموزش، سلامت و مهارت، همچنين ارائه و حمايت از فرصت‌ها براي جوانان در مشاركت در توسعه به‌عنوان يك اولويت، تمركز كنند.

آمار سازمان جهاني بهداشت در مورد ایران چه مي‌گويد
اما بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني از ارزيابي كيفي نظام سلامت ايران، شاخص اميد به زندگي در مردان ايراني ۶۷ سال است و در زنان ۷۱ سال است.
بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت كه بر مبناي اطلاعات سال ۲۰۰۵ ميلادي منتشر شده است، احتمال مرگ براي گروه مردان در سنين ۱۵ تا ۶۰ سالگي ۱۸۰ در هزار نفر جمعيت در سال است و همين شاخص براي زنان در اين مقطع سني۱۱۲ در هزار نفر جمعيت است.
بر اساس اين گزارش ميزان مرگ و مير كودكان زير ۵ سال در ايران هم ۳۶ مرگ در هر هزار نفر جمعيت و همين شاخص براي اطفال ۳۱ مرگ در هزار نفر جمعيت برآورد شده است.
در همين گزارش اشاره شده است كه ميزان مرگ و مير نوزادان در ايران در سال ۲۰۰۴ معادل ۱۹ در هزار تولد زنده و ميزان مرگ و مير مادران نيز در همين سال ۷۶ در هر هزار تولد زنده است.
سازمان بهداشت جهاني در اين گزارش همچنين اعلام كرده است كه با وجود شيوع بيماري ايدز در ايران به ميزان ۱۳۳نفر در هر ۱۰۰هزار نفر جمعيت، ميزان مرگ و مير ناشي از ايدز در ايران ۲ نفر به ازاي هر ۱۰۰ هزار نفر جمعيت در سال است، همچنانكه ميزان مرگ و مير ناشي از سل در ايران ۲.۷ نفر به ازاي هر ۱۰۰ هزار نفر جمعيت برآورد شده است.
در اين گزارش، ميزان مرگ و مير وابسته به سن براي بيماريهاي غير واگير در ايران ۷۴۲ نفر، ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلب و عروق وابسته به سن ۴۶۶ نفر، مرگ و مير وابسته به سن ناشي از سرطان ۱۱۳ نفر و ميزان مرگ و مير ناشي از حوادث در ايران نيز ۱۱۳ نفر به ازاي هر ۱۰۰ هزار نفر جمعيت ارزيابي شده است.
براساس همين گزارش، اميد به زندگي در ژاپن در سال  ۲۰۰۴ ميلادي  ۸۲ سال بوده است كه بالاترين حد در جهان شمرده مي‌شود و در نقطه مقابل ژاپن، اميد به زندگي در كشور زيمبابوه در حد  ۳۶سال است كه در پايين‌ترين سطح در ميان  ۱۹۲كشور عضو اين سازمان قرار دارد.
در اين ميان، كشور ایران  رتبه ۱۳۳ را دارد و بر پايه اين گزارش، در همين سال اميد به زندگي در كشور افغانستان و ۲۶ كشورآفريقايي به كمتر از  ۵۰ سال رسيده است.

آمارهای وزارت بهداشت ایران چه می گوید ؟
 

 
اميد به زندگي؛ تهران و گيلان بالاترين، سيستان و بلوچستان پايين‌ترين 
بر اساس آخرين نتايج تحقيقات وزارت بهداشت ایران ، تهران و گيلان بالاترين و سيستان و بلوچستان پايين‌ترين سن اميد به زندگي را دارند.

اميد به زندگي يكي از مهم‌ترين شاخص‌هاي توسعه سلامت محسوب مي‌شود و مي‌توان آن‌را متوسط عمر افراد كشور محسوب كرد.
آمارگيري‌ كه‌ در سال‌ ۵۷انجام‌ گرفت‌، اميد به‌ زندگي‌ مردم ‌ايران‌ را ۵۷ سال‌ نشان داد اما طبق آخرين بررسي غير رسمي وزارت بهداشت در سال ۸۲، سن اميد به زندگي در مردان به ۷۰ و در زنان به ۷۳ سال رسيده است.
طبق آمارهايي كه بر اساس سرشماري مركز آمار ايران اعلام مي شود، وزارت بهداشت با انجام محاسبات رياضي سن اميد به زندگي را تعيين و اعلام مي كند، اما به دليل اينكه آمار آخرين مرگ و مير در كشور هنوز از سوي مركز آمار ارسال نشده، وزارت بهداشت قادر نخواهيم بود كه ميزان سن اميد به زندگي را به تفكيك استان‌ها اعلام كنيم.
در نتیجه آخرين آمارها در اين مورد مربوط به سال ۷۵ است ، كه بر اساس آن، بالاترين ميزان اميد به زندگي مربوط به تهران و گيلان و پايين ترين مربوط به سيستان و بلوچستان است.
البته بر اساس آخرين گزارش غير رسمي وزارت بهداشت ایران ، تحليل شاخص‌هاي توسعه انساني مبتني بر جنسيت در استان‌هاي كشور در سال ۸۲ نشان مي‌دهد كه متوسط اميد به زندگي زنان در كشور ۷۰.۴ سال بوده در حالي‌كه متوسط اميد به زندگي مردان در همان سال برابر ۶۷.۶ سال بوده‌ است.
همين آمارهاي غير رسمي مي‌گويد كاهش‌ شاخص‌ مرگ‌ و ميركودكان‌ زير ۵ سال‌ از ۱۱۵ مورد مرگ‌ در هزار تولد به‌ ۳۴ مورد رسيده‌است‌، شاخص‌ مرگ‌نوزادان‌ از بدو تولد تا يك‌ سالگي‌ از ۴۰۰ نفر به ۵.۱۸ نفر كاهش‌ يافته‌ و ميزان مرگ‌ و مير مادران‌ ناشي‌ از عوارض‌بارداري‌ نيز از ۲۳۷ مورد در هر هزار تولد به ۵.۳۵ درصد كاهش‌ يافته‌ است.
درسال ۸۲ در تمام استان‌ها بدون استثنا ميزان اميد به زندگي زنان بيشتر از اميد به زندگي مردان بوده است.
بيشترين فاصله اميد به زندگي بين مردان و زنان، مربوط به استان‌هاي فارس با ۲.۳ سال، آذربايجان شرقي ۲.۲ سال، مازندران ۲.۱ سال و بوشهر ۲ سال بوده و كمترين اختلاف فاصله در استان‌هاي كهگيلويه و بويراحمد با ۰.۳ سال، لرستان با ۰.۸ سال، سيستان و بلوچستان با ۰.۸ سال و خراسان با ۰.۹ سال بوده ‌است، در حالي‌كه متوسط كشوري اختلاف اميد به زندگي زنان و مردان ۲.۸ سال است.
مهم‌ترين عامل اثر گذار بر روي كاهش يا افزايش سن اميد به زندگي، مرگ‌و‌مير نوزادان و كودكان زير يك و ۵ سال است.
وضعيت ايران نسبت به دیگر كشورهاي منطقه مطلوب است و این در حالی است که ميانگين سن اميد به زندگي در كشورهاي توسعه يافته در زنان ۸۴.۶ و در مردان ۷۸.۶ سال است و دركشورهاي توسعه نيافته در زنان ۶۷ سال و در مردان ۶۵ سال است كه متوسط اين سن در كل جهان، ۷۲ سال براي مردان و ۷۶ براي زنان اعلام شده است.
پيش بيني مي شود براي ۴۳ سال آينده (يعني سال ۲۰۵۰ ميلادي) سن اميد به زندگي در ايران، در زنان به ۸۱.۸ و در مردان به ۷۶ سال برسد،  علت پايين تر بودن سن اميد به زندگي مردان نسبت به زنان را حوادث كار، سكته، بيماري هاي قلبي عروقي وتصادفات است و بر اساس آخرين نتايج تحقيقات وزارت بهداشت ایران ، ۱۵.۷ درصد از اميد به زندگي مردان و ۱۷.۵ درصد از اميد به زندگي زنان ايراني به علت ناتواني جسماني از دست مي‌رود ،  طوري‌كه اميد به زندگي توأم با سلامت براي مردان ايراني ۵۶.۱ و براي زنان ايراني ۵۹.۱ سال است.
زنان ایرانی بیش از مردان به زندگی امیدوارند!
بررسي سن امید به زندگی در جامعه ايراني نشان می‌دهد که به ‌طور معمول زنان ۲ سال بیش از مردان عمر می‌کنند. بر اساس شاخصهای بهداشت و درمان، شناخت داروی درمانی و پیشگیری از بسیاری از بیماریهایی که در مقطعی از  زمان باعث مرگ و میر می‌شد باعث افزایش زمان بقا یا عمر در کشور شده‌است.
بررسی ها نشان می‌دهد که سن امید به زندگی در زنان ۷۳ سال و در مردان به ۷۱ سال رسیده‌ است و بر این اساس زنان معمولاً ۲ سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند؛ به ‌طوری که تعداد زنان بیوه بیش از مردان همسر از دست داده است.
دستیابی به آب آشامیدنی سالم، کاهش مرگ و میر، دسترس به امکانات بهداشتی و درمانی و نیز   ریز مغذی‌ها، افزایش میزان سواد و سهم زنان در جامعه در پستها و مقامهای اجرایی و تصمیم گیری کشور، و … از جمله شاخصهایی است که باعث بالا رفتن سن امید به زندگی و بالا رفتن درصد جمعیت سالمندان در هرم جمعیت کشور شده است.
بر همین اساس، تا چند سال آینده، یکی از مشکلات کشور ما افزایش جمعیت سالمندان خواهد بود و پیش بینی می شود که تا ۱۵ سال آینده درصد جمعیت این افراد - که هم اکنون ۶% است - دو رقمی شود و به بیش از ۱۰% برسد. بنابر این، نیاز است که از هم اکنون برنامه ریزان توجه ویژه ای به این گروه داشته باشند. چنانچه تأمین امکانات مراقبتی برای سالمندان را برای ۲ دهه در نظر نگیریم، با نوعی فاجعه انسانی در مورد آنان مواجه خواهیم شد.
افزایش سن امید به زندگی هم فرصت است و هم تهدید، فرصت از نظر انتقال دانایی و توانایی به نسل جوان؛ و تهدید از این بابت که اگر نهادها برای پوشش آنان برنامه ریزی لازم را انجام ندهند، کرامت و ارزش انسانی سالمندان لطمه می بیند و آنان بدون پشتوانه در جامعه رها می شوند.
علل افزایش امید به بقاء  

بررسي سن امید به زندگی در جامعه ايراني نشان می‌دهد به‌طور معمول زنان دو سال بیش از مردان عمر می‌کنند.
براساس شاخص‌های بهداشت و درمان، پیشگیری از بسیاری از بیماری‌هایی که در یک مقطع زمانی باعث مرگ و میر می‌شوند،  افزایش مراقبت و دارو درمانی ، باعث افزایش زمان بقا یا عمر در یک کشور می شود.
دستیابی به آب آشامیدنی سالم، کاهش مرگ و میر، دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی و همچنین ریز مغذی‌ها، افزایش میزان سواد و سهم زنان در جامعه در پست‌ها و مقام‌های اجرایی و تصمیم گیری کشور و…از جمله شاخصهایی است که باعث بالا رفتن سن امید به زندگی و بالا رفتن درصد جمعیت سالمندان در هرم جمعیت کشور شده است.
برهمین اساس تا چند سال آینده یکی از مشکلات کشور ایران افزایش جمعیت سالمندان خواهد بود و پیش بینی می شود تا ۱۵ سال آینده درصد جمعیت این افراد که هم اکنون ۶ درصد است، دو رقمی و به بیش از ۱۰ درصد برسد بنابراین نیاز است از همین امروز برنامه ریزان توجه ویژه ای به این قشر داشته باشند.
چنانچه تامین امکانات مراقبتی را برای سالمندان برای ۲ دهه در نظر نگیریم با نوعی تراژدی انسانی در مورد آنان مواجه خواهیم شد.
افزایش سن امید به زندگی هم فرصت است و هم تهدید، فرصت از جهت انتقال دانایی و توانایی به نسل جوان و تهدید از این بابت که اگر نهادها برنامه ریزی لازم برای پوشش آنان انجام ندهند کرامت و ارزش انسانی سالمندان لطمه می بیند و آنان بدون پشتوانه در جامعه رها می شوند.
 

جمعيت ایران رو به پيرشدن است 
بر اساس آخرين سرشماري نفوس مسكن كشور، ضريب سالمندي جمعيت كشور از ۶/۶ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۶/۲۰ درصد در سال ۱۳۸۵ رسيده و ۳برابر افزايش يافته است.
بر اساس آخرين سرشماري، جمعيت زير ۱۵ سال ايراني از ۴۵ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۲۵ درصد در سال ۱۳۸۵ رسيده است و جمعيت بالاي ۶۰ سال از ۴/۵ درصد به ۲/۷ درصد رسيده است.
همچنين ضريب سالمندي كه عبارت است از نسبت افراد بالاي ۶۵ سال به افراد زير ۱۵ سال كه از ۶/۶ درصد به ۶/۲۰ درصد افزايش يافته است.
به اين ترتيب اين ارقام حاكي از پيرشدن جمعيت است كه با ارائه راهكارهايي در حوزه آموزش، پژوهش و خدمات تخصصي مي‌توان از بروز مشكلات در آينده پيشگيري كرد.
 
لازم به ذکر است سن اميد به زندگي، يكي از شاخص‌هاي توسعه انساني به شمار مي رود، و افزايش اين سن بر روي توسعه كشورها نقش بسزايي دارد و بر روي مجموع عواملي كه براي رشد كشورها مورد نياز است اثر مي گذارد.
در كشور ایران  براي بديهي‌ترين چيزها آمار مشخص و قابل استنادي وجود ندارد و بين آمارهاي غير رسمي و آمارهاي اعلام شده از سازمان هاي رسمي تفاوت‌هاي فاحشي وجود دارد.
به نظر مي‌رسد حداقل در مورد آمارهاي مربوط به سلامت مردم، بايد اهتمام بيشتري وجود داشته‌باشد.

بحران سالمندي ‌٢٠سال آينده در كشور ایران رخ خواهد داد 

طبق آخرين سرشماري كه انجام شده ، نشان می دهد حدود  ۲۷/۷ درصد از جمعيت كشور ایران را سالمند تشكيل مي‌دهند كه اين ميزان تا ۲۰ سال آينده به ۷/۱۴ درصد خواهد رسيد.

اين ارقام نشان مي‌دهد كه اگر برنامه‌ريزان و سياستگذاران كشور از هم اكنون برنامه مدون و خاصي براي اين قشر نداشته باشند در ۲۰ سال آينده، كشور  ایران دچار يك بحران و معضل اساسي براي رفع مشكل و مسائل پيش‌آمده ناشي از مسائل اقتصادي، اجتماعي و غيره اين قشر روبه رو مي‌شوند.
 ** چه باید کرد ؟
۱- شوراي ملي سالمندان

یكي از راهكارهاي جلوگيري از ايجاد چنين معضلاتي، فعال شدن شوراي ملي سالمندان به منظور ساماندهي سلامت و رفاه اين قشر است، البته اين شورا با عضويت ۸ وزارتخانه در سال ۸۳ تشكيل شده، اما تاكنون با تشكيل سه جلسه، هنوز موفق به ارائه طرح اجرايي نشده و تنها با تدوين۵  طرح پيشنهادي در انتظار تصويب توسط شورا و سپس مراجع ذي‌ربط هستند.
۲- بيمه مكمل سالمندان در معرض بيماري‌هاي مزمن

پيش‌بيني مي‌شود حدود ۲ ميليون نفر از سالمندان تحت پوشش هيچ‌گونه بيمه درماني نباشند كه طبق اين طرح اين افراد به صورت انفرادي بيمه مي‌شوند.
همچنين گام بعدي در راستاي بيمه درمان سالمندان، گسترش بيمه مكمل براي سالمندان در معرض بيماري‌هاي مزمن و ناتوان است.
البته در حال حاضر ۱۰۰ هزار نفر از سالمندان با دارا بودن پرونده از خدمات مختلف سازمان بهزيستي بهره مي‌برند.

۳- طرح همياران سالمند :
مي‌توان از افراد داوطلب برای کمک به سالمندان و همچنین از نيروي سالمندان براي انجام كارهايي خدماتی و بهداشتی و اجرایی  جهت بهبود حال سالمندان کمک گرفت.
۴- راه اندازی و پرورش متخصصان طب سالمندان:
در حال حاضر كمتر از ۵ پزشك طب سالمندي در كشور ایران وجود دارد كه با كمك معاونت آموزشي وزارت بهداشت قرار است، پزشكان براي آموزش طب سالمندي به خارج از كشور اعزام شوند، اما اين امر هنوز اجرايي نشده است.
گرچه بعید است ولی امیدواریم ، حداقل در این زمینه بورس تحصیلی به نورچشمی های خاص داده نشود و با برگزاری آزمون سراسری پزشکان لایق و با دانش کافی انتخاب و به خارج اعزام گردند.
نکته ها :

 امید به زندگی را می‌توان به طور ساده ، میزان متوسط سالهایی که انتظار می‌رود یک فرد در یک کشور به آن عمر برسد ، تعریف کرد.
بیشترین امید به زندگی در جهان نه در آمریکاست و نه در کشورهای اسکاندیناوی و نه در ژاپن! بیشترین امید به زندگی را مردمان کشور آندورا با ۸۳.۵۱ سال دارند.
ایران در این رده‌بندی در مقام ۱۳۳‌ام قرار دارد.
اما کمترین امید به زندگی متعلق به کشور سؤازیلند ، بوتسوانا و لسوتو است ، ساکتان این کشورها تنها ۳۲ تا ۳۴ سال ، امید به زندگی دارند.

اميد به‌ زندگي‌ ايرانيان‌» به‌ هفتاد و يكسال‌رسيد
  
 آمارگيري‌ كه‌ در سال‌ ۵۷انجام‌ گرفت‌، نشان‌ از اميد به‌ زندگي‌ مردمان‌ايران‌ مي‌داد كه‌ پنجاه‌ و هفت‌ سال‌ بود و حال‌اميد به‌ زندگي‌ ايرانيان‌ به‌ هفتاد و يك‌ سال‌ رسيده‌است‌.
افزايش‌ متوسط طول‌ عمر تا ۱۲ سال‌ ازدستاوردهاي‌ بخش‌ بهداشت‌ و درمان‌ طي‌ ایران ۲۶ سال‌ اخير است‌. بدين‌ ترتيب‌، اميد به‌زندگي‌ از ۵۹ سال‌ در سال‌ ۵۷ به‌ ۷۱ سال‌ درسال‌ جاري‌ رسيده‌ است‌.
بنابراين مي‌توان گفت تا  ۲۰ سال آينده جمعيت سالمندي كشور ۳ برابر مي‌شود.
 

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 11:4 | مجيد ساري |


رشد طبیعی جمعیت :(Natural Growth Rate(NGR   تعریف: عبارت از این است که هرسال به ازای هر هزار نفر جمعیت چند نفر به جمعیت اضافه خواهد شد.

  
میزان خام تولد:  (Crude Birth Rate(CBR

  تعریف : تعداد کودکان زنده به دنیا آمده به ازای هر هزارنفر جمعیت برآورد شده دروسط سال ؛ دریک سال معین.

                                   
 
میزان باروری عمومی : (General Fertility Rate(GFR

تعریف : تعداد موالید زنده درهزار زن گروه سنی ۱۵ تا ۴۹ سال دریک سال معین .


 میزانهای باروری اختصاصی سنی : (Age Specific Fertility Rat(ASFR

 تعریف : تعداد کودکان زنده بدنیا آمده در یکسال بازای هزار زن درهریک از گروههای اختصاصی سنی .

  
 
میزان باروری کلی : (Total Fertility Rate(TFR

 تعریف : نشان دهنده متوسط تعداد کودکان یک زن است به شرط آنکه آن زن بامیزانهای کنونی هریک ازگروههای سنی زنان درسراسر سن باروری خود به زاییدن کودک ادامه دهد .
 
میزان باروری کلی نکاحی: (Total Mirital  Fertility (TMFR

تعریف : نشان دهنده متوسط تعداد کودکانی است که یک زن ازدواج کرده بدنیا خواهد آورد به شرط آنکه  درسراسر عمر باروری خود به الگوی باروری کنونی ادامه دهد .

  
میزان تجدید نسل ناخالص : (Griss Repeproduction Rate(GRR

 تعریف : نشان دهنده  تعداد دخترانی  است که یک زن ازدواج کرده بدنیا خواهد آورد به شرط آنکه  درسراسر عمر باروری خود به الگوی باروری کنونی ادامه دهد .

میزان تجدید نسل خالص : (Net Repeproduction Rate(NRR

تعریف : نشان دهنده  تعداد دخترانی  است که یک دختر تازه زاده شده به فرض ثابت ماندن میزانهای میرایی و باروری اختصاصی سنی ؛ درطول زندکی خود خواهد زایید .

میزان  مرگ خام :(Crude Death Rate(CDR

   تعریف : تعداد مرگهای ناشی از کلیه علل درهزار نفر جمعیت دروسط هرسال ودریک منطقه معین .
میزان مرگ و میر  اختصاصی سنی برای هر دو جنس و کل : (Age Specific Death Rat(ASDR

تعریف: نشان دهنده تعداد مرگهای اتفاق افتاده در یک گروه سنی خاص  به ازای هر هزار نفر جمعیت همان گروه سنی خاص در مدت یکسال .

  
میزان  مرگ  مرگ مادران به دلیل عوارض بارداری و زایمان:

 تعریف: نشان دهنده تعداد مرگهای اتفاق افتاده در مادران باردار به علت عوارض بارداری وزایمان درعرض یکسال به ازای هر صدهزار تولد زنده .

  
میزان مرگ اختصاصی علتی در گروه سنی کمتراز۵ سال

تعریف : نشان دهنده تعداد مرگ کربوط به علت کورد نظر درکودکان کمترازپنج سال درعرض یکسال به ازای هرصد هزار نفر ازکودکان زیرپنج سال درهمان سال .

*******

بازدید کننده محترم :

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شاخص های بهداشتی اینجا را کلیک کنیدجمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 11:0 | مجيد ساري |سوزاک يک بيماري جنسي است که از طريق تماس جنسي منتقل مي شود و عامل آن گنوکوک مي باشد . در مردان ۷-۲ روز پس از تماس جنسي با فرد آلوده ترشحات چرکي از مجراي ادرار خارج شده و ميزان دفع ادرار نيز کاهش مي يابد . درصد کمي از مردان بدون نشانه باليني هستند .

در خانمها پس از آلودگي ، التهاب دهانه رحم به وجود آمده که در بيشتر موارد بدون نشانه است ولي در برخي از خانمها پس از نزديکي ترشحات غيرعادي يا خونريزي وجود دارد .

در بيست درصد از موارد ، عفونت در مراحل عادات ماهانه به رحم رسيده و باعث التهاب رحم ، ‌لوله هاي زهدان و برخي نواحي لگن مي شود که گاهي چنين حالتي منجر به عقيم شدن و يا  حاملگي خارج از رحم مي شود .

دختران در سنين قبل از بلوغ ممکن است در اثر تماس جنسي مستقيم با ترشحات بالغين آلوده ، دچار التهاب گنوکوکي واژن و رحم شوند .

نوزادان و ندرتاً بالغين ممکن است مبتلا به عفونت کنوکوکي ملتحمه چشم شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافي درمان نشوند ممکن است منجر به کوري گردد .

در صورتيکه آلودگي به صورت سيستميک در بدن پخش شود منجر به درگيري مفاصل و پوست و گاهي بندرت قلب و پرده هاي مغزي مي شود . در صورتيکه درمان آلودگي و التهاب مفصلي به تأخير افتد منجر به ضايعات دائمي مفصلي ميشود .

التهابهاي غيرگنوکوکي مجاري ادراري - تناسلي و التهاب چرکي مخاطي رحم که ممکن است با عوامل ديگر غير از گنوکوک ايجاد شده باشند ، در اغلب موارد با عفونت گنوکوکي همراه بوده و تشخيص باليني سوزاک را دچار اشکال مي کند .

تشخيص بيماري از طريق آزمايش ميکروسکوپي گسترش ترشحات دستگاه تناسلي رنگ آميزي شده با روش گرم يا کشت اين ترشحات در محيطهاي اختصاصي کشت … صورت مي گيرد .

حداکثر شيوع اين بيماري در طبقات اقتصادي پائين جامعه  وجود دارد .

در حال حاضر موارد مقاوم به داروهاي قديمي افزايش يافته است و داروهاي جديد تنها کاربرد درماني دارند .

* مخزن :

انسان تنها مخزن شناخته شده اين عامل عفوني است .

* دوره واگيري :

اين زمان نزد موارد درمان نشده بيماري ممکن است براي ماهها ادامه داشته باشد . چند ساعت بعد از شروع درمان مؤثر ، واگيري خاتمه مي يابد .

* پيشگيري :

مبتني بر رابطه جنسي سالم مي باشد .

جهت جلوگيري از ابتلا در اشخاصي که مشکوک به آلودگي به اين بيماري مي باشند حتماً بايستي از کاندوم استفاده شود .

اقدامات ديگري که خاص پيشگيري از ابتلا به سوزاک است مثل پيشگيري داروئي در چشم نوزادان و توجه به تماسهاي بيماران مبتلا به ساير بيماريهاي عفوني نيز اجرا مي گردد .

ترشحات بيمار و اشيايي که به آنها آلوده شده اند بايستي گندزدايي شود .

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:55 | مجيد ساري |
مدت اعتبار مشاوره پیش از بارداری یک سال است.
آزمایش های پیش از بارداری: گروه خونی و ارهاش، شمارش کامل خون، قند خون ناشتا، کامل و کشت ادرار را درخواست کنید.
نکته۱: در صورت وجود یا سابقه رفتارهای پر خطر در خانم یا همسرش، خانم را برای انجام آزمایش HIV  به کارشناس ایدز یا مرکز مشاوره بیماری های رفتاری ارجاع دهید.
نکته ۲: در صورت وجود یا سابقه رفتارهای پر خطر در خانم یا همسرش، آزمایشVDRL  را درخواست کنید.
نکته ۳: تیتر آنتی بادی ضد سرخجه را در صورتی که خانم علیه سرخجه ایمن نشده باشد و سابقه ابتلا به سرخجه را نیز نداشته باشد، درخواست کنید.
نکته ۴: در صورتی که خانم طبق دستورالعمل کشوری بر علیه هپاتیت ایمن نشده است، آزمایش HBsAg  را درخواست کنید.
آموزش و توصیه:

در مورد بهداشت فردی و روان، بهداشت جنسی، بهداشت دهان و دندان، تغذیه و مکمل های دارویی، عدم اعتیاد به مواد مخدر/ داروهای مخدر، عدم مصرف الکل، عدم کشیدن سیگار و دخانیات، بهداشت محیط کار و مراجعه در صورت نیاز آموزش دهید.
اعتیاد یا وابستگی:

بیماری بالینی است که خود را با تظاهرات رفتاری، شناختی و فیزیولوژیک نشان می دهد و باعث می شود فرد  مصرف مواد را به رفتارهای دیگر ترجیح دهد. برای تشخیص وابستگی به مواد، حداقل وجود سه نشانه از نشانه های زیر لازم است:
- تحمل که افزایش تدریجی مقدار ماده مصرفی لازم برای دست یابی به علائم مصرف آن ماده است؛
- پیدایش علائم ترک در صورت عدم مصرف یا کاهش مقدار مصرف؛
- تمایل دائم و تلاشهای ناموفق برای کاهش یا قطع مصرف ماده؛
- مختل شدن فعالیتهای اجتماعی، شغلی و تفریحی؛
- تداوم مصرف ماده علیرغم آگاهی از عوارض آن؛
- صرف زمان زیاد جهت تهیه، مصرف و یا بهبودی از عوارض.
التهاب لثه: متورم، پرخون و قرمز شدن لثه
ایمن سازی: واکسن توأم را طبق دستورالعمل کشوری واکسیناسیون تزریق کنید.
نکته: واکسن سرخجه را در صورت تمایل خانم و منفی بودن تیتر آنتی بادی ضد سرخجه تزریق کنید. در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند. اگر خانم قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست.
پاپ اسمیر: طبق دستورالعمل فواصل انجام پاپ اسمیر، از دهانه رحم نمونه بگیرید.
پوسیدگی دندان: تخریب ساختمان دندان به دنبال فعالیت میکروب های پوسیدگی زای دهان که علائم آن عبارتند از:
• تغییر رنگ مینای دندان به رنگ قهوه ای یا سیاه
• سوراخ شدن دندان
• حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام مصرف غذاهای سرد و گرم یا ترش و شیرین
• حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام فشردن دندان ها بر همدیگر
تاریخ مراجعه بعدی: تاریخ مراجعه بعدی را در صورت نیاز تعیین کنید.
نکته: به خانم یادآور شوید به محض قطع قاعدگی مراجعه کند تا در صورت تشخیص بارداری، مراقبت دوران بارداری از هفته ۶ تا ۱۰ بارداری (اولین ملاقات) شروع شود.
تجویز اسید فولیک: مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسيد فوليك (ترجیحاً از ۳ ماه قبل از بارداری) را تجویز کنید. ( این دارو به صورت نسخه توسط پزشک تجویز می شود)
تشکیل پرونده: برای تشکیل پرونده، «فرم پیش از بارداری» را تکمیل کنید.
جرم دندانی: چنانچه پلاک میکروبی به وسیله مسواک زدن و یا نخ کشیدن از سطح دندانها پاک نگردد و مدت طولانی روی دندان باقی بماند، به لایه ای سفت به رنگ زرد یا قهوه ای تبدیل می گردد.
دخانیات: مصرف هر نوع سیگار، توتون، تنباکو و … است.
رفتارهای پر خطر: سابقه یا وجود رفتارهایی مانند سابقه زندان، اعتیاد تزریقی، رفتار جنسی پر خطر و محافظت نشده، سابقه تزریق مکرر خون، سابقه مسافرت مکرر و یا اقامت طولانی مدت در خارج از کشور در خانم و یا همسرش
زایمان: تولد نوزاد پس از شروع هفته ۲۲ بارداری به صورت مرده یا زنده
زایمان زودرس: تولد نوزاد قبل از ۳۷ هفته کامل بارداری به صورت مرده یا زنده
سقط: خروج محصول بارداری تا قبل از شروع هفته ۲۲ بارداری
سقط دیررس: سقط پس از سه ماهه اول بارداری
سقط مکرر: حداقل ۳ بار سقط متوالی
شرح حال:  شامل موارد زیر است:
- تاریخچه پزشکی: سابقه یا ابتلا فعلی به بیماری ها اعم از بیماریهای زمینه ای(دیابت، فشارخون بالا، صرع، سل، کلیوی، آسم، قلبی و …)، اختلالات روانی، بیماری تیروئید، سوء تغذیه، عفونت HIV/ ایدز، هپاتیت، اختلال انعقادی، ناهنجاری اسکلتی،  ناهنجاری دستگاه تناسلی، نمایه توده بدنی غیر طبیعی
- تاریخچه بارداری: تعداد بارداری، تعداد زایمان، تعداد سقط، تعداد فرزندان، سوابق بارداری و زایمان قبلی
- تاریخچه اجتماعی: سن زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال، داشتن فرزند کمتر از ۳ سال، بارداری پنجم و بالاتر، اعتیاد به مواد مخدر/ داروی مخدر، مصرف الکل، کشیدن سیگار یا سایر دخانیات، رفتارهای پرخطر، همسرآزاری، نسبت خویشاوندی با همسر، شغل سخت و سنگین
شغل: هر فعالیت فکری یا بدنی که به منظور کسب درآمد (نقدی، غیر نقدی) صورت گیرد.
شغل سخت و سنگین: 
• کار طولانی مدت به صورت ايستاده بیش از ۳ ساعت؛
•  قرار گرفتن در معرض تشعشعات راديو اكتيو و اشعه ايكس و يا در معرض مواد شيميايي اعم از حشره كش، مواد آزمايشگاهی و…؛
• بالا بودن حجم فعاليت جسمي بگونه اي كه موجب افزايش ضربان قلب و عرق كردن زياد شود.
نکته: لازم است در بارداری، خانمی که کار طولانی مدت نشسته دارد، هر ۳ ساعت یک بار تغییر وضعیت دهد.
عفونت دندانی، آبسه و درد شدید: از فوریت های شایع دندان پزشکی است. پیشرفت شدید پوسیدگی و عفونت دندان معمولاً با دردهای شبانه، شدید، مداوم و خود به خودی همراه است که  می تواند باعث تورم صورت و لثه ها(آبسه) شده و گاهی با فیستول(دهانه خروجی چرک آبسه دندان) همراه شود.
علائم حیاتی: فشارخون، درجه حرارت، نبض و تنفس را اندازه گيري کنید.
• فشارخون ۹۰/۱۴۰ ميليمتر جيوه و بالاتر «فشارخون بالا» است.
• دماي بدن به ميزان ۳۸ درجه سانتيگراد يا بالاتر«تب» است.
• تعداد طبيعي نبض، ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقيقه است.
• تعداد طبيعي تنفس، ۱۶ تا ۲۰ بار در دقيقه است.
علائم روانی: وضعیت روانی خانم را با ارزیابی علائم به شرح زیر تعیین کنید:
• علائم خطر فوری روانی: افکار یا اقدام به خودکشی، تحریک پذیری و پرخاشگری شدید، فرار از منزل، امتناع از خوردن، پرفعالیتی، توهم و هذیان با محتوای آسیب رساندن به خود و دیگران
• علائم در معرض خطر روانی: روحیه افسرده، انرژی کم، کم حوصلگی، عصبانیت، بی قراری، اختلال در خواب و اشتها (پرخوابی، کم خوابی، پراشتهایی، کم اشتهایی)، توهم و هذیان با محتوای غیر آسیب رسان به خود و دیگران
فاصله بارداری تا زایمان قبلی کمتر از ۳ سال: فاصله بارداری فعلی تا زایمان قبلی کمتر از ۳ سال باشد. (سقط در این فاصله گذاری محاسبه نمی شود.)
مرده زایی: مرگ جنین بعد از شروع هفته ۲۲ بارداری تا زمان زایمان به گونه ای که بعد از جداشدن از مادر نفس نمی کشد و یا هیچ علامتی مبنی بر وجود حیات مانند ضربان قلب و یا حرکات ارادی را نشان نمی دهد.
نکته: دوره پری ناتال از شروع هفته ۲۲ بارداری تا انتهای روز ۲۸ پس از تولد است.
مرگ نوزاد: مرگ نوزاد زنده متولد شده ( نوزادی که پس از خروج از رحم علامت حیات داشته است) از زمان تولد تا ۲۸روز کامل پس از تولد.
معاینه دهان و دندان: دهان و دندان خانم را از نظر وجود جرم، پوسیدگی، التهاب لثه، عفونت دندانی و آبسه معاینه کنید.
معاینه فیزیکی:  خانم به شرح زیر معاینه می شود:
- بررسي اسكلرا از نظر زردي و ملتحمة چشم از نظر كم خوني
- بررسي پوست از نظر بثورات
- لمس قوام واندازه غده تيروئيد و بررسی ندولهاي تيروئيد
- سمع قلب و ريه از نظر وجود سوفل ها، آریتمی، ویزینگ، رال
- معاینه پستان ها از نظر قوام، ظاهر، وجود توده و خروج هر نوع ترشح از پستان در خانم های بالای ۲۵ سال (معاینه ترجیحاً توسط ماما یا پزشک عمومی زن)
- لمس شكم از نظر بررسي اندازه كبد وطحال و بررسي شكم از نظر وجود اسکار و توده
- بررسي اندامهاي تحتاني از نظر وجود ادم و ناهنجاری اسکلتی
معاینه لگن و واژن: وضعيت ظاهري لگن از نظر تغيير شكلهاي محسوس مانند راشيتيسم، فلج بودن و یا اسكليوزيس بررسی می شود.
- به منظور بررسی عفونت، توده، وضعیت رحم و ضمائم آن، وضعیت ناحیه تناسلی از نظر هرپس و یا سایر ضایعات، معاینه واژینال (توسط ماما یا پزشک عمومی زن) انجام می شود.
نمایه توده بدنی: با استفاده از میزان وزن و قد، نمایه توده بدنی را با نمودار نوموگرام محاسبه کنید.
همسرآزاری:  هر رفتار خشن وابسته به جنسیتی است که موجب آسیب شده یا با احتمال آسیب جسمی، جنسی یا روانی و یا رنجش زن همراه گردد. چنین رفتاری می تواند با تهدید، اجبار یا سلب مطلق آزادی و اختیار صورت گرفته و در جمع یا در خفا رخ دهد.
خشونت جسمی: هر گونه اقدام عمدی از سوی شوهر که منجر به وارد شدن آسیب بدنی به همسرش گردد مانند مشت زدن، سیلی زدن و لگد زدن، هل دادن، کشیدن موها، اقدام به خفه کردن، ضربه زدن با چاقو
خشونت جنسی: هر گونه عمل جنسی یا اقدام برای به دست آوردن یک عمل جنسی، هر گونه پیشنهاد برای انجام عمل جنسی ناخواسته و یا اعمالی که در راستای تجارت جنسی از فرد باشد، استفاده از زورگویی و تهدید به آسیب رساندن برای تعرض جنسی بدون توجه به اینکه فرد معارض همسر وی یا فرد دیگری است و در هر محلی که فقط محدود به خانه و محل کار نمی شود.
خشونت روانی: رفتار خشونت آمیزی است که شرافت، آبرو و اعتماد به نفس زن را خدشه دار   می کند. این رفتار به صورت انتقاد ناروا، تحقیر، بد دهانی، تمسخر، توهین، فحاشی، متلک و تهدیدهای مداوم اعمال می شود.


تعاریف مراقبت های پیش از بارداری

مدت اعتبار مشاوره پیش از بارداری یک سال است.
آزمایش های پیش از بارداری: گروه خونی و ارهاش، شمارش کامل خون، قند خون ناشتا، کامل و کشت ادرار را درخواست کنید.
نکته۱: در صورت وجود یا سابقه رفتارهای پر خطر در خانم یا همسرش، خانم را برای انجام آزمایش HIV  به کارشناس ایدز یا مرکز مشاوره بیماری های رفتاری ارجاع دهید.
نکته ۲: در صورت وجود یا سابقه رفتارهای پر خطر در خانم یا همسرش، آزمایشVDRL  را درخواست کنید.
نکته ۳: تیتر آنتی بادی ضد سرخجه را در صورتی که خانم علیه سرخجه ایمن نشده باشد و سابقه ابتلا به سرخجه را نیز نداشته باشد، درخواست کنید.
نکته ۴: در صورتی که خانم طبق دستورالعمل کشوری بر علیه هپاتیت ایمن نشده است، آزمایش HBsAg  را درخواست کنید.
آموزش و توصیه:

در مورد بهداشت فردی و روان، بهداشت جنسی، بهداشت دهان و دندان، تغذیه و مکمل های دارویی، عدم اعتیاد به مواد مخدر/ داروهای مخدر، عدم مصرف الکل، عدم کشیدن سیگار و دخانیات، بهداشت محیط کار و مراجعه در صورت نیاز آموزش دهید.
اعتیاد یا وابستگی:

بیماری بالینی است که خود را با تظاهرات رفتاری، شناختی و فیزیولوژیک نشان می دهد و باعث می شود فرد  مصرف مواد را به رفتارهای دیگر ترجیح دهد. برای تشخیص وابستگی به مواد، حداقل وجود سه نشانه از نشانه های زیر لازم است:
- تحمل که افزایش تدریجی مقدار ماده مصرفی لازم برای دست یابی به علائم مصرف آن ماده است؛
- پیدایش علائم ترک در صورت عدم مصرف یا کاهش مقدار مصرف؛
- تمایل دائم و تلاشهای ناموفق برای کاهش یا قطع مصرف ماده؛
- مختل شدن فعالیتهای اجتماعی، شغلی و تفریحی؛
- تداوم مصرف ماده علیرغم آگاهی از عوارض آن؛
- صرف زمان زیاد جهت تهیه، مصرف و یا بهبودی از عوارض.
التهاب لثه: متورم، پرخون و قرمز شدن لثه
ایمن سازی: واکسن توأم را طبق دستورالعمل کشوری واکسیناسیون تزریق کنید.
نکته: واکسن سرخجه را در صورت تمایل خانم و منفی بودن تیتر آنتی بادی ضد سرخجه تزریق کنید. در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند. اگر خانم قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست.
پاپ اسمیر: طبق دستورالعمل فواصل انجام پاپ اسمیر، از دهانه رحم نمونه بگیرید.
پوسیدگی دندان: تخریب ساختمان دندان به دنبال فعالیت میکروب های پوسیدگی زای دهان که علائم آن عبارتند از:
• تغییر رنگ مینای دندان به رنگ قهوه ای یا سیاه
• سوراخ شدن دندان
• حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام مصرف غذاهای سرد و گرم یا ترش و شیرین
• حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام فشردن دندان ها بر همدیگر
تاریخ مراجعه بعدی: تاریخ مراجعه بعدی را در صورت نیاز تعیین کنید.
نکته: به خانم یادآور شوید به محض قطع قاعدگی مراجعه کند تا در صورت تشخیص بارداری، مراقبت دوران بارداری از هفته ۶ تا ۱۰ بارداری (اولین ملاقات) شروع شود.
تجویز اسید فولیک: مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسيد فوليك (ترجیحاً از ۳ ماه قبل از بارداری) را تجویز کنید. ( این دارو به صورت نسخه توسط پزشک تجویز می شود)
تشکیل پرونده: برای تشکیل پرونده، «فرم پیش از بارداری» را تکمیل کنید.
جرم دندانی: چنانچه پلاک میکروبی به وسیله مسواک زدن و یا نخ کشیدن از سطح دندانها پاک نگردد و مدت طولانی روی دندان باقی بماند، به لایه ای سفت به رنگ زرد یا قهوه ای تبدیل می گردد.
دخانیات: مصرف هر نوع سیگار، توتون، تنباکو و … است.
رفتارهای پر خطر: سابقه یا وجود رفتارهایی مانند سابقه زندان، اعتیاد تزریقی، رفتار جنسی پر خطر و محافظت نشده، سابقه تزریق مکرر خون، سابقه مسافرت مکرر و یا اقامت طولانی مدت در خارج از کشور در خانم و یا همسرش
زایمان: تولد نوزاد پس از شروع هفته ۲۲ بارداری به صورت مرده یا زنده
زایمان زودرس: تولد نوزاد قبل از ۳۷ هفته کامل بارداری به صورت مرده یا زنده
سقط: خروج محصول بارداری تا قبل از شروع هفته ۲۲ بارداری
سقط دیررس: سقط پس از سه ماهه اول بارداری
سقط مکرر: حداقل ۳ بار سقط متوالی
شرح حال:  شامل موارد زیر است:
- تاریخچه پزشکی: سابقه یا ابتلا فعلی به بیماری ها اعم از بیماریهای زمینه ای(دیابت، فشارخون بالا، صرع، سل، کلیوی، آسم، قلبی و …)، اختلالات روانی، بیماری تیروئید، سوء تغذیه، عفونت HIV/ ایدز، هپاتیت، اختلال انعقادی، ناهنجاری اسکلتی،  ناهنجاری دستگاه تناسلی، نمایه توده بدنی غیر طبیعی
- تاریخچه بارداری: تعداد بارداری، تعداد زایمان، تعداد سقط، تعداد فرزندان، سوابق بارداری و زایمان قبلی
- تاریخچه اجتماعی: سن زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال، داشتن فرزند کمتر از ۳ سال، بارداری پنجم و بالاتر، اعتیاد به مواد مخدر/ داروی مخدر، مصرف الکل، کشیدن سیگار یا سایر دخانیات، رفتارهای پرخطر، همسرآزاری، نسبت خویشاوندی با همسر، شغل سخت و سنگین
شغل: هر فعالیت فکری یا بدنی که به منظور کسب درآمد (نقدی، غیر نقدی) صورت گیرد.
شغل سخت و سنگین: 
• کار طولانی مدت به صورت ايستاده بیش از ۳ ساعت؛
•  قرار گرفتن در معرض تشعشعات راديو اكتيو و اشعه ايكس و يا در معرض مواد شيميايي اعم از حشره كش، مواد آزمايشگاهی و…؛
• بالا بودن حجم فعاليت جسمي بگونه اي كه موجب افزايش ضربان قلب و عرق كردن زياد شود.
نکته: لازم است در بارداری، خانمی که کار طولانی مدت نشسته دارد، هر ۳ ساعت یک بار تغییر وضعیت دهد.
عفونت دندانی، آبسه و درد شدید: از فوریت های شایع دندان پزشکی است. پیشرفت شدید پوسیدگی و عفونت دندان معمولاً با دردهای شبانه، شدید، مداوم و خود به خودی همراه است که  می تواند باعث تورم صورت و لثه ها(آبسه) شده و گاهی با فیستول(دهانه خروجی چرک آبسه دندان) همراه شود.
علائم حیاتی: فشارخون، درجه حرارت، نبض و تنفس را اندازه گيري کنید.
• فشارخون ۹۰/۱۴۰ ميليمتر جيوه و بالاتر «فشارخون بالا» است.
• دماي بدن به ميزان ۳۸ درجه سانتيگراد يا بالاتر«تب» است.
• تعداد طبيعي نبض، ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقيقه است.
• تعداد طبيعي تنفس، ۱۶ تا ۲۰ بار در دقيقه است.
علائم روانی: وضعیت روانی خانم را با ارزیابی علائم به شرح زیر تعیین کنید:
• علائم خطر فوری روانی: افکار یا اقدام به خودکشی، تحریک پذیری و پرخاشگری شدید، فرار از منزل، امتناع از خوردن، پرفعالیتی، توهم و هذیان با محتوای آسیب رساندن به خود و دیگران
• علائم در معرض خطر روانی: روحیه افسرده، انرژی کم، کم حوصلگی، عصبانیت، بی قراری، اختلال در خواب و اشتها (پرخوابی، کم خوابی، پراشتهایی، کم اشتهایی)، توهم و هذیان با محتوای غیر آسیب رسان به خود و دیگران
فاصله بارداری تا زایمان قبلی کمتر از ۳ سال: فاصله بارداری فعلی تا زایمان قبلی کمتر از ۳ سال باشد. (سقط در این فاصله گذاری محاسبه نمی شود.)
مرده زایی: مرگ جنین بعد از شروع هفته ۲۲ بارداری تا زمان زایمان به گونه ای که بعد از جداشدن از مادر نفس نمی کشد و یا هیچ علامتی مبنی بر وجود حیات مانند ضربان قلب و یا حرکات ارادی را نشان نمی دهد.
نکته: دوره پری ناتال از شروع هفته ۲۲ بارداری تا انتهای روز ۲۸ پس از تولد است.
مرگ نوزاد: مرگ نوزاد زنده متولد شده ( نوزادی که پس از خروج از رحم علامت حیات داشته است) از زمان تولد تا ۲۸روز کامل پس از تولد.
معاینه دهان و دندان: دهان و دندان خانم را از نظر وجود جرم، پوسیدگی، التهاب لثه، عفونت دندانی و آبسه معاینه کنید.
معاینه فیزیکی:  خانم به شرح زیر معاینه می شود:
- بررسي اسكلرا از نظر زردي و ملتحمة چشم از نظر كم خوني
- بررسي پوست از نظر بثورات
- لمس قوام واندازه غده تيروئيد و بررسی ندولهاي تيروئيد
- سمع قلب و ريه از نظر وجود سوفل ها، آریتمی، ویزینگ، رال
- معاینه پستان ها از نظر قوام، ظاهر، وجود توده و خروج هر نوع ترشح از پستان در خانم های بالای ۲۵ سال (معاینه ترجیحاً توسط ماما یا پزشک عمومی زن)
- لمس شكم از نظر بررسي اندازه كبد وطحال و بررسي شكم از نظر وجود اسکار و توده
- بررسي اندامهاي تحتاني از نظر وجود ادم و ناهنجاری اسکلتی
معاینه لگن و واژن: وضعيت ظاهري لگن از نظر تغيير شكلهاي محسوس مانند راشيتيسم، فلج بودن و یا اسكليوزيس بررسی می شود.
- به منظور بررسی عفونت، توده، وضعیت رحم و ضمائم آن، وضعیت ناحیه تناسلی از نظر هرپس و یا سایر ضایعات، معاینه واژینال (توسط ماما یا پزشک عمومی زن) انجام می شود.
نمایه توده بدنی: با استفاده از میزان وزن و قد، نمایه توده بدنی را با نمودار نوموگرام محاسبه کنید.
همسرآزاری:  هر رفتار خشن وابسته به جنسیتی است که موجب آسیب شده یا با احتمال آسیب جسمی، جنسی یا روانی و یا رنجش زن همراه گردد. چنین رفتاری می تواند با تهدید، اجبار یا سلب مطلق آزادی و اختیار صورت گرفته و در جمع یا در خفا رخ دهد.
خشونت جسمی: هر گونه اقدام عمدی از سوی شوهر که منجر به وارد شدن آسیب بدنی به همسرش گردد مانند مشت زدن، سیلی زدن و لگد زدن، هل دادن، کشیدن موها، اقدام به خفه کردن، ضربه زدن با چاقو
خشونت جنسی: هر گونه عمل جنسی یا اقدام برای به دست آوردن یک عمل جنسی، هر گونه پیشنهاد برای انجام عمل جنسی ناخواسته و یا اعمالی که در راستای تجارت جنسی از فرد باشد، استفاده از زورگویی و تهدید به آسیب رساندن برای تعرض جنسی بدون توجه به اینکه فرد معارض همسر وی یا فرد دیگری است و در هر محلی که فقط محدود به خانه و محل کار نمی شود.
خشونت روانی: رفتار خشونت آمیزی است که شرافت، آبرو و اعتماد به نفس زن را خدشه دار   می کند. این رفتار به صورت انتقاد ناروا، تحقیر، بد دهانی، تمسخر، توهین، فحاشی، متلک و تهدیدهای مداوم اعمال می شود.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:48 | مجيد ساري |كارشناسان می گویند : كودكانی كه ماهی دوست ندارند می توانند برای بهره مند شدن از آثار سودمند اسید چرب امگا -۳ از نوشیدنی های حاوی این ماده استفاده كنند.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  پژوهشگران با درج مقاله ای در نشریه انجمن پزشكی آمریكا اعلام كردند: استفاده از نوشیدنی ها و آب میوه های حاوی امگا-۳ می تواند جانشینی برای ماهی به منظور تامین نیاز كودكان به اسید چرب امگا-۳ باشد.
نتیجه بررسی اخیر محققان درباره ۳۱ كودك ۴ تا ۱۲ سال نشان می دهد، مصرف آب پرتقال غنی شده با اسید چرب امگا-۳ باعث می شود تا سطح خونی این اسید چرب كه با نا

م علمی (docosahexaenoic acid (DHA شناخته می شود پس از ۶ هفته مصرف این نوع آب میوه تا حد زیادی افزایش یابد .

تا كنون بررسی ها سودمندی امگا -۳ را در بهبود رشد و تكامل جسمی و مغزی كودكان نشان داده اند.

امگا -۳ در ماهی های چرب نظیر تن و ساردین و گردو به وفور وجود دارد


جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:44 | مجيد ساري |بدن برخي از افراد بوي ناخوشايندي دارد که باعث ناراحتي و آزار ديگران مي شود. بخصوص در فصل گرما که تعرق بدن زياد است.البته بوي بدن هم بدون علت نيست. عرقي که در سطح پوست بدن ايجاد مي شود مي تواند عامل بوي بد بدن شما باشد.معمولا عرق بوي بدي ندارد ولي اگر مدتي روي پوست باقي بماند باکتري هايي که به طور طبيعي روي پوست وجود دارند در اثر فعل و انفعالات شيميايي باعث ايجاد بوي بد و ناخوشايند مي شوند.


بدن بیشتر افراد با حمام نكردن به قدر كافی ، بو می گیرد. وقتی قطره عرق به سطح پوست تمیز می رسد، در ابتدا بو نمی دهد ولی بعد از اینكه باكتری ها یا قارچ های موجود در سطح پوست، چربی های عرق را تجزیه كردند، عرق بو می گیرد. بیشتر غدد عرق، چربی ندارند ولی غدد عرق اطراف سینه ها، اندام های جنسی و زیر بغل، عرقی تولید می كنند كه چربی دارد.

بیشتر مردم برای جلوگیری از ایجاد بوی بَدِ بدن، به طور مرتب دوش می گیرند تا تعداد باكتری های موجود در سطح پوست را كاهش دهند.
البته عرق برخي از نواحي پوست مثل زير بغل و اندام تناسلي بيشتر بوي بد مي دهد. چون غدد عرق اين نواحي عملکرد متفاوتي دارند. اين غدد مواد پروتئيني و چربي توليد نموده که باکتري هاي سطح پوست از اين مواد تغذيه مي کنند. اما عرق نقاط ديگر بدن بيشتر داراي نمک مي باشد و باکتري ها براحتي نمي توانند از آن تغذيه کنند.
بنابراين بوي مناطق ديگر بدن از زير بغل و اندام تناسلي کمتر است. پاها هم ممکن است بوي بد ايجاد کنند البته رعايت بهداشت پاها ، جوراب و کفشها در بوي بد آن تاثير بسزايي دارد. در صورتي که پاها مدت زيادي داخل کفش و جوراب باشند عرق کرده و باعث مي شوند قارچ و باکتري در پاها رشد و نمو کند و اين خود عامل بوي بد پا است.

بررسی مشکل  :

اگر بدنتان بویی زننده و انزجارآور از خود متصاعد می کند، اصلاً نگران نباشید. راه های بسیاری برای رفع این مشکل پیش روی شماست. اولین کاری که باید بکنید این است که علت و سبب این بوی بد را کشف کنید و بعد می توانید برحسب آن از روش های درمانی ویژه استفاده کنید. اگر دیدید که با روش های معمول مشکلتان برطرف نشد، تردید نکنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا به شما در این زمینه کمک کند

مردم معمولا بوي بدن را در ارتباط با عرق مي‌دانند. اما عرق كردن به تنهايي نمي‌تواند بو توليد كند.
 
 عرق چيزي جزب آب و نمك نيست كه از غده‌هاي تعرق براي كنترل دماي بدن ترشح مي‌شود. باكتريهاي روي پوست فرد مي‌توانند با عرق بدن تركيب شده و بوي نا مطبوع توليد كنند.
 
 بوي بدن حتما گاهي اوقات مي‌تواند نشانه‌ مشكلات مهمتر پزشكي باشد. وقتي كسي از بوي بدن خود شكايت دارد، پزشك به اطلاعات بيشتري براي حل اين مشكل نياز دارد.
 
 برخي از سوالاتي كه پزشك مربوطه ممكن است در اين موارد از شما بپرسد عبارتند از: چه وقت توليد بوي بدن شروع مي‌شود؟ آيا مي‌توانيد درباره آن توضيح دهيد؟ اين بو ظاهرا از كدام قسمت بدن ناشي مي‌شود؟
 
( مانند تمام بدن، تنفس، زير بغل، ادار يا اندامهاي تناسلي) آيا اين بو دائمي است يا در زمانهاي خاصي بروز مي‌كند؟ آيا عاملي وجود دارد كه توليد آن را كمتر يا تشديد كند؟ يا در خانواده سابقه اين مشكل را داريد؟ چه روشهاي طبي براي درمان آن به كار گرفته‌ايد؟ (اگر اينطور است) از چه داروهاي شيميايي، گياهي، يا روش ديگري براي معالجه‌ آن استفاده مي‌كنيد؟ آيا هيچ علائم ديگري نيز به همراه آن داريد؟

 عوامل پیدایش بوی بد بدن

دلايل بروز بوي نامطبوع بدن شامل داروها، مواد سمي يا مواد گياهي از قبيل الكل، سم آرسنيك، سم كيانيد يا كشيدن سيگار، خوردن برخي مواد خاص مثل پياز باشد كه باعث بروز بوي بدن دهان مي‌شود و در متابوليسم اختلال ايجاد مي‌كند.
 
 همچنين عفونتهايي از قبيل عفونتهاي ريوي، عفونتهاي پوستي، عفونتهاي مهبل، بيماريهاي مقاربتي يا عفونت مجاري اداري ميتوانند باعث بروز اين بوي نا مطبوع شوند.
 
 به اين ترتيب در محل عفونت بوي بد توليد مي‌شود. براي مثال عفونت ريه باعث بوي بد دهان مي‌شود، نقص در فعاليت كبد و كليه‌ها، حالت‌هاي رواني خاص كه فرد تصور مي‌كند تمام بدنش بوي نامطبوع توليد مي‌كند در حالي كه اين گونه نيست، مشكلات دهان و دندان مانند، بيماريهاي لثه، دندان و پوسيدگي دنداني و يا عفونت و التهاب لثه‌ها همگي بوي نامطبوع دهان را ايجاد مي‌كنند.
 
 از سوي ديگر تومورها و سرطان‌ها نيز ممكن است باعث بروز بوي نا مطبوع در اطراف تومور شوند. براي مثال، تومورهاي دهان يا معده باعث بوي بد دهان مي‌شوند. سرطان لوله رحم باعث ترشحات بد بو مي‌شوند.
 
 نحوه‌ پيشگيري از بروز اين حالت مربوط به علت بروز آن است. براي مثال جلوگيري از مصرف داروها يا مواد سمي مي‌تواند از توليد بوي نا مطبوع پيشگيري كند.
 
 مصرف داروهاي تجويز شده و كنترل ميزان قند خون در منزل يك روش پيشگيري به ويژه براي افراد مبتلا به ديابت غير قابل كنترل است.

حمام نکردن:

یکی از دلایل عمده در پیدایش این بوی بد این است که به میزان کافی حمام نمی کنیم. البته فقط شستشوی بدن کافی نیست، پاکی و نظافت لباسها نیز در این مسئله موثر هستند. انواع بخصوصی از پارچه ها مثل پارچه های نخی، بوی بد را سریعتر جذب می کنند.
عرق کردن:

بدن برخی افراد بوی تندتری دارد، به این دلیل که بیشتر عرق می کنند. دلیل آن می تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد. این روزها استرس عامل رایج تری است. توقعات بالا، برنامه های فشرده ی کاری، و…همه و همه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می کنند، که باعث عرق کردن بیشتر می شود.
عرق کودکان معمولاً بوی بد نمی گیرد، به این خاطر که عرق آپوکرین ترشح نمی کنند. از اینرو باکتری ها نمی توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان تِستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوکرین نیز ترشح می شود.
تغذیه:

خوردن برخی از غذاها نیز می تواند بر بوی بدن شما تاثیرگذار باشد. غذاهای تند و تلخ، با بوهایی نافذ معمولاً تاثیری منفی بر بوی بدن دارند. سیر، زیره، و کاری نمونه هایی از آن هستند.
کمبود روی نیز می تواند در ایجاد بوی بد بدنتان موثر باشد. به این دلیل که این ماده به دفع سمومات بدن کمک می کند. همچنین عدم توازن قند و کافئین بدن نیز عواملی تاثیرگذار در میزان عرق بدن هستند.
مشکلات جسمی:

برخی از بوهای زننده بدن می تواند ناشی از بیماری ها یا مشکلات جسمی باشد. دیابت، بیماری های کبدی و… انواعی از این مشکلات جسمی هستند.
 
 مراجعه‌ منظم به دندانپزشك و مسواك كردن منظم دندانها با خمير دندان مناسب كه از بروز بيماريهاي دهان و دندان جلوگيري مي‌كند.
 
 نقش پزشك در اين زمينه اطمينان از اين امر است كه فرد مشكل يا بيماري خاصي ندارد. تشخيص علت بروز بوي بدن با مراجعه به تاريخچه‌ پزشكي و آزمايشات فيزيكي صورت مي‌گيرد.
 
 در برخي موارد خاص آزمايشات بيشتر مورد نياز خواهد بود. موارد ناشي از عفونتها معمولا با درمان آن عفونت برطرف مي‌شوند و معمولا اثرات جانبي بلند مدت ندارند.
 
 بوي بد بدن مسري نيست و به ديگران منتقل نمي‌شود. البته اگر علت بروز اين حالت عفونت خاصي باشد آن عفونت مي‌تواند مسري باشد كه از آن جمله مي‌توان به عفونتهاي بيماريهاي مقاربتي اشاره كرد.
 
 حالتهاي وراثتي نيز ممكن است به طور ژنتيكي از والدين به فرزندانشان منتقل شود. از مهمترين روشهاي درمان اين حالت شست‌وشوي روزانه با آب و صابون است.
 
 گاهي اوقات ممكن است فرد از دئودورانت و اسپري خاص براي جلوگيري از تعرق استفاده كند. داشتن يك رژيم غذايي مناسب نيز در برخي موارد توصيه مي‌شود. در مورد بيماريهاي مولد بوي نامطبوع درمان بيماري تحت نظر پزشك توصيه مي‌شود.
 
 در مورد اثرات جانبي بيماري بايد گفت، كه اين امر با نوع درمان در ارتباط است؛ براي مثال برخي افراد نسبت به برخي اسپريهاي بدن حساسيت پوستي دارند.
 
 برخي آنتي بيوتيكها نيز ممكن است باعث بروز حساسيتهاي آلرژيك يا مشكلات معده شود. در موارد جراحي نيز خطر خونريزي و عفونت وجود دارد
بوي بد بدن ممکن است به دليل نوع رژيم غذايي هم باشد. فعل و انفعالات شيميايي که روي موادغذايي انجام مي شود با تعريق بدن از طريق سطح پوست دفع مي شود. موادي مانند انواع ادويه جات که در غذاها از آن استفاده مي شود ، سير و ديگر ادويجات که بوي زيادي دارند عامل ديگري در ايجاد بوي بد بدن است.
عرق بدن در کودکان بندرت بوي بد مي دهد چون غدد عرقي ناحيه زيربغل و اندام تناسلي تا قبل از سن بلوغ فعال نمي شود ولي اگر کودکان دير به حمام بروند و يا بهداشت را رعايت نکنند ممکن است بدنشان بوي بد داده و حتي اين بو شديدتر هم بشود.
 
 
در سن بلوغ ترشح غدد عرق نواحي زير بغل و اندام تناسلي با فعاليت هورمون ها بيشتر شده و چربي نيز در سطح پوست و در اين نواحي بيشتر توليد مي شود. البته اگر بهداشت رعايت نشود بوي بد بدن به عنوان يک مشکل جدي بسيار آزاردهنده خواهد بود. بوي بد بدن در هواي گرم و مرطوب بيشتر است. اين مساله در بين افراد متفاوت است. معمولا بوي بدن بعد از دوش گرفتن از بين مي رود ولي اگر به نظافت لباس ها اهميت نداده و آنها را زود به زود تعويض نکنيد و نشوييد عرق شما که روي لباس باقي مانده است در اثر باکتري ها تبديل
 
به بوي بسيار بد و زننده اي مي شود که براي اطرافيان شما ناخوشايند است. بيشتر مردم به راحتي بوي بد بدن را تشخيص مي دهند. مگر افرادي که بدن خودشان بو مي دهد ، در واقع اين نوع از افراد به بوي ناخوشايند بدنشان عادت کرده اند و در نتيجه به بوي آن توجه چنداني ندارند. درمان بوي بد بدن خيلي ساده است.
 تماس با انواع آلاینده هائی که در هوا , غذا وخانه وجود دارند… طوری که کبد و کلیه وروده ها قادر به دفع آنها نباشند
نارسائی هر کدام از ارگانهای ذکر شده مثل کبد , کلیه و دستگاه گوارش
یبوست - کمبود منیزیوم و روی - مصرف زیاد گوشت - رژیم های گیاه خواری
عدم توانائی در هضم بعضی غذا ها مثل ماهی , تخم مرغ ,بعضی سبزی ها
بعضی نوشیدنی ها و بعضی غذاها اختصاصا باعث این قبیل مشکلات می شوند مثل : سیر پیاز زرد چوبه و بعضی غذاهای تند قهوه الکل . مرغ و جوجه های سرخ شده ممکن است حاوی چربی هایی باشند که ایجاد بو کنند
کمبودن قند خون- بیماری کبدی - دیابت - انگل - یائسگی - و وجود استرس از علل دیگر هستند
بوی بد بدن چگونه ایجاد می شود ؟

بوی بدن از ترکیب عرق و باکتری حاصل می شود. البته عرق به نوبه ی خود کاملاً بیبوست. این باکتری است که با عرق بدن مخلوط شده و چنین بوی زننده ای را به وجود می آورد.
بدن ما دو نوع عرق آپوکرین و اِکرین ترشح می کند. عرق اِکرین برای پایین آوردن درجه حرارت بدن ما، مثلاً هنگام ورزش یا زمانی که هوا خیلی گرم است، کاربرد دارد. این نوع عرق در همه ی قسمت های بدن به طور یکنواخت ترشح می شود و بی بوست.
آپوکرین نوع ویژه ای از ترشحات بدن است که در محل های مخصوصی مثل زیر بغل، کشاله های ران، دست ها، و پاها ایجاد می شود. این نوع عرق است که دلیل پیدایش آن بوی تند و زننده است ولی این هم مثل اِکرین کاملاً بی بوست و حاوی چربی و پروتئین است.

چرا عرق آپوکرین چنین بوی زننده ای از بدن ما ایجاد می کند؟
باکتری هایی روی بدن ما وجود دارد که از عرق آپوکرین تغذیه می کنند. وقتی این عرق را مصرف کرد، همان کاری که سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می دهند، از او نیز سر می زند. بله، غذا را دفع می کند. و این بوی زننده و منزجر کننده از اینجا ناشی می شود.
در واقع، باکتری ها عمل دفع غذا را دقیقاً مثل ما انجام نمی دهند—آنها پیوندهای شیمیایی را می شکنند. اما از عرق ما تغذیه می کنند و همین باعث بوی بد و چندش آور می شود.

برای رفع بوی بد بدن بهتر است این کارها را انجام دهید :
بهتر است کساني که بدنشان بو مي دهد روزي يکبار به حمام رفته و دوش بگيرند. البته کساني که به سن بلوغ رسيده اند مي توانند با وجود دوش گرفتن از اسپري هاي بدن و خوشبو کننده ها استفاده کنند که عرق بدنشان را کاهش دهد. البته بچه هايي که به سن بلوغ رسيده اند بندرت به اين نوع خوشبوکننده ها نياز دارند. لباس هايتان را نيز بايد هر روز عوض کنيد و آنها را بشوييد. بخصوص در هواي گرم و مرطوب. لباس هايتان بايد خشک باشد ، چون باکتري ها در محيط مرطوب رشد مي کنند و باعث بوي بدن مي شوند.
پاهايتان را مرتبا بشوييد و کاملا خشک کنيد. از پوشيدن کفشهاي بدون منفذ و رو بسته بخصوص در فصل گرما خودداري کنيد (مانند کفشهاي ورزشي) بهتر است صندل بپوشيد. از جوراب هاي نخي استفاده کنيد و از خوردن غذاهاي پر ادويه نيز خودداري کنيد. درمان بوي بد بدن جز رعايت بهداشت فردي نياز به تشخيص پزشکي ندارد ولي اگر اين مشکل با وجود رعايت کردن نکات ذکر شده ادامه داشت بهتر است عقيده يک پزشک را نيز در اين زمينه جويا شويد.
 

راه‌هاي درمان بوي آزاردهنده بدن
بدن برخي از افراد بوي ناخوشايندي دارد كه باعث ناراحتي و آزار ديگران مي‌شود، بخصوص در فصل گرما كه تعرق بدن زياد است.
البته بوي بدن هم بدون علت نيست. عرقي كه در سطح پوست بدن ايجاد مي‌شود، مي‌تواند عامل بوي بد بدن شما باشد.
معمولا عرق بدن بوي بدي ندارد ولي اگر مدتي روي پوست باقي بماند باكتري‌هايي كه به طور طبيعي روي پوست وجود دارند در اثر فعل و انفعالات شيميايي باعث ايجاد بوي بد و ناخوشايند مي‌شوند.

البته عرق برخي از نواحي پوست مثل زير بغل و اندام تناسلي بيشتر بوي بد مي‌دهد. چون غدد عرق اين نواحي عملكرد متفاوتي دارند.

اين غدد مواد پروتئيني و چربي توليد كرده كه باكتري‌هاي سطح پوست از اين مواد تغذيه مي‌كنند، اما عرق نقاط ديگر بدن بيشتر داراي نمك مي‌باشد و باكتري‌ها براحتي نمي‌توانند از آن تغذيه كنند. بنابراين بوي مناطق ديگر بدن از زيربغل و اندام تناسلي كمتر است.

پاها هم ممكن است بوي بد ايجاد كنند البته رعايت بهداشت پاها، جوراب‌ها و كفش‌ها در بوي بد آن تاثير بسزايي دارد. در صورتي كه پاها مدت زيادي داخل كفش و جوراب باشد عرق كرده و باعث مي‌شود قارچ و باكتري در پاها رشد و نمو كند و اين خود عامل بوي بد پاست.

بوي بد بدن ممكن است به دليل رژيم غذايي هم باشد. فعل‌ و انفعالات شيميايي كه روي مواد غذايي انجام مي‌شود با تعريق بدن از طريق سطح پوست دفع مي‌‌شود، موادي مانند انواع ادويه‌جات كه در غذاها از آن استفاده مي‌شود. سير و پياز نيز در ايجاد بوي بد بدن بي‌تاثير نيستند. عرق بدن در كودكان بندرت بوي بد مي‌دهد چون غدد عرق ناحيه زيربغل تا قبل از سن بلوغ فعال نمي‌شود ولي اگر كودكان دير به حمام بروند و يا بهداشت را رعايت نكنند ممكن است بدنشان بوي بد داده حتي اين بو شديد‌تر هم بشود.

در سن بلوغ ترشح غدد عرق نواحي زيربغل و اندام تناسلي با فعاليت هورمون‌ها بيشتر شده و چربي نيز در سطح پوست و در اين نواحي بيشتر توليد مي‌شود. البته اگر بهداشت رعايت نشود بوي بد بدن به عنوان يك مشكل جدي بسيار آزاردهنده خواهد بود.

بوي بد بدن در هواي گرم و مرطوب بيشتر است، اين مساله در بين افراد متفاوت است. معمولا بوي بدن بعد از دوش گرفتن از بين مي‌رود ولي اگر به نظافت لباس‌ها اهميت نداده و آنها را زود به زود تعويض نكنيد و نشوييد عرق شما كه روي لباس باقي مانده است در اثر باكتري‌ها  تبديل به بوي بسيار بد ،ِ  زننده و ناخوشايند خواهد شد.
بيشتر مردم به راحتي بوي بد بدن را تشخيص مي‌دهند، مگر افرادي كه بدن خودشان بو مي‌‌دهد. در واقع اين نوع از افراد به بوي ناخوشايند بدنشان عادت كرده‌اند و در نتيجه به بوي آن توجه چنداني ندارند.|

درمان بوي بد بدن خيلي ساده است. بهتر است كساني كه بدنشان بو مي‌‌دهد روزي يك‌بار به حمام رفته و دوش بگيرند. البته كساني كه به سن بلوغ رسيده‌اند مي‌توانند با وجود دوش گرفتن از اسپري‌هاي بدن و خوشبوكننده‌ها استفاده كنند كه عرق بدنشان را كاهش دهد.

البته بچه‌هايي كه به سن بلوغ رسيده‌اند بندرت به اين نوع خوشبوكننده‌ها نياز دارند. لباس‌هايتان را نيز بايد هر روز تعويض كنيد و آنها را بشوييد. بخصوص در هواي گرم و مرطوب. لباس‌هايتان بايد خشك باشد، چون باكتري‌ها در محيط مرطوب رشد مي‌كنند و باعث بوي بد بدن مي‌شوند.

پاهايتان را مرتبا بشوييد و كاملا خشك كنيد. از پوشيدن كفش‌هاي بدون منفذ و روبسته بخصوص در فصل گرما خودداري كنيد (مانند كفش‌هاي ورزشي)‌. بهتر است صندل بپوشيد و از خوردن غذاهاي پرادويه خودداري كنيد.
درمان بوي بد بدن جز رعايت بهداشت فردي نياز به تشخيص پزشكي ندارد ولي اگر اين مشكل ادامه داشت بهتر است عقيده يك پزشك را نيز در اين زمينه جويا شويد.

 - در بعضی موارد غدد عرقی بیش فعال شده‌اند.

 - مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الکل، سم آرسنیک، سم کیانید یا کشیدن سیگار، گاهی باعث این مسئله می‌شوند.

 - عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مهبل، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت مجاری اداری نیز می‌توانند باعث بروز این بوی نا مطبوع شوند.

 برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در بدن بایستی:


۱- به طور مرتب حمام كنید.
۲- هر روز لباس های زیر و جوراب خود را عوض كنید، زیرا سلول های پوستی مرده به لباس های زیر می چسبند و باكتری ها با تجزیه آنها بوی بدی ایجاد می كنند.
۳- دئودورانت هایی ( اسپری یا مام های خوشبو كننده ) را استفاده كنید كه حاوی مقدار كمی مواد باكتری كش مثل آلومینیم، روی یا زیركونیوم ( zirconium) باشند.
۴- برای خشك نگه داشتن پوست، به زیر بغل و كشاله های ران خود پودر بمالید، زیرا باكتری ها روی پوست مرطوب سریع تر رشد می كنند.
اگر تمامی كارهای بالا را انجام دادید، ولی باز هم بدنتان بو می داد، پس یك جای كار غلط است.

بیشترین دلیل بوی غیر عادی بدن، عفونت پوستی است. بوی آمونیاك بدن به دلیل عفونت هلیكو باكتری ( این باكتری باعث زخم معده می شود ) یا مصرف بیش از حد پروتئین هاست.

با مراجعه به پزشك وتجویز او یك آزمایش خون برای هلیكوباكتر بدهید. اگر جواب آزمایش مثبت بود، یعنی دارای هلیكوباكتر بودید، می توانید با مصرف آنتی بیوتیك تحت نظر پزشك، آن را از بین ببرید.

اگر جواب آزمایش منفی بود، شاید نیاز باشد مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات ( منابع غنی پروتئین ) را كاهش دهید. زیرا اگر بیش از حد نیاز پروتئین مصرف كنید، بدن نمی تواند فوراً آن را مصرف كند و آمونیوم را از پروتئین جدا می كند و باعث ایجاد بوی آمونیاك در بدن می شود.

مصرف مكمل های حاوی كولین باعث ایجاد بوی ماهی می شوند . مكمل كولین دردو حالت زیر مصرف می شود:

۵- افرادی كه دارای اختلال ارثی دفع ادراری ” تری متیل آمونیوم ” هستند و بایستی ماهی و سایر منابع غذایی كولین را مصرف نكنند.

۶- عفونت واژینال كه بوسیله باكتری Gardnerella ایجاد می شود.

۷- همچنین افرادی كه دارای بیماری کبدی هستند بوی ماهی می دهند. نارسایی كبد باعث می شود ماده مورد نیاز برای تجزیه از بین برود.

۸- در فصل تابستان حداقل هر دو هفته يكبار ملحفه‌ها را تعويض كنيد
۹- از خريدن لباس‌هاي زير يا رويي كه در آنها الياف مصنوعي زياد استفاده شده بپرهيزيد. (بهترين نوع لباس براي لباسهاي زير و رو، انواع نخي مي باشد.)
۱۰- به‌هيچ وجه از عطر، ادكلن، مام و يا هر نوع خوشبو كننده ديگر زماني كه احساس مي‌كنيد عرق كرده‌ايد استفاده نكنيد .
۱۱- تعرق بين انگشتان پا و پشت لاله‌هاي گوش، اين مناطق را مستعد رويش قارچ‌هاي پوستي مي‌كند. از اين رو به نظافت اين نقاط توجه كنيد
۱۲- براي رفع بوي بد پا از سنگ پا استفاده كنيد، اما فراموش نكيند پس از استحمام، حتما كف پاها را با كرم مخصوص مرطوب كرده و بلافاصله جوراب بپوشيد. ترك پا عاملي جهت رويش قارچ به ويژه در فصل تابستان است

۱۲- در فصل تابستان، هفته‌اي يكبار و در فصول ديگر هر دو هفته يكبار كفش‌هايتان را بشوييد. اين نكته درباره كفش‌هاي ورزشي بسيار حائز اهميت است. استفاده از خوشبو كننده به ويژه براي پسران در دوران بلوغ لازم است .
۱۳- از صابون‌ها و شامپوهاي خوشبو كننده و ترجيحا سازگار با پوست بدن استفاده كنيد. تحريك پوست بدن عاملي جهت تشديد تعرق است .

۱۴- برای کاهش تعداد باکتری های روی پوست توصیه می شود مناطق خاص بدن مثل زیر بغل وکشاله ران روزی دو بار باصابون آنتی باکتریال شستشو شود وسپس کاملاً خشک شود. اقدام دیگری که در کاهش تعداد باکتری های زیر بغل موثر است اصلاح مرتب موهای منطقه است.

۱۵- اصلاح مرتب موهای زیر بغل محیط را برای رشد باکتری نامناسب می کند وبه همین دلیل باعث کاهش باکتری ها میشود. بعضی ازافراد مبتلا به بوی بد عرق دچار بیماری پوستی(مثلاً اریتراسما یا قارچ پوستی) در نواحی خاصی ازبدن هستند. درمان این بیماریها هم موجب کاهش تعداد باکتری درمحل می شود.

۱۶- تعویض سریع لباسهای زیر که به عرق آلوده است از اقدامات مفید برای کاهش بوی بد عرق است.
درصورتیکه اقدامات فوق تغییری دروضعیت بوی بد عرق ایجاد نکرد، باید به پزشک مراجعه کرد.

۱۷- از خوردن غذاهای پر ادویه نیز خودداری کنید

توجه کنید برای اینکه از بوی بد بدن در امان بمانید باید به رژیم غذایی‌تان نیز دقت کنید. برخی از مواد غذایی مثل سیر و پیاز و ادویه‌ها پس از گوارش درون بدن، موادی بدبو تولید می‌کنند که می‌تواند از طریق عرق و یا ریه‌ها دفع شوند و بوی بد بدن و دهان را به وجود بیاورند.

۱۸- دختران نوجوانی که دوران بلوغ را سپری می‌کنند باید بیش از دیگران به بهداشت و پاکیزگی پوست خود اهمیت دهند، چون در دوران بلوغ به دلیل افزایش هورمون‌های جنسی، ترشحات غدد عرق زیر بغل و اندام تناسلی افزایش می‌یابد.

روشهای ساده و پر اثر که در خانه می توان بکار برد :

 ۱)استحمام کنید. سپس آب شلغم را بگیرید به این صورت که شلغم را رنده کنید و داخل یک پارچه شل بافت ریخته و فشار دهید و عصاره به دست آمده را با یک قاشق چایخوری به زیر بغل‌هایتان بمالید و ماساژ دهید. ۲) استفاده جوش شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را کاهش می‌دهد.

 ۳) چند لیمو را در دست خود کم کم فشار دهید تا نرم شود. سپس از وسط به ۲نیم کنید و به زیر بغل‌هایتان بمالید تا هسته‌های آن خارج شود. سپس حمام کنید. اگر زیر بغل شما موهای زائد دارد یک روز قبل از این کار آن موها را از بین ببرید تا اسید لیموها بوی بدن شما را از بین ببرد.

 ۴) هر روز به حمام بروید و بعد از آن به زیر بغل‌هایتان پودر بزنید. این کار علاوه بر اینکه بوی بدن را می‌گیرد پوستتان رانیز سفید می‌کند.

 ۵) روغن زیتون، آب پرتقال، آب لیمو و گریپ فروت هم موادی هستند که شما می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که افشره آنها باید تازه باشد. زیر بازوهایتان را پودر بزنید یا هر قسمتی از بدن که لازم است. جوش شیرین را به افشره اضافه کنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس با روغن زیتون پاک کنید. بوی بدن شما از بین خواهد رفت.

 اگر شما گوشت و مرغ می‌خوریدو با مشکل بوی بد بدن مواجه هستید رژیم غذایی خود را عوض کنید. مصرف گوشت و مرغ را کاهش دهید و خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید. این توصیه‌های غذایی هم کمک می‌کند:

 - هر روز ناشتا قبل از صبحانه ۵۰۰ میلیگرم پودر جوانه‌گندم را در آب حل کرده و بنوشید. اگر سوپر مارکت‌های اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارد، می‌توانید از جوانه گندم تازه استفاده کنید. توجه داشته باشید محلول جوانه را با معده خالی و با آب معدنی بنوشید.کلروفیل بوی بدن را به صورت چشمگیر کم می‌کند یا کاملا از بین می‌برد.

- اگر کشمکش‌های عصبی باعث می‌شود که شما تعرقتان افزایش یابد و این نیز باعث می‌شود که بوی بدنتان زیاد شود، چای سبز بنوشید. یک قاشق چایخوری چای سبز خشک یا ۲ عدد چای کیسه‌ای را در یک فنجان آب بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورد و کم کم در طول روز آن را بنوشید. این چای به شما کمک می‌کند آرامش پیدا کنید و دیگر عرق نکنید.

حتما موارد زیر را رعایت کنید :

بیشتر حمام کنید:

حمام کردن می تواند شروع خوبی باشد. شستشوی به موقع لباسهایتان نیز کمک کننده است. البته برای جلوگیری از بوی بد بدن، دوش گرفتن از حمام کردن بهتر است. چون فشار مستقیم آب بر روی بدن، در حین دوش گرفتن، چرک و باکتری ها را از بدن شسته و پاک می کند.
دئودورانت ها/ضد تعرق ها: اکثر دئودورانت ها فقط بوی بد بدن را می پوشانند، اما دئودورانت هایی هستند که با این باکتری ها مقابله می کنند. موثرترین و بهترین دئودورانت ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند، که هر دو این عناصر برای مقابله با باکتری های تولیدکننده ی بوی بد کارآمد هستند.

ضد تعرق ها نیز غدد ترشح کننده ی عرق را مسدود می کنند، و باکتری ها دیگر چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. استفاده از صابون های آنتی باکتریال نیز در این مورد مفید است.

تغذیه ی مناسب: کم کردن مصرف کافئین از برنامه ی غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شکلات و سایر موادغذایی کافئین دار، با تحریک غدد ترشح کننده ی آپوکرین، در ایجاد بوی بد بدن تاثیرگذارند. نوشیدن میزان کافی آب و مایعات، غدد ترشح کننده ی اِکرین را فعال می سازد که باعث رقیق تر شدن عرق آپوکرین میشود.
اسید بوریک:

یکی از موثرترین و مفیدترین مواد برای مقابله با بوی بد بدن، اسید بوریک است که کمتر از موارد دیگر شناخته شده می باشد. ماده ای نسبتاً ارزان و بسیار کارآمد می باشد. در هر قسمت از بدن که نمی خواهید از آن بوی بد متصاعد شود، پس از حمام از این ماده استفاده کنید. اسید بوریک انتشار باکتری ها را کندتر می کند. البته استفاده ی بیش از حد آن نیز می تواند برای پوست ایجاد مشکل کند.
درمان های دیگر:

اگر بوی بد عرق بدنتان با هیچکدام از روش های بالا از بین نرفت، بدانید که راه های دیگری نیز برای رفع آن وجود دراد که نیازمند تجویز پزشک است. موارد بسیار شدید احتمالاً از بیماری هایی خاص ناشی می شوند که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

بوی بدن مردها تند تر است

یکی از دلایلی که بعضی مردها عرق تندتری دارند، ممکن است میزان بالاتر تِستوسترون بدنشان باشد، چون میزان تِستوسترون در تولید عرق بدن بسیار تعیین کننده است. یکی دیگر از دلایل این است که برخی مردها به نظافت خود زیاد اهمیت نداده و به اندازه ی کافی استحمام نمی کنند. باتوجه به اینکه خانم ها معمولاً خیلی بیشتر به نظافت خود اهمیت می دهند، می توان نتیجه گرفت که چرا بوی بدن خانمها به تندی بوی بدن آقایون نیست.
در بدن مردان میانسال ماده ای به نام نونیال تولید می شود که بوی بد بدن را شدت می دهد، اما در خانم ها نیز دقیقاً به اندازه ی آقایون این ماده تولید می شود، پس باز هم به مسئله ی بهداشت آقایون برمی گردیم.
برخی مردها طبیعتاً نامرتب و ژولیده هستند. برایشان تفاوتی نمی کند که لباسی را که یک هفته مداوم پوشیده اند، دوباره بر تن کنند. بله، شستشو و پاکیزگی لباسها در خصوص بوی بد بدن بسیار مهم است. حتی اگر بدنتان نیز تمیز باشد، اگر لباسهایتان تمیز نباشند، باز هم بدنتان بوی بدی متصاعد خواهد کرد.
یکی دیگر از دلایلی که بدن مردها بوی تندتری دارد می تواند به فعالیت جسمی بیشتر آنها برگردد. زن ها معمولاً در مقایسه با مردان، زندگی آرامتر و کم فعالیت تری دارند. به علاوه زنان خیلی کمتر به ورزش و فعالیت های شدید جسمی می پردازند. مردان ورزشکار طبیعتاً بسیار بیشتر از سایرین عرق می کنند و به همین ترتیب احتمال اینکه بدنشان بوی تند از خود متصاعد کند، بیشتر است.

توصیه های زیر را هم جدی بگیرید :
۱. از خوردن ادويه، زردچوبه، فلفل، خردل، سس گوجه فرنگي، پنير كهنه، تخم مرغ، روغن سرخ شده، كالباس، سوسيس و اغذيه نظير آن خودداري كنيد و همراه غذا از سبزي تازه و ميوه استفاده كنيد. همچنين استفاده از مواد لبني مثل شير و ماست را فراموش نكنيد.

۲. پيشگيري بهترين روش براي مبارزه با بوي بد عرق است. اگر عرق روي بدن نماند ، بو نيز نمي‌گيرد. براي بسياري از افراد شستشوي مرتب بدن براي رهايي از شر بوي بد كفايت مي‌كند؛ البته شستشو با آب خالي كافي نيست چون نمي‌تواند بخوبي عرق را از سطح پوست پاك كند. براي دستيابي به نتيجه مطلوب بايد از شامپو و صابون‌ها استفاده كنيد.

۳. بعد از شستشوي بدن با آب و صابون و خشك كردن كامل بدن، بلافاصله از تركيبات ضد‌عرق براي زير بغل خود استفاده كنيد. توجه داشته باشيد دئودورانت‌ها مانع تعريق نمي‌شوند بلكه مانع متصاعد‌شدن بوي بدن مي‌شوند. در حالي كه ضد تعريق‌ها مواد شيميايي هستند كه تعريق را كاهش مي‌دهند؛ البته ضد تعريق‌ها در اكثر موارد حاوي دئودورانت نيز هستند كه بوي بدن را دفع مي‌كند.

۴. حتما بدن خود را مرتب خشك كنيد زيرا باكتري‌ها به سختي در مناطق خشك بدن زنده مي‌مانند.

۵. لباس‌هاي نخي بپوشيد. زيرا لباس نخي و كتاني عرق را بهتر به خود جذب مي‌كنند. در مقابل لباس‌هاي نايلوني عرق را از سطح بدنتان كمتر جذب كرده و با باقي ماندن اين عرق در سطح پوست، خود بخود بوي بد نيز استشمام مي‌شود.

۶ . سيگار نكشيد. مصرف سيگار علاوه بر بدبو كردن دهان، موجب بدبو شدن عرق نيز مي‌شود. در نظر داشته باشيد كه هفته‌ها طول مي‌كشد تا بوي بد سيگار و اثر آن در عرق بدن بعد از ترك از بين برود.

۷. لباس تميز عامل مهمي ‌براي جلوگيري از بوي عرق است. هر بار به حمام مي‌رويد لباس‌هايتان را عوض كنيد و لباس‌هاي تميز بپوشيد. گاهي در مناطق گرم و شرجي لازم  است لباس‌ها را روزي چند بار عوض كرد.

۸ . برخي بيماري‌ها موجب تعريق بدبو  مي‌شود، در اين مواقع چاره‌اي جز درمان بيماري اصلي وجود ندارد.

۹. موهاي زير بغل و كشاله‌ران خود را به‌طور مرتب بتراشيد. وجود مو در اين منطقه موجب مساعد شدن شرايط رشد براي باكتري‌ها مي‌شود.

۱۰. در هفته يك‌بار استفاده از صابون آنتي باكتريال، گوگرددار و تركيبات ضد قارچ مي‌تواند ميزان باكتري‌هاي مزاحم و بدبو شدن عرق را كم كند.

بوی بد پاها را چگونه از بین ببریم؟
بوی بد پاها هم یکی از موارد آزار دهنده‏ای است که به ویژه در افرادی که ساعات زیادی بیرون از منزل هستند و پاهایشان را از کفش بیرون نمی‏آورند دیده می شود. برای از بین بردن این بوی بد، رعایت نکات زیر می‏تواند مفید باشد:
* پاهایتان را هر روز با آب و صابون بشویید.
* جوراب بپوشید. جوراب عرق پا را جذب کرده و سبب می‌شود کفشتان بو نگیرد. از جوراب‏های نخی استفاده کنید و آنها را به طور مرتب بشویید.
* در انتخاب کفش دقت کنید. کفش‏های پلاستیکی موجب تعریق بیشتر پا می‏شوند. برای پیشگیری از این مشکل توصیه می‏شود از کفش‏های کتانی و چرم طبیعی استفاده کنید.
* استفاده از پودرهای مخصوص رفع بوی بد پا یا پودر زاج در کفش، به کاهش بو کمک می‏کند. همچنین استفاده از اسپری‏های ضد عرق و شستشوی پا با محلول‏های ضدعفونی‌کننده نیز در از بین بردن باکتری‏ها و رفع بوی بد بدن موثر است. اگر دسترسی به این مواد نداشتید فقط کافی است از پودر جوش شیرین استفاده کنید و آن را شب قبل در کفش خود بریزید.

* برای اینکه پاهایتان بوی بد نگیرد، پاهایتان را مرتب بشویید و خشک کنید.

* از پوشیدن کفش های بدون منفذ و روبسته به ویژه در فصل گرما خودداری کنید.

*کفش های ورزشی غیراستاندارد منافذ لازم برای عبور هوا را از درون کفش ندارند.

* جوراب های نخی عرق پا را به خود جذب کرده و از بوی بد پا پیشگیری می کنند.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:37 | مجيد ساري |در حاليکه منشاء کشور مکزيک درجنوب ايالات متحده است، آمريکا بيشترين تعداد افراد مبتلا به اين بيماري را دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از آسوشیتدپرس ،  سازمان بهداشت جهاني (  WHO  ) گزارش داد که تعداد افراد مبتلا به اين بيماري در آمريکا چهار هزار و ۷۱۴ نفر گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهاني (  WHO  ) تعداد کشورهايي را که گرفتار اين بيماري شده اند را ۳۹ کشور و کل مبتلايان گزارش شده را هشت هزار و ۴۸۰ نفر گزارش کرده است.

تاکنون ۷۲ تن نيز بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده اند که همه از ساکنان آمريکاي شمالي و مرکزي بوده اند.
براساس اين گزارش تا کنون دو هزار ۸۹۵ نفر در مکزيک به اين بيماري مبتلا شده اند که ۶۶ تن در نتيجه آن کشته شده اند.

در کانادا ۴۹۶ مورد ابتلا به اين بيماري ديده مي شود با يک تلفات.
در کاستاريکا ۹ مورد بيماري ديده شده که يک تن براثر آن در گذشته است.
اسپانيا ۱۰۳ مورد از ابتلا به اين بيماري و در پاناما ۵۴ مورد را گزارش کرده اند.
کل کساني که تاکنون در ژاپن به اين بيماري مبتلا شده اند با ۲۷ موردي که بتازگي گزارش شده به ۳۲ مورد رسيده است.

چين نيز سومين مورد ابتلا به اين بيماري را گزارش کرده است.

در حاليکه گزارش هاي رسيده حاکي از گسترش اين بيماري در کشورهاي مختلف است مقامات مکزيک ابراز اميدواري کرده اند که بتوانند هرچه زودتر اين بيماري را مهار کنند.

يک مقام وزارت بهداشت اين کشور اعلام کرد که “اگر بيماري به موقع تشخيص داده شود، قابل درمان است”

گفته مي شود که سازمان بهداشت جهاني قرار است فردا دوشنبه جلسه سالانه خود را در ژنو، سوييس تشکيل دهد و در باره اين بيماري با شرکت کنندگان در اجلاس بحث و گفت و گو کند.
لازم به يادآوري است که آمار سازمان بهداشت جهاني از آمار محلي عقب تر است.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:31 | مجيد ساري |

فارسی زبانان از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد‌هاي خود استفاده مي‌كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي‌گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري‌‌هاي سل، اسهال‌‌هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري‌‌هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه‌ها را درمان مي‌كند.
گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي‌شود و از استرس و فشار‌هاي رواني مي‌كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت‌ها نيز به كار مي‌رود.

بيدمشك گياهي ملين و تقويت‌كننده قلب، اعصاب و محرك قواي جنسي است. اين گياه دارويي دستگاه گوارش را تقويت كرده و اشتها را افزايش مي‌دهد. جوشانده برگ يا پوست درخت بيدمشك سبب دفع انگل‌ها و كرم‌هاي معده و روده مي‌شود.

بيدمشك تقويت‌كننده دستگاه عصبي بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام مي‌كند. همچنين عرق بيدمشك، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بيدمشك همراه با شكر، ناراحتي‌هاي عصبي، افسردگي، درد‌هاي عصبي و روماتيسمي را بهبود مي‌بخشد.

عرق بيدمشك مقوي قلب بوده و براي حفظ سلامتي آن بسيار مناسب و موثر است و همچنين باعث كاهش تب مي‌شود و خاصيت تب‌بر دارد.
فارسی زبانان از ديرباز از عرقيات گياهي براي درمان درد‌هاي خود استفاده مي‌كردند. از جمله اين عرقيات، گلاب و عرق بيدمشك است كه داراي خواص درماني فراوان است.گل سرخ گلابگيري داراي تانن، كوئرستيرن، اسيد گاليك، اسانس معطر و يك ماده رنگي است.
گل سرخي كه از آن گلاب مي‌گيرند، مقوي قلب، معده، كبد و اعصاب بوده و براي قوه حافظه مفيد است و در بيماري‌‌هاي سل، اسهال‌‌هاي مزمن، گلودرد، سردرد و بيماري‌‌هاي اعصاب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طبيعت گلاب گرم است و بعضي از اقسام سرفه‌ها را درمان مي‌كند.
گلاب ضداستفراغ بوده و در رفع خلط خوني موثر است. نوشيدن و بوييدن گلاب براي درمان سردرد ناشي از استنشاق هواي كثيف و شنيدن جار و جنجال مفيد است. همچنين بوييدن گل محمدي، موجب آرامش و تمدد اعصاب مي‌شود و از استرس و فشار‌هاي رواني مي‌كاهد. مصرف گلاب تهيه شده از گل محمدي به بيماران قلبي توصيه مي‌شود.

بيدمشك نيز گياهي است از نژاد بيد سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطر است. اسانس يا عرق بيدمشك علاوه بر خواص درماني براي معطر كردن شربت‌ها نيز به كار مي‌رود.

بيدمشك گياهي ملين و تقويت‌كننده قلب، اعصاب و محرك قواي جنسي است. اين گياه دارويي دستگاه گوارش را تقويت كرده و اشتها را افزايش مي‌دهد. جوشانده برگ يا پوست درخت بيدمشك سبب دفع انگل‌ها و كرم‌هاي معده و روده مي‌شود.

بيدمشك تقويت‌كننده دستگاه عصبي بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام مي‌كند. همچنين عرق بيدمشك، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بيدمشك همراه با شكر، ناراحتي‌هاي عصبي، افسردگي، درد‌هاي عصبي و روماتيسمي را بهبود مي‌بخشد.

عرق بيدمشك مقوي قلب بوده و براي حفظ سلامتي آن بسيار مناسب و موثر است و همچنين باعث كاهش تب مي‌شود و خاصيت تب‌بر دارد.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:26 | مجيد ساري |

فندق درختچه اي است به ارتفاع تقرباً ۲ متر كه برگ هاي آن پهن و نوك تيز است. فندق داراي پوششي سبز رنگ بوده كه پس از خشك شدن تدريجاً از آن جدا مي گردد.

مغز فندق در حدود ۶۰ درصد روغن دارد كه به رنگ رزد روشن بوده و داراي طعم ملايم و بوي مطبوعي مي باشد.
از روغن فندق در تغذيه، عطر سازي و نقاشي استفاده مي شود. مغز فندق مقدار زيادي فسفر دارد.

فندق داراي خواص زيادي است و داراي پروتئين، مواد چرب، كلسيم، فسفر و پتاسيم مي باشد. فندق گرم و خشك است و براي بيماري قند مفيد است.

اين دانه روغني براي تقويت بدن، روده و معده، سرفه، درد سينه و كبد مفيد است. سموم را از بدن خارج كرده و براي ريزش مو و سوزش مجاري ادرار مفيد مي باشد ولي فشار خون را بالا مي برد.

اگر شما فعاليت فكري زيادي داريد بهتر است فندق بخوريد چون به دليل فسفر زياد مغز شما را تقويت مي كند.

ولي به خاطر داشته باشيد افراط در خوردن اين دانه روغني باعث نفخ و گاز شكم و استفراغ مي شود. اگر سرد مزاج هستيد بهتر است فندق را با آب و عسل بخوريد و اگر گرم مزاجيد با سكنجبين ميل كنيد.

جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:13 | مجيد ساري |


تاريخچه ترياك بوته خشخاش از گياهان آسياي صغير بوده است. (مارسل گرانيرد وايه) (Marcel Granin Doyeux) معاون سابق بخش كنترل مواد مخدر در سازمان ملل متحد، متخصص و دارو شناس و نزوئلايي در اين باره گفته است كه:

(در لوحه هاي سومري متعلق به سه يا چهار هزار سال پيش از ميلاد مسيح مطالبي پيرامون گياه ترياك نوشته شده و آن را (گياه شادي بخش) ناميده اند. متون آشوري، مصري و يوناني در مورد استفاده ترياك در زمانهاي قديم مطالب بسياري دارند).

در كتاب اديسه هومر آمده است كه (النا) (Elena) همسر شاه (منلائو) شربتي به (تلماكو) (Telemaco) داد. از جستجوي بي حاصل پدر غمگين بود، (مروفه) (Morfer) خداي رويا و خيال در داستانهاي اساطيري يونان – گل خشخاش بدست مي گيرد.

هرودت، ارسطو و هيپوكرات در كتابهايشان از ترياك بسيار سخن گفته اند. زنان مصري از شربت ترياك براي فرونشاندن خشم و تسكين غم استفاده مي كرده اند، از زمان (ارسطو) تا (ويرژيل) شاعر رومي و ديگر نويسندگان يونان و رم همواره از خشخاش و ترياك سخن گفته اند.

صحبت از آن، در قرون وسطي نيز ادامه يافت.برخي مطالعات نشان مي دهد، اين ماده در قرن هشتم (ميلادي) در هند رايج شده و عده اي عقيده دارند، سابقه استفاده از آن در هند به دروازه قرن قبل از لشكر كشي اسكندر مقدوني مي رسد.به نظر مي رسد اولين تركيب دارويي ترياك در قرن ۱۶ ميلادي به دست آمد و آن را به نام كاشف سوئيسي اش ناميدند كه دكتر پاراسلوس بود.(Claudanum Para cel si), (Dr. Paracelsus)
يك پزشك انگليسي به نام توماس سيدنهام (Thomas Sydenham) كه افلاطون انگلستان ناميده شده، نيز در قرن هفدهم م. داروي جديدي را با ترياك تهيه كرد.
در قرن نوزدهم م. بسياري ديگر از فرآورده هاي آن ( مورفين ، كدئين و… ) كشف گرديد.

گيـــــاه خشخاش از ناحيــــــه آسياي صغير به يونان منتقـــــل شده، اگـــــر چه در بعضـــي منــــابع آمــــده است كه در اروپـــــا مجـــــارها اولين ملتي هستند كه با گياه خشخاش آشنا شده اند و گياه شناسان اين كشور، اين آشنايي را از هزار و دويست سال قبل از ميلاد به بعد مي دانند.

ولي هومر شاعر نابينا و حماسه سراي يوناني كه احتمالا ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مي زيسته در آثار خود از گل خشخاش ياد مي كند كه در باغهاي شهر روم كشت مي شده و چون يونانيان زمان سقراط يعني حدود چهار صد سال قبل از ميلاد از تاثيرات طبي ترياك سخن گفته اند، مي توان گفت كه حداقل آشنايي يونانيان با تاثيرات طبي مخدرها به چند صد سال قبل از ميلاد مسيح بر مي گرددبقراط در چهار صد سال قبل از ميلاد مسيح و نئوفراست در همان تاريخ از ترياك براي درمان اسهال و رفع درد استفاده مي كرده اند.از نوشته هاي پاپيروس بر مي آيد كه مصري ها از زمانهاي قديم (اپيوم) استعمال مي كرده اند و اسم (Thebaica) مشتق از شهر (Thebes) است كه در آنجا خشخاش نيز مي كاشتند.

در ژاپن تا قرن پانزدهم ميلادي گياه خشخاش كشت نشده بود، در دايره المعارف بريتانيكا آمده كه ترياك در قرن هفتم قبل از ميلاد مسيح در چنين كشت مي شده و به وسيله تركها و عربها در قرون ۶ و ۷ به چين برده شده و تا قرن هفدهم ميلادي براي تسكين دردها و به طور محدود مورد استفاده بوده است. در قرن هيجدم م. مصرف دارويي ترياك در دنيا حدود ۱۷۰۰ تن بود.
ترياك خام (طبيعي) به صورت گلوله، چانه، قرص، قالبي، آجري و حتي به صورت پودر عرضه مي گرديد و در قديم براي تسكين درد به طور مايع و جامد استفاده مي شده است.
در ايران، پزشكان عالي قدري مانند شيخ الرييس ابوعلي سينا (۳۷۰ – ۴۲۷ ه. ق) و ابوبكر محمد بن زكرياي رازي (۲۵۱- ۳۱۳ ه. ق) از ترياك در مواد گوناگون بيماري ها استفاده كرده اند و در اشعار شعرايي كه پس از اين دو دانشمند مي زيسته اند، به موارد طبي ترياك اشاراتي شده است.
اگر چه خوردن ترياك در چيــــن معمول بود، ولي دود كردن و كشيدن ترياك از آمريكاي شمالي به چين رسيد و رايج گرديد.

بعضي از مــــردم تــــرياك را با توتون مخلوط مي كردند، و بزودي كشيدن ترياك به حدي بين مردم گسترش يافت و عمومي شد كه حتي به درباريان هم سرايت كرد و به عنوان يك مشكل بزرگ اجتماعي چين در آمد كه در سال ۱۷۲۹ م. توسط امپراطور (يانگ چينگ، ۱۷۳۵ – ۱۷۲۳ م.) ممنوع اعلام شد.فروش و كشيدن ترياك ممنوع گرديد و موقتا به تجارت ترياك لطمه زد.

با وجود اين لطمه، كمپاني انگليسي هند شرقي به كشت ترياك در ايالت بنگال هند ادامه داده و آن را در سال ۱۷۷۵ م. به وسيله (ناركي وارن هستينگ) كه از صورت يك كارمند ساده به حكمراني كليه املاك انگليس در هند رسيده بود، در انحصار خود گرفت و او اين ماده را با نرخي ارزان و مقدار فراوان عرضه مي كرد.
كمپاني ، خود مستقيما در چين فعاليت فروش نداشت و ترياك را به بازرگانان بزرگ و خصوصي چين در ساحل تحويل مي داد و بازرگانان ياد شده آن را در بازارهاي چين به فروش مي رساندند، و در ازاي فروش ترياك، طلا و نقره و گاهي هم چاي، كتان، ابريشم به نمايندگان كمپاني تحويل مي دادند.
مقدار ترياكي كه كمپاني ياد شده در سال ۱۷۲۹ م. به چين داده، ۲۰۰ صندوق بود كه در سال ۱۷۶۷ م. به ۱۰۰۰ و در سال ۱۸۲۰ م. به ۱۰۰۰۰ و از ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۸ م . به ۴۰۰۰۰ صندوق افزايش يافت.
در ماه مارس ۱۸۳۹ م. امپراطور وقت، (لين چه هسو) را كه مردي قاطع بود به كانتون فرستاد و او پس از گفتگوهاي بي نتيجه با تجار خارجي و چيني دستور داد بيش از ۲۰۰۰۰ صندوق كه حاوي حدود يك ميليون و نيم كيلو ترياك بود، مصادره شود.

صندوقها را به ساحل بردند و (لين) شخصا در ميان ابراز احساسات مردم، آنها را آتش زد، آتشي كه ۲۰ روز روشن بود.

به موازات انگليس ها و همراه با آنها پرتغاليها و ديگر كشورهاي غربي حتي ايالات متحده آمريكا از تركيه و هند ترياك تهيه كرده و به تجارت آن در چين مي پرداختند. مشكل ترياك سرانجام منجر به جنگهاي ترياك در سالهاي ۴۲- ۱۸۳۹ م . و ۶۰- ۱۸۵۶ م. شد.

در فاصله جنگ هاي اول و دوم، تجارت ترياك در چين از ۵۰۰۰۰ به ۶۰۰۰۰ صندوق افزايش يافت.در ســــال ۱۹۰۷. (چينگ) توانست جلوي ورود ترياك را به داخل چين بگيرد و تا سال ۱۹۱۷ م. ورود تــرياك از هند به چين ممنوع بود ولي چيني ها خود مبادرت به كشت خشخاش در داخل كشورشان كردند.با وجود ممنوعيت هـــاي فرمانروايان چين، در اوايل جنگ جهاني اول باز هم بيش از هفتاد ميليون كيلو ترياك وارد چين شد.

گويا در سال ۱۹۳۷ م. حدود ۴ ميليون نفر چيني به ترياك معتاد بوده اند كه نامشان ثبت شده بود و در سال ۱۹۳۸ م (مائو) رهبر حزب كمونيست چين مي شود.
در دهه هاي ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰ م مبارزه شديد عليه اعتياد و درمانهاي اساسي و گسترده براي معالجه اعتياد در چين جريان داشته و اين كشور تجربيات با ارزشي در اين زمينه دارد.

هم اكنون در ناحيه يونتان در جنوب غربي چين كه در مجاورت برمه، لائوس و تايلند (مثلث طلايي) قرار دارد، كشت خشخاش براي استفاده دارويي مجاز است و همين امر موجب بقاي اعتياد در اين ناحيه شده و ضمنا گزارش شده ترياك از اين منطقه تا حدودي به صورت غير قانوني از بنادر چين به هنگ كنگ و غيره قاچاق مي شود.تاريخچه ترياك در ايران
در ايران كشت ترياك در دوره سلسله صفويه براي مصرف داخلي كه در ايران گسترش سرسام آوري داشته، تا حدي كه بعضي از پادشاهان اين سلسله هم معتاد بودند، ولي با دقت در اشعار شعراي پيش از اين تاريخ گويا ايرانيان پيش از اين دوره هم ترياك خواري داشته اند.
تاورنيه و شاردن كه در زمان صفويه از ايران ديدن كرده اند، مي نويسند:

(خوردن ترياك و كوكنار در ايران رايج است).فرير (Freyer) طبيب و جراح كمپاني انگليسي هند شرقي كه در سال ۱۰۸۷ ه. ق از ايران ديدن كرده، در سفر نامه خود مي نويسد: “ايرانيها هر وقت بخواهند كيفور شوند، ترياك مصرف مي كنند”

و اضافه مي نمايد: ” كه معتادين مي توانند مقدار زيادي از اين ماده مصرف كنند بدون آنكه ناراحتي پيدا نمايند و آنها حالتي شبيه به مستي پيدا مي كنند و در بين آنان ضرب المثلي وجود دارد كه مي گويند: در كرمان از هر سه نفر چهار نفرشان ترياكي هستند”.استعمار انگليس پس از به زانو در آوردن هند، بر آن شد كه ميان لندن و هندوستان خط ارتباطي تلگراف برقرار كند و براي اين هدف مي بايست از ايران بهره مي گرفت.

بنابراين، موضوع را به ناصر الدين شاه گوشزد كرد و آن را عملــي ساخت و از اين رو سيم بانان و كارگران هندي خط ارتباطي، از بزرگترين عوامل گسترش و آمــــوزش ترياك كشي در ايران گرديدند و خراسان دروازه ترياك كشي شد، به طوري كه از سال ۱۲۳۰ ه. ش پيشقراولان قاچاقچيان اين ماده مخدر در لباس دراويش هندي در خراسان و كرمان پراكنده شدند و به ترياك كشي پرداختند.
اين سوداگران انگليسي بودند كه از يكسو به طور غير مستقيم سعي در تشويق كشت و توليد بيشتر ترياك نموده و از سويي ديگر ترياك كشي را در سطح گسترده اي در سراسر ايران گسترش دادند تا بتوانند سلطه خود را در كشور هاي تحت استعمار بيشتر كنند.

بنابراين همراه با رشد استعمار در جوامع در حال توسعه، كشت خشخاش و اعتياد به ترياك نيز در روستــاهاي ايران متداول گشت و خريد و فروش آن معمول گرديد و از آنجا كه انگليسي ها ترياك ايران را به قيمت خوبـــي مي خريدند، كشاورزان دست از كاشت گندم و ديگر محصولات كشاورزي كشيدند و قسمت زيادي از كشتزارهاي گندم را به كشت خشخاش اختصاص دادند، به طوري كه ترياك به صورت يكي از مهم ترين كالاهاي صادراتي ايران در آمد.
ماژوري نومي مورخ انگليسي در اين مورد در كتاب (شرق ميانه) مي نويسد: ” از ۲۶ ولايت ايران در ۱۸ ولايت آن ترياك كاشته مي شود و……..”.از طرفي براي كشت خشخاش كشاورزان و كارگران هنگام گرفتن شيره خشخاش از آن مي خوردند و به آن عادت مي كردند. سرانجام در ۱۳۲۹ ه. ش رژيم وقت به منظور كنترل ترياك و در واقع حفظ منابع مادي خود قرارداد “انحصار ترياك” را به تصويب مي رساند.

هر چند اين قانون ظاهرا در جهت كاهش ميزان مصرف اين ماده و مبارزه با آن وضع گرديده بودن ولي عملا مردم را به ترياك كشي دعوت و تشويق مي نمود، زيرا در بخشي از اين قرارداد مقرر گرديده بود كه دولت موظف است سوخته ترياك را پس از مصرف، جمع آوري كند و در ازاي هر مثقال سوخته ترياك مبلغي هم به عنوان حق الزحمه به تحويل دهنده پرداخت نمايد.

بدين گونه ملاحظه مي گردد كه چگونه استعمار خارجي و ايادي داخلي آن در تار و پود اين ملت رخنه مي كنند و مردم را به اسارت مواد مخدر در مي آورند.در سالهاي جنگ جهاني دوم و پي از آن قاچاق مواد افيوني و اعتياد به آن رواج بيشتري پيدا مي كند، تا آنكه در سال ۱۳۳۴ ه. ش قانون منع كشت خشخاش و جلوگيري از مصرف غير طبي ترياك از تصويب مجلس گذشت و در سال ۱۳۴۸ دولت وقت، قانون منع كشت خشخاش را لغو كرده و قانون كشت محدود خشخاش و سهميه كوپن ترياك را جايگزين آن نمود.

ولي كليه اقدامات دولت وقت، ظاهري بود و رژيم نه تنها سعي جدي در از بين بردن و حتي محدوديت آن اعمال نمي داشت، بلكه عوامل استعمار خارجي و داخلي نيز به نوعي در گسترش اعتياد مي كوشيدند.

آنچه قابل ذكر مي باشد اين است كه در سال ۱۳۱۱ ه. ش. (زمان سلطنت رضا خان) هشت شيره كش خانه به طور رسمي در محله باغ فردوس كنوني داير بود كه نام آنها را دارالعلاج يا شفا خانه گذاشته بودند!!خلاصه آنكه استعمال ترياك در دوران قاجاريه، در زمان خاندان (پهلوي) گسترش يافت و علاوه بر ترياك، مصرف هرويين نيز معمول شد كه اين ماده را در حدود سال ۱۹۶۰ م. (۱۳۳۹ ه. ش) يك دارو ساز ايراني از آلمان به ايران آورد.انواع ترياك
۱- ترياك خام, كه عبارت از شيره خودبخود غليظ شده گرزهاي خشخاش است كه بدون توجه به ميزان آن, جز براي بسته بندي و ارسال, دستكاري ديگري در آن نشده باشد.
۲- ترياك عمل شده (پرورده), طبق تعريف لاهه, ترياك پرورده محصولي است كه از ترياك خام با يك رشته عمليات مخصوص حل كردن, جوشاندن, بودادن و تخمير بمنظور تبديل آن به عصاره براي استعمال غير طبي تهيه مي شود.

- ترياك پزشكي, ترياكي كه مقدار آن (دوز) مشخص بوده و براي مصارف درماني و پزشكي كاربرد دارد. و در صنايع داروسازي هر كشوري آن را بصورت گرد يا دانه هاي ريز درآورده و يا با مواد بي اثر مخلوط كرده و مورد مصرف قرار مي دهند.
مشتقات ترياك در ترياك حدود ۲۵ نوع آلكالوئيد وجوددارند كه ۶ نوع آن بيشتر از بقيه در ترياك يافت مي شوند كه عبارتند از : مورفين (۳ تا ۲۳درصد), كدئين (۵/۰درصد), پاپاورين (۱/۰درصد), نارسئين(۱/۰درصد), ناركوتين (۷درصد), تبائين (۳/۰درصد).
هرچه مقدار مورفين موجود در ترياكي بيشتر باشد مي گويند آن ترياك داراي مرغوبيت بيشتري است. مقدار مورفين در ترياكهاي بازرگاني ۶ تا ۱۴ درصد مي باشد.
نحوه مصرف ترياك ترياك به صورت خوردن، كشيدن يا تزريقي مورد مصرف قرار مي گيرد. ترياك از نظر طبقه بندي فارماكولژي، تضعيف كننده فعاليتهاي سلسله اعصاب مركزي است.
علائم مصرف ترياك مهمترين علائم مصرف ترياك و مشتقات آن عبارتند از :

۱- خواب آلودگي با حضور ذهن,

۲- تسكين درد,

۳- انبساط خاطر و آرامش,

۴- احساس گنگ و مبهم به زمان و مكان,

۵- بخواب رفتن با آرامش و تخيلات مطبوع,

۶- سستي اراده و ضعف حركات فعاله

۷- كاهش اميال جنسي.

اثرات دلپذير و آرامش بخش مواد مخدر بسته به مصرف دارو و تحمل شخص بمدت چهار تا شش ساعت ادامه مي يابد و پس از آن مرحله خماري فرا مي رسد كه بصورت خميازه و آبريزش از بيني, بيقراري, بي اشتهائي, افسردگي, تهوع و استفراغ مي باشد.

بعد از كشيدن به اصطلاح چند “بست” ترياك, توجه فرد بر روي خودش متمركز شده و گرايش شديدي به آرامش پيدا مي كند. درحقيقت اعصابش آرام و اراده اش سست شده و در تفكر و خيال فرو مي رود و از معاشرت با ديگران تا حدودي پرهيز مي كند و از وزن و زمان و فضا آزاد مي شود. و دگرگوني در جهت يابي زماني- فضائي در وي ايجاد مي شود.

مصرف ترياك سبب مي شود تا گذشته وآينده فرد با هم مخلوط شده و مجموعه “حال” را برايش ايجاد نمايد و از زمان آزاد گردد.

شخص معتاد به ترياك در خيال واهي خود پس از استعمال ترياك احساس مي كند كه داراي روشن بيني زياد و قدرت فهم و قضاوت هوشيارانه و بينش و ادراك اصيل از دنياي اطرافش مي باشد و از اين كه بدون هيچ سعي و كوششي داراي اين حالت در تفكر و تصور گرديده ابتدا تعجب مي كند.

ولي رفته رفته در حالت كيف فرورفته و احساس خوشي و خوشبختي به وي دست مي دهد و درنتيجه نسبت به محيط اطراف خود بيگانه و بي تفاوت مي گردد. با توجه به مطالب ذكرشده, فرد معتاد به ترياك به سهولت مي تواند, ساعات شبانه روز را با بي خوابي و روياهاي رضايتبخش ادامه دهد.

و بتدريج در وي وابستگي و بندگي ايجاد شود و در فواصل بست يا پيپ ها اين فرد انرژي خود را از دست داده و اندوهگين و بي حوصله مي شود و حالت يكنواختي در صدا و كندي در حركاتش نمايان مي شود. لاغري و ضعف عمومي در معتادان به ترياك رفته رفته شديدتر مي شود و ضايعات فيزيكي و رواني و اجتماعي فرد بتدريج زيادتر شده و موجب زوال و نابودي فرد مي شود. يعني با گذشت زمان تحمل فرد به مقدار مصرف ترياك بيشتر مي شود و فواصل آن نيز كمتر شده و گروهي نيز در پايان به هروئين روي مي آورند.

از نظر اجتماعي, اگرچه معتادان سنتي به ترياك در هر نقطه كشور همچنان به فعاليت خود اجباراً ادامه مي دهند ولي از هم پاشيدگي خانواده در اغلب موارد نتيجه اوليه اين نوع اعتياد محسوب مي شود.

مصرف مزمن داروهاي مخدر توسط مادر در حين حاملگي كه شامل ترياك و مشتقات آن و آمفتامين ها و باربيتوراتها مي باشند براي جنين مضر است و سبب ديسترس داخل رحمي و كم وزني نوزاد و گاهاً مرگ جنين و نوزاد مي شود و در مواردي كه مادر حامله معتاد تمايل و سعي در ترك اعتياد را دارد بايستي سقط زودرس را انجام داد.

مصرف بيش از اندازه ( Overdose) مصرف بيش از حد، موجب اختلالات سيستم تنفسي گرديده و تنفس به كندي و آهستگي صورت مي گيـــرد و در نهايت احتمالا متوقف شده و به مرگ منجر مي شود. استفاده ترياك همراه با الكل مي تواند، بسيار خطرناك باشد.

درمان و ترك ترياك اكثريت معتادان به مواد مخدر بويژه ترياك، تمايل به ترك اعتياد به صورت تدريجي و در منزل و بويژه زيرنظر پزشك را دارند. بدين منظور يك روش ساده و مفيد در زير عنوان مي‌گردد كه بسياري از معتادان قادر به ترك آن بوده و تعداد زيادي از معتادان نيز از طريق درمان سرپائي و درمانگاهي با همين روش اعتياد را ترك كرده اند و خوشبختانه هيچ خطري نيز دربر نداشته‌است.

در اين روش ابتدا بايستي فرد معتاد به ترياك، در طي ۱۵ روز و هر روز مقدار كمي از ميزان ترياك مصرفي روزانه‌اش را كم كند و پس از ۱۵ روز به يك حد مي‌نيمم برسد، سپس با تجويز ۴ داروي زير كه بيشتر جهت درمان علائم و نشانه‌هاي ترك اعتياد بكار مي‌رود و نوعي جايگزيني خفيف نيز مي‌باشند مي‌توان در مدت ۱۰ روز، وي را از اعتياد نجات داد (درمجموع ۲۵ روز).

داروهاي مصرفي عبارتند از:

۱- استامينوفن كدئين :

كه در روز اول به ميزان ۶-۳ عدد و براي ۳ بار در روز مصرف گردد كه علاوه بر جايگزين شدن مقاديري از كدئين بجاي ترياك مصرفي، مي‌تواند علائم درد بدن و ناراحتي و سردرد ناشي از ترك اعتياد را بطور چشمگير كاهش دهد و سپس از روز دوم تا ۱۰ روز مي‌تواند روزانه حدود ۳ عدد از استامينوفن كدئين‌دار را مصرف نمايد.


۲- مپروبامات و يا داروهاي خانوادة باربيتوريكها :

كه جهت تكانهاي عضلاني و مسائل روحي و عصبي و عضلاني مي‌توانند مفيد واقع گردند كه در روز اول روزانه ۳ عدد و روزهاي دوم و سوم روزانه ۲ عدد و سپس تا روز دهم روزانه ۱ عدد.

۳ - قرص ديفنوكسيلات كه بدليل اسهال و اختلالات گوارشي حاصله از ترك اعتياد بصورت روزانه ۳-۱ عدد و برحسب نياز به مدت ۱۰ روز تجويز گردد.
۴- قرص ديازپام دو عدد روزانه بصورت ۱ عدد ديازپام ۵ ميلي‌گرمي در صبح و يكي در شب مصرف گردد. و براي ساير علائم حاصله از ترك اعتياد بايد داروي مربوط به آنرا تجويز نمود.

مثلاً اگر فرد دچار استفراغ و تهوع شد بايد از داروهاي ضد استفراغ استفاده كرده و يا اگر تغييرات فشارخون و مسائل قلبي پيداكرد داروهاي مربوط به آنها را تجويز نمود.

مصرف قرص يا آمپول كلرپرومازين و فنوباربيتال در صورت نياز مي‌تواند بسيار مفيد باشد. مصرف ساير داروهاي ترك اعتياد و رفع سندرم ترك اعتياد نيز مي‌تواند در هر مقطعي از ترك اعتياد مورد استفاده قرارگيرد.
افراد معتادي كه تمايل به ترك اعتياد دارند اگر زيرنظر پزشك اقدام به ترك نمايند بسيار موفق‌ترند و جاي هيچگونه اضطراب و نگراني از مسائل ترك اعتياد باقي نمي‌ماند زيرا پزشك مربوطه برحسب نياز مي‌توان به تزريق سرم و يا تجويز داروهاي مورد نياز اقدام نمايد.
مصرف اغذيه پرانرژي و مايعات ضروري همراه با ورزشهاي روزمره و مراقبت خانوادگي و تفريحات سالم و شادي‌بخش از ضروريات و اقدامات واجب در روزهاي ترك اعتياد مي‌باشند
جمعه یکم خرداد ۱۳۸۸ | 10:9 | مجيد ساري |
درباره وبلاگ

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مقوله «سلامت و بهداشت و درمان» را جزء اولویت‌های اصلی و مسائل درجه یك كشور خواندند و با تحسین فعالیت‌های مردمی صورت گرفته در این زمینه تصریح كردند: هر گاه ایمان، توان و انگیزه مردمی به میدان عمل بیاید، كارها بركت مضاعف پیدا می‌كند و مشكلات حل می‌شود.
لینک دوستان


امکانات وب